Результати місцевих виборів: як економічна криза вплинула на вибір українців. Інфографіка

Дата публікації
Перегляди
1104
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Результати місцевих виборів: як економічна криза вплинула на вибір українців. Інфографіка

Експерти підсумували результати місцевих виборів / Фото: Reuters

Соціологи проаналізували результати народного волевиявлення українців.

Підрахунки підсумків голосування на місцевих виборах у деяких містах досі тривають, проте загальна ситуація з електоральними настроями населення вже окреслюється. 

Інформаційно-аналітичний центр "RATING Pro" підвів проміжні підсумки місцевих виборів 2015.

За даними центру, результат партії розраховувався як відношення сукупної кількості голосів виборців, поданих за політичну партію в усі облради і міськраду Києва до загальної кількості голосів виборців, поданих за місцеві організації політичних партій. На Донбасі ж для розрахунку бралися сукупні результати партій на виборах до районних та міських ради. 

Яким партіям віддали перевагу українці 

Блок Петра Порошенка "Солідарність" підтримали 19,4% виборців, Батьківщину – 12%, "Опозиційний блок" – 11,5%, УКРОП – 7,3%, "Свободу" – 6,7%, Радикальну партію Олега Ляшка – 6,7%, "Самопоміч" – 6,3%, "Відродження" – 5,4%, "Наш край" – 4,8%, "Аграрну партію України" –  3,2%. 

При цьому центр зазначає,  що активність виборців у жовтні 2015 року є однією з найнижчих за історію загальноукраїнських виборів. 

Як економічна криза вплинула на результати виборів

Соціально-економічна криза та відсутність результатів реформ призвели до того, що підвищити свій рейтинг змогли лише ті політичні сили, які гостро критикували дії центральної влади. 

Зокрема, експерти зазначають, що гостра критика влади дозволила досягти найкращого електорального зростання, насамперед, УКРОПу та "Батьківщини", попри те, що остання входить до провладної коаліції. 

Результати основних партій на виборах до облрад / Фото: Соціологічна група "Рейтинг"

"Опоблок" також покращив свій результат (з 9 до 12%), хоча у боротьбу за колишнє електоральне поле "Партії регіонів", на цих виборах, на відміну від виборів до ВРУ 2014 року, включилися нові політичні проекти – "Відродження" та "Наш край", які отримали результат в межах прохідних 5%.

Цікаво, що повертає свої позиції і "Свобода": якби в жовтні 2015 відбувалися парламентські вибори, партія пройшла б в Раду. 

Результати основних партій на виборах до облрад / Фото: Соціологічна група "Рейтинг"

Водночас, партія Ляшка не змогла покращити свої здобутки порівняно з минулим роком. Результат радикалів зафіксувався на показниках 2014 року. 

Старт нових парламентських проектів 

Експерти припускають, що місцеві вибори, можливо, дали старт новим майбутнім парламентським проектам, таким як "Аграрна партія України", яка показала суттєвий результат у п'яти регіонах (у деяких навіть подолавши відмітку у 10%), а також Громадський рух "Народний контроль", який отримав свої фракції у західних регіонах. 

Невдача колишніх комуністів

Водночас, спроби колишніх комуністів переформовуватися у новий проект під назвою "Нова держава" провалилися навіть у регіонах, де позиції лівих завжди були сильними (окрім Миколаївської області), що означає ймовірність виникнення найближчим часом нової політичної сили лівого спрямування, оскільки ця електоральна ніша залишається незаповненою. 

Самостійність регіональних еліт 

Також експерти звертають увагу й той факт, що на цих виборах в окремих областях регіональні еліти продемонстрували принципову самостійність, виставивши на перегони свої локальні політичні проекти.

Так, місцеві еліти в багатьох областях створили гостру конкуренцію президентській партії БПП "Солідарність":  на Закарпатті лідером перегонів до обласної ради стала партія "Єдиний центр",  "Довіряй ділам" мера Труханова посіла перше місце в Одесі та показала третій результат в області, на Хмельниччині на виборах до облради переможцем стала партія "За конкретні справи", у Чернівцях на виборах до міськради перемогла партія "Рідне місто".

Наступна публікація