Протистояння антикорупційних велетнів. САП і НАБУ знову зійшлись у жорсткому конфлікті

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Ситник і Холодницький відмовляються навіть бачить один одного, хоча мають боротися з топ-корупціонерами.

Україна цього тижня спостерігала за феєричним зіткненням працівників НАБУ, САП, СБУ, поліції та Управління державної охорони. 

Як нагадується у сюжеті ТСН.Тиждень, протистояння розпочалось між САП і НАБУ після того як стало відомо, що у робочому кабінеті глави прокуратури Назара Холодницького виявили "прослушку", яку встановили в акваріумі. Прослуховування, ініційоване Генпрокуратурою та проведене Національним антикорупційним бюро, майже коштувала спецпрокурору Холодницькому крісла. Із підслуханого в НАБУ зробили висновок, що господар кабінету інструктував фігуранта кримінального провадження.

"Є рішення кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокуратури щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності Холодницького", - нагадав антикорупційний експерт, юристконсульт Transparency International Ukraine Максим Костецький.

Після "акваріумної справи" й без того натягнуті стосунки між ключовими антикорупційними органами САП та НАБУ стали відверто ворожими. "Мені як прокурору Ситник не потрібен. Він є ніхто… у провадженнях", - сказав Назар Холодницький.

Баланс сил різко змінився з появою антикорупційного суду. В рівняння НАБУ І САП додався справді вирішальний орган, який, здається, тільки додав нервозності стосункам двох керівників і спробі вияснити найголовнішого. "Поки не було антикорупційного суду, то корупціонери спокійно справи в судах вирішували. Антикорупційний суд створений і є важлива норма: всі справи, які в старих судах, будуть передані в новий антикорупційний суд. Тож, для корупціонерів питання виживання – розвалити справу до суду або не пустити її в суд. Бо там вже, з великою імовірністю, не можна буде "порішати"", - вважає голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін.

Взаємні підозри можуть підсилюватися самою суттю прокурорської роботи. Задача НАБУ розслідувати справу, а задача прокурора - не дати під час розслідування порушити закон і водночас зібрати переконливу купу доказів. Для агентів Антикорупційного бюро прокурори - це перепона їхній справі і їх важко переконати, що їм не заважають навмисно. Це добре відчув на собі керівник САП після мікрофона в акваріумі, різко відреагувавши на нову можливу загрозу. "Зайшла моя охорона і сказала, що під час щоденних заходів виявили невідомих осіб, які в нестандартному місці проводили роботи з прокладки якогось кабелю", - повідомив керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

Територія лікарні Охматдит впритул межує до приміщення Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. За словами керівника САП, саме тут біля гаражів були виявлені люди, які начебто встановлювали кабель-підслушку. "Виявили в приміщенні гаражу Охматдиту комірчину, зачинену з зовнішньої сторони. Покликали їхнього завгоспа, відкрили комірчину, а там всередині – людина зачинена з сейфом, з якого стирчали провода", - сказав він.

"Ми вирішили підійти до цього автобуса. На жоден контакт ніхто не йшов. Під’їхала якраз службова машина САП. Оскільки не було де припаркуватися – стали паралельно до цього буса. Після цього працівниками був здійснений виклик на лінію "102" і на гарячу лінію СБУ. Оскільки була підозра, що здійснюються негласні слідчо-розшукові дії, несанкціоновані законом", - зазначив Холодницький.

Далі усе відбувалось ніби у голлівудському фільмі. З'являється ще один мікроавтобус з НАБУ. Водія буса, який заблокував їхніх колег, висмикують з-за керма, протаранюють припарковані легківки поруч і зникають з місця. Спецпрокурор Холодницький не говорить прямо, але ніби натякає: це НАБУ прикривало своїх людей, коли ті встановлювали прослушку під прокуратуру.

Прокурор безапеляційно стверджує: "Я впевнений, що за цим стоїть Ситник. Я не хочу коментувати вчинки і дії директора НАБУ. Він вже все показав тими наказами, за які він понесе кримінальну відповідальність".

"Комусь ввижається, що жучки ставляться йому цілодобово. Стався інцидент дуже дивний… Коли їхали наші працівники Управління спеціальних операцій, вони були заблоковані автомобілями Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Причин цього блокування пояснено не було. Потім наші працівники вжили заходів для того, щоб це блокування зняти. От і все", - переконує Артем Ситник, директор Національного антикорупційного бюро.

Обидві антикорупційні служби, які мали б діяти в тандемі, тепер подали взаємні заяви до поліції та СБУ. Холодницький, вочевидь, переконаний, що черговий "жучок" все ж пробували встановити з території лікарні для прослуховування саме його та прокурорів. Ситник  пояснює по-своєму: "На території Охматдиту проводилися санкціоновані процесуальні дії, але зараз повністю їх суть я розкрити не можу, тому що це таємниця досудового розслідування".

Поруч із котельнею, де, за словами спецпрокурора, виявили підозрілих людей і кабель, був знайдений неглибокий рівчак. Він тягнувся від будівлі котельні до огорожі Спецпрокуратури. Чи є це один зі слідів спроби прокласти прослушку чи просто збіг – невідомо. Тепер це - таємниця слідства СБУ.

"Частиною роботи правоохоронних органів є негласні слідчі дії, які, скоріш за все, і здійснювали працівники НАБУ. Чому така істерика – взагалі незрозуміло! Якщо раптом дії НАБУ були незаконними, то є дуже проста логіка: підозра, обвинувачення, суд", - повідомив Шабунін.

Насправді відстань від приміщення антикорупційної прокуратури до котельні та гаражів лікарні – близько 50 метрів. Приблизно сто метрів від приміщення САП, якщо напряму, до місця силового конфлікту між відомствами. Чи була там операція НАБУ випадковою - питання швидше риторичне. Наразі поліція та СБУ та ГПУ розслідуватимуть, хто з двох антикорупційних відомств більше винен.

Тим часом керівник САП Холодницький із директором НАБУ Ситником воліють один одного не бачити, не спілкуватиcя. У програмі "Право на владу", куди вони прийшли обоє, головною умовою було не зустрічатися. Але чи можуть не співпрацювати і чи може це собі дозволити країна, яка платить і чекає від них результату? Легко собі уявити, які шалені оплески і радість це викликає у топ-корупціонерів із вищих владних ешелонів, які спостерігають за битвою між відомствами.

Та попри явно негативні наслідки від такої міжусобиці, є добра новина: українці вперше бачать, що силовики перестали бути монолітом, який завжди покриває справи один одного.

Андрій Орляк

Залиште свій коментар

Вибір редакції