Рік "розлучень", криз та в бій ідуть старі: політичні підсумки 2020 року в Україні
2020-й став роком політичних "розлучень". А ще – в бій пішли старі, було велике будівництво і маленькі вибори, конституційна криза та антивірусна політика. Про це 31 грудня йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

ЗЕЛЕНСЬКИЙ ТА ЙОГО КОЛИШНІ
Рік розпочався із гучних "розлучень". Голову свого офісу, людину, яка завжди була біля вуха президента, відправляють у відставку. Зеленський пояснює - влада Андрія Богдана псувала.
Згодом президент розходиться із іншими, з ким ішов на вибори. Прем’єр-міністр Гончарук і майже увесь уряд. Генпрокурор Рябошапка. Голови митниці і податкової. Усіх відправляють у відставку із поясненням - очікування були вищими, аніж їхні результати.
Нові обличчя - прем’єра Дениса Шмигаля, генпрокурорку Ірину Венедіктову та інших теж попередили - не буде результатів, то підуть за попередниками.
ЛАВА ЗАПАСНИХ
Але концепція тотально нових облич у владі дала збій. Звільнивши першу хвилю нових, Зеленський удався до пошуку добре забутих старих. Відтак перший президент України Кравчук і перший прем’єр-міністр Фокін опинилися у Мінській контактній групі. Олег Татаров - колишній заступник голови слідчого управління МВС часів Януковича - в Офісі президента. А Юрій Вітренко - колишній топменеджер "Нафтогазу", в якого влада на початку року намагалася відсудити належну йому за законом премію за перемогу в Стокгольмському арбітражі, - в уряді.
КАРАНТИН
Слово року - карантин. Перші засідання Верховної Ради у березні нагадували приймальне відділення. Депутати у масках, рукавичках та навіть у спецкостюмах. Перших, хто захворів на COVID, знали поіменно. Вони стримили з лікарень і давали поради як бувальці.
У березні Верховна Рада встигає ухвалити історичний закон - сільськогосподарська земля стане товаром від наступного року. Україна залишає елітний клуб, до якого входять Білорусь, Таджикистан, Конго, КНДР, Куба і Венесуела. Там земля і досі не продається.
А далі практично уся політика стає антивірусною.
Відео Яким українці запам'ятають політичний рік-2020
Рік політичних розлучень. У бій ідуть старі. Велике будівництво і маленькі вибори. Конституційна криза та антивірусна політика. Яким був політичний рік-2020 - дивіться далі.

КРИЗА
Рекордну суму - 66 мільярдів гривень - депутати виділяють на боротьбу з COVID. За ці гроші мали купувати медичне обладнання, доплачувати лікарям, поліцейським, тим, хто втратив роботу під час кризи. По факту - більше половини цього фонду (35 мільярдів) Офіс президента витратив на дороги. "Велике будівництво" - за літо та осінь в Україні відремонтували шість із половиною тисяч кілометрів доріг. Дороги є. Але в лікарнях, як і раніше, не вистачає кисню, лікарі скаржаться на відсутність доплат.
Під завісу року проти встановлення касових апаратів повстали ФОПи. Депутати відповіли - розуміємо, криза, і майже всім дозволили працювати без суворого обліку ще рік. Але підприємці не хочуть рік, вони хочуть - назавжди.
ОСОБИСТИЙ ЗАЛІК
Українці не довіряють усім політикам. Баланс довіри-недовіри - в усіх із позначкою мінус. Найвищий - у голови Верховної Ради Дмитра Разумкова, він обійшов навіть президента. На третьому місці - очільник проросійської ОПЗЖ.
- Володимир Зеленський - 30% / 64%.
- Дмитро Разумков - 35% / 52%
- Юрій Бойко - 22% / 70%.
- Петро Порошенко - 20% / 74%.
- Юлія Тимошенко - 17% / 76%.
Серед парламентських партій "Слуга народу" зберігає найвищий, хоч і підупалий рейтинг. "Слуги" вже не такі монолітні, вони дозволяють собі голосувати не за всі побажання президента. І практично жодне рішення не можуть провести без допомоги сателітів із депутатських груп.
- "Слуга народу" - 26,5%.
- "Європейська солідарність" - 19,5%.
- ОПЗЖ - 18%.
- "Батьківщина" - 9%.
- "Голос" - 2,3%.
МІСЦЕВІ ВИБОРИ
Чи то коронавірус, чи то загальна втома від політики, але на місцеві вибори цього року прийшло рекордно мало виборців - менше 37%. Обирали за новою системою - відкритими виборчими списками. Але, як показала практика, переважно добре знайомих політиків. Старі мери переобрались практично скрізь - навіть у першому турі. І четверо міських голів - померли від коронавірусних ускладнень одразу після виборів.
КОНСТИТУЦІЙНА КРИЗА
А от що і тепер по-справжньому здатне підняти людей - це наступ на здобутки минулого. Коли Конституційний суд вирішив, що тюрма за брехню в електронних деклараціях - надмірна, під Конституційний суд вийшли люди із запитанням, а чи не зайвий такий суд? Ідеї розв’язання конституційної кризи були аж до радикальних - розігнати чинний склад суду. Але зупинилися на тимчасових заходах.
Саме цей метод надто часто вживали протягом цього року. Незвичного карантинного. Коли банальна фраза: "Головне - здоров'я" перестала здаватися аж такою банальною.