Рада ухвалила закон про ТСК: чи реально достроково припинити повноваження президента

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Комісії можуть брати участь у процедурі імпічменту.

Верховна Рада не підтримала звільнення міністрів оборони та закордонних справ, а також голови СБУ, запропоноване президентом Володимиром Зеленським. Натомість парламент згуртувався навколо іншого - надав собі право контролювати слідство у резонансних справах і провадити власні розслідування - аж до імпічменту президента. Про те, чи реально тепер достроково припинити повноваження глави держави, у ТСН.19:30.

Під час голосування, ще до того, як на табло з’являється остаточний результат, депутати на око чітко визначають, чи вистачає голосів. Цього разу навіть у напівпорожній залі вистачає: 279 - за, рішення прийнято.

Відео Депутати надали собі право контролювати слідство у резонансних справах

ВР не звільнила міністрів оборони та закордонних справ, а також голову СБУ. Ці посадовці входять до президентської квоти і Зеленський вніс подання на їхню відставку. Депутати пояснюють: президент не зробив одночасне подання на призначення, а залишати такі важливі відомства без керівництва не можна. Водночас парламент ухвалив закон про тимчасові слідчі комісії і наділив себе додатковими повноваженнями.    

Депутати надали собі право контролювати слідство у резонансних справах

За закон про тимчасові слідчі комісії голосують усі фракції та групи. Нечуване єднання, бо цим голосуванням вони розширюють власні можливості. Тепер депутатські слідчі комісії мають право вимагати від правоохоронців оригінали документів і результати експертиз, викликати посадовців на допит, давати рекомендації офіційному слідству – і не боятися відмови. Парламент зможе розслідувати не лише резонансні справи, а й діяльність президента. Якщо запідозрить його у державній зраді, то можуть відправити гаранта у відставку.

Процедура імпічменту та ж, що прописана у Конституції. Верховна Рада створює спеціальну слідчу комісію і готує подання на розслідування діяльності президента. Якщо його підтримує більшість парламентарів, то розпочинається слідство. Вивчають документи, заслуховують свідків, зокрема із самого президента. Ще раз голосують більшістю і роблять подання до Конституційного та Верховного судів. Якщо висновки звідти позитивні, то голосують ще раз. У фіналі відставку президента мають підтримати три чверті депутатського корпусу.

"Так, в законі виписана складна процедура. Там є Верховний суд, там є Конституційний суд, там є сам парламент. Там є останнє голосування парламенту - 338 голосів. Це найскладніше, тому - спрощення процедури імпічменту. Це виключно зміни в Конституцію", - каже Олена Сотник із фракції "Самопоміч".

Але це, якщо є мета довести  процедуру імпічменту до логічного завершення. Утім, переконані депутати, сам процес вже матиме сенс. "Ми повинні пам’ятати про тиск психологічний. Якщо процедура вже є, розпочата, то у президента є можливість замислитися, що він робить щось не так", - каже депутат Андрій Помазанов.

Це рішення депутати без зайвої скромності називають історичним. Можливим воно стало лише тепер - коли чинний президент тимчасово опинився без своєї більшості у парламенті. "У цьому парламенті набагато більше шансів його прийняти, бо у нинішнього президента немає тут свого лобі. Я не знаю, як би спрацював парламент, якби тут була більшість Володимира Зеленського"- каже позафракційний Мустафа Найєм.

У Зеленського пообіцяли вивчити ухвалений депутатами закон. Чи підпише його президент, скажуть після. Представник глави держави у парламенті обіцяє, що за будь-яких обставин наступне скликання розпочнуть із зняття недоторканності з усіх, хто нею наділений. "Вже у наступну каденцію Верховної Ради внесемо нову норму Конституції про зняття імунітету з усіх трьох категорій, про які ми говорили. Тоді не буде потрібно імпічменту чи чогось іншого", - каже представник президента у Раді Руслан Стефанчук.

Власний законопроект про імпічмент Зеленський обіцяв внести до парламенту одразу після інавгурації і обіцянку дотримав. Втім, депутати навіть не внесли його до порядку денного і пішли своїм шляхом.

Кореспондент ТСН Ольга Кошеленко.

Залиште свій коментар

Вибір редакції