Перейти до змісту
Рада призначила Дениса Шмигаля прем'єр-міністром України. Що відомо про нового очільника уряду
УНІАН
  • Кількість коментарів 1
  • Кількість переглядів 14385

За шість років Денис Шмигаль пройшов шлях від віцепрезидента "Рукавички" до прем'єр-міністра України.

На позачерговому засіданні Верховної Ради 4 березня парламентарі 291 голосом призначили на посаду прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля. Колишнього керівника Івано-Франківської ОДА на прем'єрське крісло запропонував президент Володимир Зеленський, а потім рішення підтримали і депутати. ТСН.ua розповідає, що відомо про новообраного прем'єра, ким Денис Шмигаль був до цього та як планує виправдати сподівання президента.

Біографія. Хто такий Денис Шмигаль

Денис Шмигаль народився та вчився у Львові 15 жовтня 1975 року. Здобув фах менеджера та інженера-економіста в університеті Львівська політехніка. 

Шмигаль – кандидат економічних наук, та захистив дисертацію з регіональної економіки та розміщення продуктивних сил в тому ж таки Львові. Під час навчання він стажувався і навчався за кордоном, зокрема у Німеччині за програмою підготовки менеджерів міністерства економіки та енергетики Німеччини

В період від 1995 до 2005 року був у бізнесі, а у 2009 пішов на державну службу до Львівської облдержадміністрації, де керував департаментом економіки, інвестицій, промисловості та торгівлі.

Після Революції гідності 2014 року працював заступником обласного управління Фіскальної служби. За кілька років звільнився і звідти та став віцепрезидентом компанії "Львівхолод" - мережі магазинів "Рукавичка".

У 2018 Шмигаль став директором Бурштинської ТЕС – найбільшого в Івано-Франківській області виробника електроенергії. Це підприємство входить до холдингу Ріната Ахметова. Саме тому в ЗМІ Шмигаля інколи називають "людиною Ахметова".

Денис Шмигаль_1
УНІАН
Голова комісії обласної ради з питань екології та раціонального природокористування Андрій Левкович, в. о. директора ДТЕК Бурштинська ТЕС Денис Шмигаль на Бурштинській ТЕС, у м. Бурштин (Івано-Франківська область)

"Я з Рінатом Леонідовичем не знайомий особисто. У компанію ДТЕК і, зокрема в Бурштинську ТЕС, керівником якої я був два останні роки, я потрапив за відкритим конкурсом. Я заходив як заступник генерального директора АТ "ДТЕК Західенерго", а потім обійняв посаду керівника Бурштинської ТЕС, – розповів він в інтерв'ю Укрінформу.

Потім у серпні 2019 року Зеленський призначив його головою Івано-Франківської облдержадміністрації. А згодом Шмигаль замінив Альону Бабак на посаді міністра розвитку громад та територій.

Сімейний стан: одружений. Дружина: Катерина Анатоліївна. Вона займається дрібним бізнесом у Львові у сфері послуг. Є співвласницею компанії "Кам'янецька пекарня".

Стосунки із Зеленським

Нардепи "Слуги народу" говорять, що кандидатура Шмигаля на посаду прем'єра є ініціативою самого Володимира Зеленського. Президент своєю чергою ще раніше розглядав його на посаду керівника Львівської ОДА через відкритий конкурс, однак згодом глава держави тоді зупинився на Максимові Козицькому.

Шмигаль всеж отримав під керування область, але не Львівську, а Івано-Франківську. Тоді, 2 серпня, під час представлення Шмигаля президент назвав його сильним менеджером та "політичним волонтером".

"Дуже потужний менеджер. Я чесно заздрю Івано-Франківщині. Обирати голів обласних державних адміністрацій для нас важко в цілому по Україні, бо немає кадрів. А якщо кадри є, то немає грошей на них. Людей, які справді хочуть зробити щось хороше для України за наш невеликий термін, таких політичних волонтерів справді небагато. І це – один з таких людей", – заявив Зеленський.

Денис Шмигаль_2
УНІАН
Президент України Володимир Зеленський і новопризначений голова Івано-Франківської обласної державної адміністрації Денис Шмигаль, в Івано-Франківську, 2 серпня 2019 р

Пізніше Шмигаль зізнався, що кілька років тому навіть не розглядав можливості очолити будь-яку ОДА, а своє призначення – експериментом команди Зеленського.

"Якби п’ять років тому мені сказали, що я буду головою Івано-Франківської ОДА, я б розсміявся. Чесно. Насправді, конкурсу не було. Це був ніби експеримент команди президента Зеленського, який триває й нині, – з публічними призначеннями керівників в областях", – зазначив він та додав, що його переконав погодитися взяти посаду президент мовляв "ти вже присутній в області, ти керівник великого підприємства, знаєш регіон, тому туди заходь і працюй" та вимагав не красти.

Зеленський наприкінці минулого року, ще коли Шмигаль працював на Івано-Франківщині, хвалив його звіти та казав, що "на жаль, не всі голови облдержадміністрацій звітували на такому високому якісному рівні".

Згодом вже керівник партії "Слуга народу" Олександр Корнієнко в ефірі ICTV за кілька днів до зміни прем'єра називав призначення Шмигаля в ОДА, а потім в уряд "дуже вдалим".

Як Шмигаль збирається керувати урядом

Наступник Гончарука під час виступу у Раді 4 березня серед пріоритетів назвав подолання економічного падіння та покращення енергетичної безпеки.

"Є різні причини, чому я зараз знаходжуся за цією трибуною. Це економічне падіння, це ризики бюджетної кризи, це стан промисловості, медицини, соціального захисту населення. Питання енергетичної безпеки, комунальних платежів і найголовніше – це рівень добробуту українських громадян", – сказав він під час виступу перед нардепами.

Шмигаль наголосив, що не має часу шукати, хто винен, а потрібно відповісти на запитання "Що робити?".

"Є ряд принципів, за вирішення яких нам потрібно братися негайно – це недопущення економічної та бюджетної кризи. Вважаю, що ми повинні переглянути бюджет на 2020 рік негайно в частині збільшення виплат та пенсій. Є видатки, які ми повинні зменшити – це стосується премій міністрів і посадовців, в тому числі міністрів нового уряду, членів низки наглядових рад та інших чиновників", – зазначив він та додав, що інше термінове питання це погашення заборгованості перед шахтарями.

Також на посаді прем'єра Шмигаль пообіцяв розробити програму боротьби з коронавірусом, підвищити рівень інформування українців.

"Серед іншого, що має зробити уряд – це посилити економічний блок. Неодноразово про це згадувалось в останні дні. він має забезпечити не лише зростання промисловості та аграрного сектору, але й відчуття цього зростання кожним українцем. Зараз ми побачили лише зростання гривні, яке вдарило по експорту, але ніяк не відобразилось на добробуті українців", – продовжив він.

Окрім цього він пообіцяв зберегти реформу децентралізації та інших реформ попереднього уряду, зокрема доступних кредитів та діджиталізацію. Він пообіцяв, що новий уряд займеться зміцненням національної безпеки, поверненням Донбасу та анексованого Криму.

Що задекларував прем'єр

У декларації прем'єр вказав загальний дохід майже у 3,4 млн гривень. Найбільше за рік він отримав за роботу у Бурштинській ТЕС – 2 млн 233 тисячі гривень.

Згідно з опублікованим у НАЗК документом Денис Шмигаль з нерухомості володіє лише гаражем у Львові на 15,2 квадратних метра та земельною ділянкою у Хоросниці у 22 сотки. А ось його дружина Катерина має у власності житловий будинок у тому ж таки Львові площею 215 кв. метрів та земельну ділянку на 151 "квадрат".

Окрім цього, дружина прем'єра володіє 25% прав на ще 458 кв. м львівської землі, має понад 400 кв. м у Кам'янці-Бузькій, а також все тих же 22 сотки у Хоросниці Львівської області.

Задекларував Шмигаль також автомобіль Land Rover Discovery Sport за 831 900 гривень. Але знову ж таки власницею елітної автівки є дружина.

Щодо грошових активів нового прем'єра, то він задекларував 155 тисяч доларів готівки, а його дружина зберігає майже вдвічі менше – 80 тисяч.

Нагадаємо, наприкінці лютого президент України Володимир Зеленський скликав позачергове пленарне засідання Верховної Ради України на 16:00 4 березня 2020 року. Він закликав Раду ухвалити кілька законів та ратифікаційних документів, заслухати звіт керівників силових структур, а також здійснити кадрові перестановки в уряді.

Під час засідання фракції "Слуга народу" ввечері 3 березня президент Зеленський озвучив список міністрів на звільнення та кандидатів на їхню посаду. Очікується, що окрім прем’єр-міністра Олексія Гончарука, будуть також змінені понад 10 міністрів, а декілька міністерств планується розділити.