"Ревізор" з-за океану: що означає останній візит до України Байдена на посаді віце-президента США

Байдену довелося повторити "останнє попередження" українській владі за кілька днів після відльоту з Києва.

В Україну приїжджав "ревізор". З таким настроєм очікували в Києві візиту віце-президента США Джо Байдена. Очікували серйозної та критичної розмови, бо за океаном, уже не криючись, кажуть про затягування із реформами. Очікували і можливої заміни ключових політичних фігур, якщо західні партнери перестануть підтримувати нинішніх.

Візит головного "ревізора" українських реформ і справді був дуже некомфортним для більшості дійових осіб тут, у Києві. Але що реально сказав Байден під час виступу у Верховній Раді, глядачі, на жаль, толком не почули. Про це йдеться в сюжеті програми ТСН.Тиждень.

Кореспондент ТСН Олексій Бобровников спробував пробитися через жахливий переклад і числені закриті зустрічі, щоб зрозуміти, то що ж означав головний політичний візит тижня.

Цього разу Байдена зустрічають короваєм. Стару звичку, яку на якийсь час забули, здається, повернули до офіційного протоколу.

Кожен, з ким зустрічається Байден, намагається використати його як "прапор своєї значущості". У Байдена інша місія. Скоріше за все, він тут востаннє. Віце-президент США Джозеф Байден в Україну вже більше не приїде, принаймні, на цій посаді. Так звучить його меседж як останнє попередження.

"Шанс України. Це може бути останній шанс. Будь-ласка, заради усіх нас, егоїстично з мого боку, авжеж. Не згайте його. Беріть цю можливість! Будуйте краще майбутнє для українського народу. У глибині душі, ви знаєте, що правильно. Ви знаєте. Робіть це. Доти, доки ви будете на цьому шляху, будете поважати свої зобов'язання перед народом України, вам ніколи не доведеться хвилюватися чи сумніватися у підтримці Америки та Сполучених Штатів. У вас є спільна підтримка Європи – Західної, Центральної, Східної – усі долучилися до вашого демократичного успіху, тому що ваш успіх – це основа відданості самій Європі – цілісній, вільній, мирній. І якщо ви провалитесь – цілий експеримент провалиться. Без перебільшення – надії усіх волелюбних народів світу зараз з вами, бо від вашого крихкого експерименту із демократією так багато залежить", – наголосив Байден під час виступу у Верховній Раді.

Експеримент демократії, який може не вдатися. Він називає цим експериментом Україну. Він вмовляв і погрожував одночасно. Геніальний оратор.

"Подивіться на фотографії. Всі вони об'єдналися заради спільної мети – Революції гідності. Кожна людина достойна гідного ставлення! Кожна!", – сказав Байден.

Він розжовував для обранців у Раді так, щоб його почули. По літерах їм розкладав.

"Старші державні чиновники повинні позбутися усіх конфліктів між власним бізнесом і своїми державними обов'язками. У кожній демократії світу така система. Олігархи і не олігархи мають жити за тими ж правилами. Платити податки, вирішувати суперечки в судах, не залякувати суддів. Це основи", – сказав віце-президент США.

Він вживає слово "рак" кілька разів, говорячи про українську корупцію.

"Але я вам скажу, немає жодної демократичної країні в світі, де домінувала б ракова пухлина корупції. Жодної не знайдете", – наголосив Байден.

Синхроністи спочатку неправильно переклали наступну фразу. Він не сказав "жодної такої країни як Україна". Він сказав лише те, що сказав. Але це не зробило його виступ м'якшим.

Байден повсюди возить з собою велику папку з сотнями імен і прізвищ. Він брав її з собою і сюди. Папка не під грифом секретно. Це його приватна папка. На титулі написано "Cancer" – "рак".

Його син помер від раку мозку кілька місяців тому. Син, якого він бачив своїм послідовником у політиці. Сам Байден-старший відмовився балотуватися у президенти. Можливо, тому відрядили Байдена – віце-президенту завжди доручають найневдячніші місії.

ВідеоЩо на справді сказав Джо Байден у Верховній Раді

Іноді він говорив те, що всі хотіли почути.

"США ніколи, ніколи, ніколи не визнають російської спроби анексувати Крим!", – запевнив Байден.

А вже за кілька хвилин він повертається до ідей, озвучених у Мінську тією ж Росією.

"Питання федералізму – це та річ, яка майже перешкодила нашій нації з'явитись на світ. Автономні демократичні штати, їхня воля мати власні поліцейські сили, власну систему освіти, власний уряд під егідою єдиної Конституції", – сказав віце-президент США.

Це був найбільший момент радості для українського "Опозиційного блоку". Байден знову намагається склеїти те, що не клеїться. Коаліцію Порошенка-Яценюка. Думки про федералізацію із ідеєю повернення України до її кордонів. Він пропонує Україні американський сценарій, роблячи вигляд, що не розуміє – Україна не острів.

Шість років тому він уже приїздив з такою місією. Говорив майже такі ж фрази: "корупція", "енергонезалежність", "треба досягати".

Він зустрічався з попередниками нинішніх і теж нагадував їм про Майдан. Зараз він повторив те саме, але значно різкіше.

Із президентом і прем'єр-міністром вони зустрілися наодинці. Достеменно невідомо, про що вони говорили за зачиненими дверима. Але в пресу просочилися цікаві чутки. Юлія Мостова із "Дзеркала тижня. Україна" зазначила: "Коридорами Банковой и Грушевского носится якобы имевшее место высказывание: "В Украину приходят деньги американских налогоплательщиков. Эти деньги — и в прямой помощи, и в кредитах МВФ. Они не могут разворовываться. Вам некуда будет сбежать".

Цікаво, як відреагували на візит Байдена ключові світові бізнес-видання, котрі читає та частина західного суспільства, що приймає ключові рішення. The Economist пише: "Байдена розізлили до чортів". Видання називає Україну "далекою від нормальності", тричі згадуючи генпрокурора і досі не розслідувані справи корупції часів Януковича, і загибель Небесної сотні, ключовим підозрюваним за якими дозволили втекти.

Байден повернувся додому, тримаючи папку зі словом "рак" у руках. У літаку, тільки но піднявшись на борт, ще раз нагадав поіменно, за чим прилітав. Ті, кого назвав, знають, що буде за руйнування коаліції.

"Друзі, повертаюся з України, це була хороша подорож. Я зустрівся зі спікером Ради Гройсманом, президентом Порошенком та прем'єром Яценюком. Я пізнав цих людей і я вірю, що працюючи спільно, вони зможуть створити насправді вільну, об'єднану, демократичну Україну", – констатував Байден.

Щоправда, він ще не знав, що доведеться "останнє попередження" повторити уже за кілька днів – після бійки в Раді за участю нардепа Барни та його провокації проти Яценюка.

Візит Байдена мав дві мети. Перша – чітко сформулювати для світу і Росії позицію наймогутнішої на планеті країни з приводу Криму і Донбасу. І друге – привести до тями непримиримих суперників, співіснування яких перетворилася на тотальні інтриги. Короткий меседж, який найвлучніше сформулював один з британських журналістів, який спостерігав за цим візитом, – "Не прогавте цей шанс". Щоправда, формулювання "не прогавте" було менш цензурним.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: