Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Прокурорські міжусобиці. Експерти розповіли, хто відповість за публічну війну у ГПУ

Новий виток конфлікту навколо "діамантової справи" б'є по інтересах країни і президента.

Те, що відбувається зараз у Генеральній прокуратурі, складно було уявити у постреволюційній країні, яка прагнула змін.

На початку 2015 року очільником ГПУ став Віктор Шокін, який одразу почав займатися справою вбивства Георгія Гонгадзе. І деякий час усе було тихо, поки не "вибухнула" справа так званих "діамантових прокурорів" Володимира Шапакіна та Олександра Корнійця, яких називають "старою гвардією" Шокіна. За словами екс-заступника генпрокурора Віталія Каська, з самого початку розслідування Шокін відверто погрожував знищити всіх, хто зазіхнув на його "прокурорську сім'ю".

Тоді для суспільства став очевидним розкол у прокуратурі. З одного боку прокурори-прибічники Шокіна, серед яких був зокрема Гузир, Юрій Столярчук, Юрій Севрук, з іншого - Давид Сакварелідзе, Віталій Касько та інші прокурори, які зазнавали утисків під час розслідування "діамантової справи".

Крісло під Шокіним почало хитатися, але він втримався. Не втримався лише від помсти. Ймовірно, відчувши, що звільнення вже близько, Шокін вирішив виконати свою погрозу. Зранку 29 березня перед тим, як Верховна Рада проголосувала за його відставку, він встиг звільнити Сакварелідзе.

Зазначимо, що цьому передував новий виток публічного скандалу. 24 березня Сакварелідзе заявив про обшуки та звільнення слідчих, які вели справу "діамантових прокурорів". Йому почав відповідати прокурор Владислав Куценко. 

Експерти наголошують, що у політиків та чиновників є шанси владнати ситуацію, якщо вони припинять цю безглузду війну між двома прокурорськими таборами. Тим часом революційних змін у Генпрокуратурі чекати зараз не варто - момент для цього вже втрачено.  

Володимир Фесенко
УНІАН
Володимир Фесенко, голова Центру політичних досліджень "Пента":

- Конфлікт всередині керівництва Генпрокуратури виник ще минулого року у зв'язку зі справою діамантових прокурорів. Проте 24 березня цей конфлікт він перейшов у публічну площину і перетворився у пряму політичну та інформаційну війну між командами Шокіна та Сакварелідзе. Останні події продемонстрували, що ситуація вийшла з-під контролю, сталася ланцюгова реакція - мітинги, листи проти Сакварелідзе тощо.

Детонатором стала ситуація зі звільненням Шокіна. Представники його команди трохи переоцінили власні можливості і неадекватно оцінили політичну ситуацію. Спрацював "інстинкт помсти" проти Сакварелідзе і Каська. Вони вирішили помститися всім, хто був проти них.

І тут були абсолютно дурні заяви, наприклад, щодо американського сліду. Ця помилка, можливо, зруйнувала шанси Столярчука замінити Шокіна. Він зробив дурну заяву, що може допросити посла США. Мені здається, що він забувся. Я не знаю його мотиви, але можливо цією заявою він зруйнував свої шанси стати генпрокурором замість Шокіна.

Я вже не кажу про Куценко. Він став бойовим знаряддям Шокіна в інформаційній війні проти всіх ворогів його команди. І те, що він цю війну не припинив навіть після звільнення Шокіна і Сакварелідзе мені видається теж величезною помилкою.

Я думаю, що зараз в Адміністрації президента мають просто на пальцях пояснити Севруку, і Столярчуку, і всім іншим, причетним до цього, що публічна війна зараз всередині прокуратури проти ворогів Шокіна - на шкоду державі. І вона зараз просто б'є по інтересах президента й Української держави. Тому або вони негайно припиняють цю дурнувату інформаційну війну, або їх треба звільняти.

Євген Магда
Facebook/Євген Магда
Євген Магда, директор Центру суспільних відносин:

- У суспільства є високий рівень очікування стосовно того, що прийде добрий барін і він все змінить. Але ні Сакварелідзе, ані Касько, ані десятки інших людей не зможуть це змінити одночасно. Тобто або ці зміни відбуваються за певною демократичною процедурою з урахуванням існуючих реалій, або вони не відбудуться взагалі. Скажімо, якісь зміни революційного характеру були можливі одразу після Революції гідності. Зараз вони, я думаю, вже неможливі.

Я маю сумніви, що просто зараз проти Каська відкрили п'ять кримінальних справ. Думаю, це було зроблено протягом певного часу. Просто йому зараз, про це, очевидно, вигідніше згадати.

Неможна сказати зараз, що все настільки погано. Сьогодні Верховна Рада вже дала згоду на звільнення генерального прокурора. Тепер ми будемо бачити яким він буде, новий генеральний прокурор, і це буде своєрідним тестом.

Я не думаю, що одразу відбудуться суттєві зміни революційного характеру і новий очільник ГПУ повністю відповідатиме прагненням громадянського суспільства. Але те, що зміни будуть, у мене особисто сумнівів немає.

Просто зараз склалася така ситуація, яка навіть складніша за ту, що була рік тому, коли призначали Шокіна. Тому, я думаю, що певний час заступник генерального прокурора виконуватиме його обов'язки, але скоро має з'явитися новий генеральний прокурор і будуть певні позитивні зміни.

Ольга Скичко

Залиште свій коментар

Вибір редакції