Рада ухвалила закон про землю в Україні: як голосували депутати і чим пояснили свою позицію

Дата публікації
Перегляди
13к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Рада ухвалила закон про землю в Україні: як голосували депутати і чим пояснили свою позицію

Фото: Associated Press

Закон набуде чинності не раніше 1 липня 2021 року.

Верховна Рада на третьому позачерговому засіданні в ніч проти 31 березня проголосувала за такий необхідний для отримання траншу МВФ закон про запровадження в Україні вільного ринку землі.

Відповідний документ у другому читанні та в цілому підтримали 259 народних депутатів, проти було 24 народних обранці, 3  - утримались,  29 - не голосувало.

Підтримали відкриття ринку землі

Фракція політичної партії "Слуга народу"

Кількість депутатів: 248

За: 206 Проти: 2 Утрималися: 2 Не голосували: 3 Відсутні: 35

Провладна фракція очікувано майже одноголосно підтримала закон про ринок землі в Україні. Голова фракції Давид Арахамія назвав це кінцем кріпацького права в Україні.

"Кінець кріпацького права в Україні. Відтепер українці будуть мати можливість вільно володіти своєю землею. Ринок для фізичних осіб - громадян України вступає в силу 1.07.2021 року", - написав він у Facebook.

Про врахування усіх своїх поправок повідомила і інша нардепка від "Слуги народу" Ольга Василевська-Смаглюк, наголосивши на важливості відкриття ринку землі.

"Майже всі мої правки були враховані. Ринок відкладається на рік для проведення повного аудиту земель і ревізії спірних актів. Землю продаватимуть лише фізичним особам до кінця перехідного періоду - до 2024 року. І лише пайову землю, а не державну. По 100 га в одні руки. Пам’ятаю, як я кілька місяців тому збивала на фракції кількість гектарів з 200 тисяч до 10 тисяч. І успішно, але з великим боєм", - написала вона на своїй сторінці у Facebook.

Фракція політичної партії "Європейська солідарність"

Кількість депутатів: 27

За: 23 Проти: 1 Утрималися: 0 Не голосували: 0 Відсутні: 3

Фракція "Європейська солідарність" разом зі своїм лідером, п’ятим президентом України Петром Порошенком майже одноголосно підтримала відкриття ринку землі. Свою позицію Порошенко пояснив тим, що парламент врахував їхню поправку про заборону продажі землі.

"Сьогодні нами прийнято надважливе рішення. Запущений ринок землі. Я ще раз підкреслюю, що мова не йдеться про продаж землі. Це була принципова позиція "Європейської Солідарності", яку я маю честь очолювати. Ми наголосили, що єдина можливість, коли "Європейська солідарність" підтримає запуск ринку, буде заборона продажу української землі… Земля, яка є у  комунальній власності, у власності муніципалітетів також заборонена для продажу… Лише надана можливість володіти землею за межами 100 гектарів", - пояснив Порошенко.

Ірина Геращенко також заявила, що критика "Європейської Солідарності" за підтримку закону про відкриття ринку землі є безпідставною, оскільки усі правки враховано.

"...Ми дотиснули по всім питанням! По всім! Отже. Ні продажу 11 млн га державної землі! Ні продажу комунальної землі сільськогосподарського призначення! Ні концентрації землі в одні руки. Ні 200 тисяч га одному олігарху. Можна 100 га фізичним особам! Ні продажу землі іноземцям! Так праву фермерам і селянам розпоряджатися своєю землею. Пишаюся. І принагідно чекаємо, як всі наші критики в питанні землі визнають, що безпідставно кидали в нас каміння весь цей час", - написала Ірина Герщенко.

Однак, серед депутатів фракції один голос був проти – це був голос Олексія Гончаренка. На своїй сторінці у Facebook він пояснив, чому не підтримав відкриття ринку землі. За його словами, причини три: закон був ухвалений з порушенням регламенту, ухвалений під тиском міжнародних кредиторів (ред. - МВФ), а також обмеження площі землі в одних руках до 100 га діятиме лише до 2024 року.

"Нам потрібен ринок землі, а не базар. Українці повинні мати можливість не лише продати землю, а й купити її. Нам потрібен такий ринок землі, який буде діяти в інтересах фермерів, а не латифундистів. Європейська, а не латиноамериканська модель. Якщо влада довела країну до ручки, а іншого виходу, окрім як розпродати землю нема, то вона має понести за це відповідальність!", - вважає Гончаренко.

Фракція політичної партії "Голос"

Кількість депутатів: 20

За: 13 Проти: 0 Утрималися: 0 Не голосували: 0 Відсутні: 7

Фракція "Голос" також підтримала закон про землю, оскільки за словами заступника голови партії "Голос" Ярослава Юрчишина, Рада врахувала усі їхні правки.

"І вишенька на торті – це закон про ринок землі. Враховані усі ключові правки "Голосу". Ми маємо, по-перше, етапність. На першому етапі лише 100 га можуть купляти власне українські фермери. Більше ніхто. Також відтерміновано старт цього законопроєкту. Ми добилися, що землі вздовж кордону ні за яких умов не можуть купувати іноземці", - пояснив Юрчишин у своєму зверненні.

Депутатська група "Довіра"

Кількість депутатів: 17

За: 12 Проти: 1 Утрималися: 0 Не голосували: 0 Відсутні: 4

Депутатська група "Довіра" також підтримала закон про відкриття ринку землі, оскільки після врахування усіх правок вважають його найбільш оптимальним та компромісним.

Голова депутатської групи "Довіра" Олег Кулініч заявив, що у цей закон внесені суттєві зміни, а саме: відтермінування запуску обігу земель до 1 липня 2021 року, поетапність ведення обігу, на початковому етапі право купувати землі сільськогосподарського призначення розглядається лише для фізичних осіб - громадян України, державна і комунальна землі продаватися не будуть.

"Тож по факту, із усіх варіантів, які обговорювалися в суспільстві і були зареєстровані в Раді, сьогодні було прийнято найбільш оптимальне законодавче рішення. Звичайно, воно не уникне критики, як обґрунтованої, так і не дуже. Але зараз питання стоїть так, що без прийняття цього та низки інших законів Україна не зможе отримати фінансову допомогу МВФ. А без неї, в свою чергу, нашу країну чекає дефолт і затяжна економічна криза. Враховуючи як якісні зміни в тексті законопроекту, так і ситуацію, в якій він приймається, наша депутатська група вирішила його підтримати", - пояснив Олег Кулініч.

Голосували проти

Фракція політичної партії "Опозиційна платформа – За життя"

Кількість депутатів: 44

За: 0 Проти: 2 Утрималися: 0 Не голосували: 23 Відсутні: 19

"Опозиційна платформа – За життя" була категорично проти відкриття ринку землі, нардепи цієї фракції показово взагалі не голосували за закон. Низка поправок Нестора Шуфрича не була підтримана у залі парламенту. Нардепи з цієї фракції назвали голосування за відкриття ринку землі – зрадою і продажем України.

"Жодна країна в світі зараз не продає свої стратегічні ресурси! І тільки українська влада, замість ухвалення професійних антикризових заходів, вирішила вислужитися перед МВФ і виставити на продаж українську землю. Ми до останнього будемо домагатися скасування розгляду цього законопроєкту, а в разі його ухвалення звернемося до Конституційного суду!", - заявила Наталія Королевська.

Ілля Кива також назвав фракції, які голосували за закон про землю, зрадниками України.

"Сьогодні Зе, на догоду МВФ, поховав не тільки майбутнє українського народу, а й весь свій політичний проєкт, захопивши з собою на дно "Європейську солідарність", об'єднавшись в передсмертній оргії - голосуючи закон щодо землі. Тепер ми знаємо зрадників України в обличчя ...", - написав Кива на своїй сторінці у Facebook.

Фракція політичної партії Всеукраїнське об’єднання "Батьківщина"

Кількість депутатів: 24

За: 0 Проти: 12 Утрималися: 0 Не голосували: 0 Відсутні:12

Проти відкриття ринку землі була і "Батьківщина". Лідерка фракції Юлія Тимошенко назвала ухвалення закону про землю злочином проти України, а також наголосила, що починає підготовку подання до Конституційного Суду щодо визнання цього закону неконституційним.

"Маски скинуто! Щойно президент Зеленський і депутати, які працюють в інтересах міжнародних спекулянтів, здали Україну, проголосували за продаж землі! Це було зроблено по-злодійськи. Пізньої ночі, під час епідемії, коли люди не можуть опиратися свавіллю, в момент серйозної фінансової кризи… 259 депутатів, яких тепер ми знаємо поіменно, віддали 72% нашої території закордонним шахраям. Це злочин проти України", - заявила Тимошенко.

Пропустили позачергове засідання

Депутатська група "За майбутнє"

Кількість депутатів: 22

За: 0 Проти: 2 Утрималися:1 Не голосували:1 Відсутні:18

Позафракційні

Кількість депутатів: 21

За: 5 Проти: 4 Утрималися: 0 Не голосували: 2 Відсутні:10

Нагадаємо, Верховна Рада на позачерговому засіданні, яке затягнулося аж до ночі проти 31 березня ухвалила у другому читанні та в цілому депутатський законопроєкт 2178-10, який запроваджуватиме ринок землі в Україні. Законопроєкт після розгляду всіх правок підтримали 259 нардепів. 

Передбачається, що ринок землі запрацює від 1 липня 2021 року. Саме тоді буде скасований мораторій на відчуження земель сільськогосподарського призначення.

Законопроєкт також чітко внормовує перелік тих, хто може набувати права власності на землю - громадяни України, територіальні громади, держава, юридичні особи України та іноземні громадяни і особи без громадянства у разі набуття в порядку спадкування та обов’язком відчужити ділянку протягом року. 

Верховна Рада проголосувала за закон про відкриття ринку землі

Верховна Рада проголосувала за закон про відкриття ринку землі

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Рішення Верховної Ради
Дата публікації
Перегляди
13к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація