Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Про яку глобальну допомогу Україні говорили за зачиненими дверима в НАТО  – ексклюзив ТСН.Тижня

Створять українсько-польсько-литовську військову бригаду, організовують "сили спецоперацій" та збудують патронний завод.

Саботаж Віктора Януковича, який провалив Україні підписання "плану дій по членству" в НАТО змусив Україну заплатити жахливу ціну: російська агресія, тисячі вбитих і скалічених українців замість одного розчерку пера. Цього тижня на карту було поставлена нова можливість реально зблизитись з найпотужнішою силою планети.

У штаб-квартирі НАТО в бельгійському Брюсселі відбулося засідання за зачиненими дверима, де не планувалося гучних заяв, але приймалися доленосні рішення. Про це йдеться в сюжеті програми ТСН.Тиждень.

Представники Альянсу говорять про багатомісячний саботаж ключових проектів від частини керівництва української армії. Проте офіційних коментарів перед засіданням ніхто не дає.

ТСН.Тиждень стало відомо про позиції, які вже узгоджені. Одна з них – створення по всьому "східному фронту" альянсу командних центрів – шість маленьких штабів в Естонії, Литві, Латвії, Польщі, Румунії та Болгарії. Плюс – додаткове озброєння зі США для сил швидкого реагування, які створює НАТО. Це – десант на випадок гібридної війни, якщо та перетне кордони НАТО.

"Нам треба перебудовувати наш військово-промисловий комплекс на нові стандарти. І, звичайно, що нам треба переходити взагалі на стандарти. На стандарти, які визнані в усьому світі – це стандарти НАТО. Зараз все, що ми робимо, ми намагаємось, щоб воно відповідало НАТОвським стандартам", – зазначив перед засіданням міністр оборони України Степан Полторак.

ВідеоНАТО тримає двері відчиненими для України

Тим часом головнокомандувачу силами НАТО Філіпу Брідлаву розширили повноваження. Він – головна людина в альянсі на випадок війни, коли політичні заяви будуть уже позбавлені сенсу. Відтепер він сам, без узгодження, зможе переміщувати підрозділи армії по континенту, реорганізовувати їх, робити все на свій розсуд. Все, окрім початку бойових дій. Все це – на тій частині континенту, що входить до альянсу. Для величезної бюрократичної машини НАТО це – прорив.

Далі – закрите засідання без жодної телекамери чи журналіста. На запитання ТСН.Тижня погодився відповісти один з ключових речників альянсу, радник генерального секретаря НАТО Джеймс Апатурай.

– Скажіть одверто. Це було знову "бла-бла-бла" із цими деклараціями і намірами, чи було щось конкретне цього разу? Я маю на увазі розмову про Україну?

– Ми зазвичай не робимо "бла-бла", особливо у питанні України, бо є реальні завдання. У нас просто немає часу на дипломатичні ніжності. Міністр цього ранку був дуже чітким у своїй готовності поглиблювати реформи, і генеральний секретар йому особисто подякував за розчищення деяких бюрократичних завалів, які заважали нашим радникам максимально ефективно працювати в Україні.

– Як я зрозумів, наші в останній момент, мало не в ніч перед літаком, написали концепцію розвитку Збройних сил до 2020 року. Що в ній хорошого, а що паганого? Вони ж вам показали цю стратегію, чи не так?

– По-перше, наші радники були частиною цього процесу увесь час. Зі стратегії національної безпеки, підготовленої вашими представниками, випливають наступні кроки. Модернізація оборонної політики, тобто які види Збройних сил потрібні в результаті. І яке спорядження цим силам потрібно. І ми будемо з вами на кожному кроці на цьому шляху. Український посол у НАТО Долгов повертається в Україну на посаду заступника міністра оборони. І я знаю, що він буде дуже пильно стежити за тим, щоб імплементація була ефективною, що гроші підуть куди слід, що люди будуть робити свою роботу. Це тепер – його основна робота.

– Про які суми допомоги через трастові фонди йдеться?

– Зараз це кілька мільйонів євро. Але якщо ці проекти будуть успішними, люди захочуть бачити прогрес, тягу, рушійну силу. І я впевнений, що з часом суми збільшаться.

В інших інсайдерів НАТО ТСН.Тиждень удалося дізнатися деякі подробиці щодо України "не для камер" – процес, нарешті, розпочато.

1) До 25 липня Україна має створити першу в історії українсько-польсько-литовську військову бригаду. Підрозділ має почати тренування до кінця року і базуватися в Польщі. Деталі та кількість – не розголошуються.

2) Україна має організовувати "сили спецоперацій" – війська, які мають реагувати на появу "зелених чоловічків" уже на території України. Підрозділи – НАТОвського зразка. Інструктори і освіта військових – за рахунок НАТО. Деталі та кількість – не розголошуються.

3) НАТО обирає серед країн-партнерів компанію, яка побудує на території України новий завод з виробництва набоїв, замість захопленого сепаратистами Луганського патронного заводу. Деталі – засекречені.

У кулуарах штаб-квартири НАТО вдалося поспілкуватися з міністр оборони Чехії Мартином Стропніцкі.

"Ми точно будемо робити все, що в наших силах, щоб передати ноу-хау, яким ми володіємо завдяки альянсу, НАТОвським ноу-хау. І ми будемо посилювати нашу присутність у тому, що стосується наших офіцерів. І в мене є кілька цікавих проектів з приватного сектору. Я особисто поїду в Україну в кінці вересня або жовтня, візьму з собою бізнесменів і ми будемо шукати шляхи співпраці", – сказав Стропніцкі.

– А йдеться часом не про патронний завод? У нас же забрали бойовики патронний завод у Луганську. Нам потрібні патрони, щоб заряджати рушниці.

– Ні, але… Звичайно, я візьму всіх, хто хотів би активізувати свою присутність на українському ринку. Зокрема, у нас є виробники електронного спорядження, яке дуже може стати в нагоді Україні, щоби захистити свій кордон. Що ж до набоїв до стрілецької зброї, я маю підготуватися до цього. Такі речі я маю підготувати до свого візиту в Київ. І вже на місці вести перемовини. Я не виключаю цього. Якщо ми знайдемо можливості це зробити – ми це зробимо, – наголосив міністр оборони Чехії.

Останні новини намагаємося витягнути вже з міністра оборони України. Втім, Полторак і його оточення мовчить, не підтверджуючи та не спростовуючи наших даних.

Генсек НАТО в останній своїй заяві того дня ставить крапки над "і" – якщо обіцянки України щодо боротьби з корупцією залишаться обіцянками, то Україна буде допомагати собі сама.

– Пане генеральний секретар. Наш міністр (Полторак) оголосив, що має план на найближчі п'ять років – до 2020-го. Виглядає так, що ви задоволені його планом. Але в Україні є довга історія балачок про реформи. І я гадаю, вам відомо, що хребтом українського спротиву є ніяке не міністерство, а волонтери та суспільство. Питання в тому, що змушує вас вірити, що цього разу українські чиновники справді збираються щось робити?

– НАТО часто є вирішенням проблеми, але так буває не завжди. Ми не можемо вирішити всі проблеми за Україну, але що ми можемо – то це допомогти, надати практичну підтримку. Але врешті-решт, тільки самі українці зможуть вирішити свої проблеми. Втім, деякі з них ми допомагаємо розв'язати, зокрема, проблему корупції, – відповів генсек НАТО Йенс Столтенберг.

– А щодо плану дій по членству в НАТО?

– Україна зараз має сфокусуватися на реформах, щоб підготуватися до того стану, коли сама зможе подати таку заявку. Ми взяли до уваги те, що заявили самі українці – вони не будуть подаватися до того часу, поки не просунуться на цьому шляху. Коли ж Україна буде відчувати, що готова подати таку заявку, тоді ми будемо підходити до її розгляду на тих самих підставах, на яких ми розглядаємо будь-яке інше подібне подання, – сказав Столтенберг.

Українські урядовці дали обіцянки і отримали кредит довіри. НАТО ж нарешті чітко сформулювало своє ставлення до України, яке можна передати двома словами: "Так, якщо…".

Кореспондент ТСН Олексій Бобровников

Залиште свій коментар

Вибір редакції