У парламент заборонено проносити зброю та вибухівку.
Народні депутати самі собі заборонили ходити на роботу озброєними – схвалили закон, який зобов’язує парламентарів перед входом до сесійної зали здати особисту зброю до сейфів. Цей сховок мають оберігати представники Держохорони, вони ж мають пильнувати і вхід до приміщення, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.
Коли депутат заходить до будівлі парламенту і при цьому спрацьовує металошукач, охоронець повинен запитати, чи має політик при собі заборонені предмети – і в разі ствердної відповіді запропонувати їх здати. У разі доброї згоди охоронець разом із депутатом ідуть до сейфів і на час засідання залишають зброю. Так відбувалося дотепер – законодавці вирішили зробити процедуру не добровільною, а обов’язковою. "Не користуюся охоронцями, не користуюся водіями, сам себе охороняю. Депутатська діяльність справді додає ворогів. Тут я не відчуваю себе у небезпеці і не бачу сенсу ходити по Верховній Раді зі зброєю", - пояснює депутат від БПП Олег Петренко, який сам регулярно віддає на зберігання свій іменний "Форт".
Володимир Парасюк, як і ще кілька його колег, раніше зброю не здавав, бо не довіряє державній охороні і побоюється провокацій влади. Але до сесійної зали пістолет намагався не заносити. "Ну, заносив кілька разів, коли забував... Але намагаюся не заносити. Лишаю в кабінеті в себе, в комітеті або в автомобілі. Але ви розумієте, в автомобілі трохи небезпечно", - каже нардеп.
У цьому скликанні парламенту чимало колишніх бійців та комбатів, і навіть цивільних, нагороджених зброєю. За приблизними підрахунками, зі "стволами" до парламенту регулярно ходили близько десятка депутатів. Суперечки і бійки виникали в сесійній неодноразово, там навіть літали димові шашки, але замислилися про заборону заносити зброю до зали тільки тепер – після чуток про гранати в сумці Надії Савченко. "Я так жартую, що якщо від Наді доведеться відстрілюватись, я не встигну. Бо треба збігати до охоронця і двома ключиками відкрити сейф", - іронізує Петренко. Сама ж Савченко твердить, що гранат не було – тільки пістолет. І взагалі, вона колег убивати не збирається, а новий закон виконуватиме.
Однак є в новації й опоненти. Так, колишній комбат "Азова" Андрій Білецький вважає, що норма Конституції про депутатську недоторканність і неможливість огляду особистих речей нардепа є важливішою за будь-який закон. "Добре, зараз поставлять більше металевих рамок, дозволять обшукувати. Що значить дозволять обшукувати? Це означає дозволять УДО. Але будь-який депутат скаже: ви що, не пустите мене на робоче місце? Тобто без зняття недоторканності – це дешевий популізм", - каже він. Представник "Народного фронту" Антон Геращенко натомість вважає, що Конституції закон не порушує. "Норма про те, що речі депутатів не оглядають, вона не в Конституції записана, а в законі про статус народного депутата, стаття 27. І пропозиція така: цю статтю змінити і речі депутатів перевіряти, і проходити нам через рамки", - пояснив він.
Кореспондент ТСН Ольга Кошеленко