Від "зеленого світла" до "протиріччя національним інтересам": що означає для України новий закон про банки
УНІАН
  • Кількість коментарів 1
  • Кількість переглядів 7407

Документ унеможливлює повернення виведених з ринку банків колишнім власникам.

Сьогодні, 13 травня, Верховна Рада України ухвалила банківський законопроєкт №2571-д. Він унеможливлює повернення виведених з ринку банків колишнім власникам.

За відповідне рішення проголосували 270 депутатів.

Як починалось голосування

Перед голосуванням президент України Володимир Зеленський приїхав до Верховної Ради та закликав депутатів проголосувати за законопроєкт.

"Сьогодні є питання захисту нашої економіки. Я скажу вам дуже просто. Я думаю, що впродовж моєї каденції, найважливіше - впродовж вашої каденції, буде декілька важливих, історичних законів, які повинні об’єднувати всю країну, об’єднувати всі партії. Я хотів би, щоб саме так сьогодні відбулося голосування", - заявив він під час засідання.

Він також звернувся до усіх парламентських партій та фракцій, щоб вони підтримали цей законопроєкт, який допоможе захистити українську економіку.

Як проголосували нардепи

270 голосами законопроект №2571-д було ухвалено у другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними правками.

Голоси за закон віддали депутати: "Слуги народу" - 200, ЄС - 23, "За майбутнє - 3", "Голос" - 18, "Довіра" - 16, позафракційні - 10.

Проти виступив 51 депутат.

Утримались 29 депутатів.

Не голосував 31 депутат.

Що означає "банківський" закон

Передбачається, що власники та колишні власники банків, які були виведені з ринку, можуть претендувати на відшкодування збитків у грошовій формі, якщо їхні інтереси під час виведення були порушені. Водночас грошова компенсація є єдиним можливим способом захисту інтересів таких власників, а можливе визнання судом незаконним рішення про виведення банку з ринку не передбачає скасування такого рішення.

"Визнання протиправним (незаконним) та скасування індивідуального акта НБУ... не відновлює того становища банку, яке існувало до прийняття такого акта/рішення, включаючи відновлення правового статусу цього банку, та не відновлює становища/прав осіб, які були учасниками банку на момент ухвалення такого акта/рішення...", - йдеться у законопроєкті.

Зазначається, що у разі визнання рішення НБУ про виведення банку з ринку незаконним, це також не є підставою для скасування будь-яких інших рішень, ухвалених за процедурою виведення неплатоспроможного банку з ринку або його ліквідації. Ухвалення цього законопроєкту є останньою умовою від МВФ для погодження нової програми співпраці і надання Україні траншу.

У "Слузі народу" та опозиції жорстко розкритикували "банківський" законопроєкт

Низка депутатів від "Слуги народу", групи "За майбутнє" та від "Батьківщини" різко розкритикували банківський законопроєкт, який унеможливлює повернення виведених з ринку банків колишнім власникам.

"Зараз відбувається дуже цікава річ, голова Національного банку прийшов до зали парламенту для того, щоб легалізувати все те, протягом цілих п'яти років займалися грабунком країни. Національний банк - це інституція, яка протягом шести років представлена людьми і фактично керується Валерією Гонтаревою, яка навіть не хоче з’являтися на допит до Генеральної прокуратури, людиною, яка знищила понад 100 банків і фактично пограбувала вкладників і бізнесменів приблизно на 500 мільярдів гривень", - заявив нардеп від партії "Слуга народу" Олександр Дубінський

"Зараз ми з вами стали свідками вимагання легалізувати всі ці дії, які відбувались під час цього пограбунку і представити роботу Національного банку, як таку, що сприяла відновленню української економіки. Це не так. Тому що всі дії Нацбанку, які відбувалися протягом останніх років, були спрямовані на те, щоб окремі фінансові групи, транснаціональні корпорації та спекулянти заробляли гроші на українських боргах", - додав він.

За словами політика, український бюджет зараз буде виплачувати близько 350 млрд грн як виплати за зовнішніми боргами.

"Це приблизно в 200 разів більше ніж бюджет, який ми витрачаємо на відбудування доріг та медицину. Ми витрачаємо гроші на те, щоб фінансові спекулянти заробляли більші відсотки у всьому світі і у європейських державах, зокрема. Ми спостерігали з вами, як люди, які керують Національним банком, спочатку підняли курс від 12 до 40, потім опустили до 27-ми і пограбували вкладників вперше, у 14-15 роках, коли пан Смолій вже там працював. 2019 року відбувалось те саме: курс гривні з 28-ми опустився до 24-х, хоча всі знали, що він має залишатися на місці. Таким чином вкладники і бізнес були пограбовані ще раз. Експортери втратили можливість заробляти на зовнішніх ринках, економіка ще більше охолола і це все наслідки роботи Національного банку України, пана Смолія, пані Гонтаревої, яка досі дає йому вказівки, як керувати Нацбанком просто з Лондона та інших людей, які зараз засіли в правлінні Національного банку", - додав нардеп під час виступу на трибуні. 

"А зараз нам ще й запропонують ухвалити закон 2571-д, який дозволить з українського правового поля українські банки передати повністю під контроль зовнішньому управлінню і зробити це наддержавним структурним фінансовим підрозділом зовнішнього керування, який буде самостійно вирішувати, як буде розвиватися економіка України. Треба перейти до економічного націоналізму заради українських громадян, а не заради прибутків іноземних фінансових спекулянтів", - резюмував він.

Нардеп від групи "За майбутнє" Віктор Бондар заявив, що по суті, за законопроєктом 2571-д, Національний банк виводиться з системи державного управління України і виводиться з-під юрисдикції України.

"Ми з вами прослухали звіт голови Національного банку України і таке враження, що у нас найкраща банківська система у світі, найліпші банківські умови для населення і таке враження, що нічого не відбувалось останні 5-7 років. Національний банк так хоче протягнути цей закон, щоб зробити таку юридичну індульгенцію для Нацбанку", - заявив він під час виступу в Раді. 

"Я на комітеті ставив запитання: не вірете ви українським судам, давайте пропишемо, в яких судах можна судитися і рішення яких судів ви будете визнавати: Лондон, Брюссель, Стокгольм, які хочете. Вони проти. Бо одразу виповзуть збитки, які робилися. Друга частина стосується того, що Національний банк робить відносно нашої економіки. Як він допомагає вийти з цієї кризи, я не почув відповіді Нацбанку, абсолютно ніякої відповіді немає", - додав Бондар.

Тимошенко назвала "банківський" закон неконституційним

Загалом критика найактивніше лунала з боку представників "Батьківщини". Лідерка цієї політсили і нардепка Юлія Тимошенко двічі виступала і пояснювала, чому документ не можна ухвалювати. Перед голосуванням вона заявила перед президентом України про намір нардепів її групи подати на розгляд цей документ суддям Конституційного Суду України.

Також вона запевнила, що законопроєкт порушує 11 статей Конституції України, через що буде скасований після голосування. Про це вона заявила під час виступу в Раді.

"Можливо, МВФ і "ляльководи" з глобального простору не знають, що після ухвалення цього закону він буде скасований в Конституційному Суді як глибоко неконституційний. Цей закон нічого спільного з "ПриватБанком" не має. І я згадала один із публічних виступів керівника фракції "Слуга народу", який сказав: "Так, цей банківський закон антиконституційний, але його треба ухвалити, щоби отримати кредит МВФ". На що ви перетворюєте країну, чому ви дозволяєте топтати Конституцію України в обмін на закони, які прямо протирічать національним інтересам України, як цей так званий банківський закон?" - наголосила вона.

За словами Тимошенко, Національний банк щонайменше шостий рік не підпорядковується волі і національним інтересам української держави, а управління нібито здійснюється ззовні.

"Цим законом передбачається, що тепер Нацбанк не просто буде виведений за межі управління країни, а він ще буде виведений і за межі судової юрисдикції України. Тому що для НБУ рішення суду тепер вже не будуть законом. Управляють країною маріонетки, які не розуміють навіть, що вони роблять, і оголошують перемогами явні поразки України. Цей закон не проти "ПриватБанку", це маніпуляції для того, щоби легше легковірному народу впарити такі рішення. Цей закон прямо проти суверенітету України, тому що суверенітет України - це право українського народу управляти своєю державою. А в цьому законі український народ позбавляється права управляти НБУ і позбавляє Нацбанк конституційного обов’язку підпорядковуватися рішенню суду", - додала політикиня.

За словами нардепки, ще одним важливим моментом є те, що "антибанківський" закон нібито залишить безкарними посадовців, які "познущалися над 105 українськими банками, над середнім класом, у якого забрали все, що вони мали, через знищені банки".

"Фонд гарантування вкладів, який фактично вкрав майно середнього класу і роздав "своїм" за безцінь. І люди, які втратили свої заощадження внаслідок і на основі злочинної діяльності НБУ. І все залишиться безкарним, а люди без справедливості. Цей закон оголошує амністію тим, хто управляв НБУ, - Гонтаревій та Ко, тим, хто управляв Фондом гарантування вкладів, - Волошин та Ко. А людям не повернуть ані копійки, тому що все вже вкрадено", - зазначила Тимошенко.

Окремо вона повідомила, що її команда подала до Верховної Ради інший законопроєкт, "який реально справедливо розставляє всі крапки над "і".

В Євросоюзі привітали ухвалення "банківського" закону

Голова представництва Європейського Союзу в Україні Матті Маасікас привітав ухвалення банківського законопроєкту. Про це він написав у твіттері.

"Європейський Союз вітає ухвалення Верховною Радою законопроєкту про банківське регулювання", - заявив Маасікас.

Він наголосив, що ухвалення закону є життєво важливим кроком для захисту державних фінансів України і українських платників податків, а також для економічної стабільності, справедливості, верховенства права і продовження фінансової підтримки з боку Міжнародного валютного фонду і Європейського Союзу.

Реакція президента Зеленського

"Незважаючи на всі чутки та звинувачення, на весь бруд, тиск, ви ухвалили багатостраждальний "банківський закон". Ваше рішення стало зеленим світлом для отримання Україною важливої фінансової підтримки - це мільярди доларів США", - заявив після ухвали законопроєкту глава держави в своєму зверненні до українців.

Коли Україна отримає транш від МВФ

До кінця травня очікується транш від Міжнародного валютного фонду. Йдеться про допомогу у розмірі 1,75 мільярда доларів. Про це заявив міністр фінансів України Сергій Марченко на брифінгу після засідання уряду, передає "Економічна правда".

"Ми очікуємо, що отримаємо перший транш до кінця травня, його обсяг буде 1,75 мільярда доларів", - повідомив міністр.

Марченко також зазначив, що за рахунок траншів від МВФ уряд планує перекрити дефіцит бюджету. Окремо він подякував нардепам, які підтримали законопроєкт про неповернення банків колишнім власникам.

У Раді заблокували підписання законопроєкту про неповернення банків ексвласникам

Позафракційний депутат Антон Поляков подав проєкт постанови про скасування голосування за банківський законопроєкт, який унеможливлює повернення виведених з ринку банків колишнім власникам і ухвалений сьогодні, 13 травня, Верховною Радою.

Нагадаємо, що Верховна Рада України ухвалила у першому читанні законопроєкт, який унеможливлює повернення банків колишнім власникам під час позачергового засідання 30 березня. До другого читання депутати подали рекордні 16 тисяч поправок до законопроєкту.

Залиште свій коментар