Після міланських зустрічей жодна з країн Заходу не зняла санкції з Росії.
Політологи вже висунули версію, якою була мета і чому так синхронно збіглися протести нацгвардійців та під Верховною Радою на початку цього тижня в Києві - приціл був на саміт в італійському Мілані. Той, від якого чекали вирішальних змін у розвитку подій на Донбасі. Розбурхана протестами Україна мала б дати нові козирі президенту Росії Володимиру Путіну.
Однак дипломатичний бій вдалося виграти, запевнив по приїзді президент України Петро Порошенко. Про це йдеться в сюжеті ТСН.Тиждень. Головне, що "ляльководу" з Кремля не дали можливості надягти на себе маску стороннього спостерігача, і нагадали: розмова про послаблення санкцій можлива тільки після виконання усіх 12 пунктів Мінської угоди.
Українська міланська історія розпочиналася зі сніданку для утаємничених на дев'ять персон. Путін демонстрував у Мілані свій гонор як міг - солідний чоловік на великій машині з купою охоронців. Ось на переговори прийшов президент Європейської ради Герман ван Ромпей - пішки. Приїхала канцлер Німеччини Ангела Меркель, як і інші лідери, на місцевій італійській "Лянчі", сама відчинила двері. Обходиться двома охоронцями. Лідер масштабу Путін з'явився на пафосному броньованому "Мерседесі", який прилетів з Росії і, до речі, не один. "Мерседес" тут-таки відженуть і підкотять інший - їхати назад. Тіло №1 стережуть десяток бодігардів.
Напередодні ввечері, коли учасники переговорів проводили попередні консультації, Путін теж був заклопотаний - до самого ранку. Навідав давнього друга, відомого європейського гультіпаку на пенсії Сільвіо Берлусконі. Журналіст з Путінського почту описує нічні походеньки свого президента:
"По данным "Ъ", встреча проходила в Милане, в доме сына господина Берлускони (здесь когда-то был первый офис дона Сильвио). Сначала встреча планировалась за городом, на вилле бывшего премьер-министра Италии, но было уже невыносимо поздно. И все-таки они говорили больше двух часов, так что в отель господин Путин приехал в шестом часу утра".
А вже за дві години треба бути на переговорах із Порошенком та лідерами Євросоюзу в префектурі Мілана. А ще за кілька годин - на консультаціях у так званому Нормандському форматі. А ближче до вечора - тет-а-тет із Порошенком. Усе, що міг сказати президент Росії після кожного наступного раунду, - "Добре!".
За даними джерел ТСН, найважче європейцям давалися розмови із Путіним про виконання Мінських мирних домовленостей. Бо він з одного боку декларує підтримку суверенітету та цілісності України, з іншого - заперечує свою причетність до війни та сприяння сепаратистам у так званій "Новоросії".
"Путін чітко заявив, що не хоче ані замороженого конфлікту, ані поділу України. Але, якщо це справді так, то Росія повинна діяти відповідно – відвести свої війська і важку зброю з України, поважаючи всі домовленості, а також визнати лише ті вибори в Україні, які проводяться за українськими законами. Якщо цього не станеться, очевидно, що Європейський союз і Великобританія включно збережуть санкції і тиск проти Росії, аби зупинити цей конфлікт", - наголосив прем'єр-міністр Великобританії Девід Кемерон.
Санкції - поки що найвагоміший аргумент для Кремля. Останніми тижнями російські нафта та рубль впевнено дешевшають. А Путін розважає росіян жартами нижче пояса. На запитання, якщо долар подорожчає до 41 рубля, президент РФ відповів так:
"Я Вам потом скажу. У нас есть поговорочка, грубоватая такая, про бабушку, про дедушку: если бы у бабушки были внешние половые органы дедушки, она была бы дедушкой, а не бабушкой. Поэтому что там говорить".
Єдине, у чому вдалося досягти умовного прогресу під тиском Європи, - газове питання. За словами Порошенка, вони наблизились до підписання проміжної угоди, яку можна буде виконувати до рішення Стокгольмського арбітражу. Остаточно з цього приводу домовлятимуться наступного тижня в Брюселі – 21 жовтня.
У питанні миру на Донбасі сторони не просунулися далі, аніж наприкінці серпня у Мінську. Підтвердили лише, що всі мирні домовленості мають виконуватися, а отже - невідворотні нові перемови.
"Я поки що не бачу прориву. Тому переговори будуть продовжені. Прогрес у деяких деталях є, але порушення територіальної цілісності України триває", - сказала канцлер Німеччини Ангела Меркель.
З іншого боку, Путін підтвердив свій статус вигнанця, у нього не знайшлося публічних адвокатів серед чільників ЄС. Навіть в умовах наближення зими і страху Європи перед газовим "голодом", ніхто після переговорів не порушив питання про зняття санкцій з Росії. І крива цін на російську нафту, як і раніше, "оптимістично" прагне вниз.
Кореспондент ТСН Ольга Кошеленко