"Протести, друк гривні та суди": Смолій у Раді перед відставкою розповів, як тиснули на НБУ

"Протести, друк гривні та суди": Смолій у Раді перед відставкою розповів, як тиснули на НБУ

Фото: Національний банк України

Смолій каже, що тиск здійснюється для ухвалення економічно необґрунтованих рішень.

Голова Національного банку України Яків Смолій, який подав у відставку, причиною свого рішення назвав систематичний політичний тиск, котрий протягом останнього часу здійснюється на НБУ. І тому його заява про відставку є протестом.

Про це очільник Нацбанку Яків Смолій заявив під час звіту у Верховній Раді, де розглядають його відставку.

За словами Смолія, на Нацбанк тиснуть для ухвалення рішень, які є економічно необґрунтованими і можуть завдати значних збитків українській економіці.

Також очільник НБУ сказав, що тиск протягом року відбувався шляхом "проплачених мітингів біля Нацбанку" та блокуванням його будинку та помешкань його заступників. Смолій теж розповів, що на багатьох нарадах за участі керівництва держави до Нацбанку апелювалося щодо певних рішень на валютному ринку. Утім, наголосив Смолій, тиск відбувався не з Офісу президента.

"Як голова Нацбанку я понад два роки стою на сторожі інституційної спроможності центробанку. Разом з членами правління ми є щитом, який захищає нашу демократичну і аполітичну інституцію від впливів політикуму. І цей щит протягом останнього року постійно намагаються зламати. Тиск через суди. Проплачені мітинги на Інститутській та під домівками членів правління. Інформаційні атаки, побудовані на маніпуляціях і брехні. Необґрунтовані політичні оцінки політики НБУ та безпосередньо моєї діяльності як очільника інституції.... Протягом останнього року на нарадах за участю народних депутатів, представників Кабміну, прем'єр-міністра, президента неодноразово стосовно НБУ лунали заклики: "Залити економіку грішми, відмінити базові принципи регулювання банківською системою, встановити курс, щоб експортерам було краще, поставити інфляцію 11% і курс 30, бо такі параметри закладені в державний бюджет". Ці гасла змусили мене ухвалити це рішення ", - сказав Смолій.

Крім того, очільник НБУ назвав тиск, антонімом ефективного діалогу. Коли, "один говорить про економіку та фінанси, а інший лише чує свої політичні інтереси". Водночас, він наголосив, що попри відставку Нацбанк залишається незалежним.

"Чи означає моя відставка, що незалежність НБУ вдалося зламати? Ні. Це протест, це сигнал, це попередження, це червона лінія. Своєю відставкою я прагну застерегти від подальших спроб підірвати інституційні основи центрального банку в Україні", -зазначив Смолій.

З його слів, нині у НБУ залишаються працювати професіонали, але для фінансової стабільності важливо, "щоб їхній роботі припинили заважати".

"Щоб президент, уряд та політики налагодили ефективну взаємодію із НБУ", - вважає Смолій.

Наприкінці він подякував усім колегам, політикам і журналістам за співпрацю. І сказав, що йде "із високо піднятою головою".

Нагадаємо:

  • Голова Нацбанку Смолій написав заяву про звільнення через "систематичний політичний тиск". "Своєю відставкою я прагну застерегти від подальших спроб підірвати інституційні основи центрального банку в Україні", - заявив він.
  • Правління НБУ розділяє перестороги Смолія і закликало владу дати банку змогу виконувати функції, покладені на них Конституцією. 
  • В Офісі президента відреагували і заявили, що дискусії щодо діяльності НБУ "мають бути позбавлені політичного забарвлення". 
  • Посли країн "Великої сімки" попередили про можливу загрозу підтримці українських реформ.

У Раді очікується розгляд відставки Смолія

У Раді очікується розгляд відставки Смолія

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
2044
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація