"Росія перетворила хайвей на роздовбаний шлях" – Кулеба про Нормандський формат
За словами міністра, Нормандський формат "живіший від усіх живих", але на рівні міністрів закордонних справ він "перебуває в медикаментозному сні".

Міністерство закордонних справ Російської Федерації поклало Нормандський формат у "медикаментозний сон". Але попри те, що цього року друга зустріч президента України Володимира Зеленського з президентом РФ Володимиром Путіним не відбулася, робота у цьому напрямку триває.
Про це заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба у другій частині інтерв'ю ТСН.ua.
"Це не глухий кут. От знаєте, у нас зараз у країні "Велике будівництво". І ти вже їдеш дорогою, все вже зручно і швидко. А ще донедавна там було неможливо рухатися через ями. А в цій історії все навпаки. Тобто, був перший рік, коли всі їхали по дуже швидкій дорозі і було досягнуто конкретних результатів, але потім РФ низкою своїх дій перетворила хайвей на роздовбаний шлях, яким дуже важко доводиться їхати, та ще й з максимальною обережністю, щоб не відірвати колесо. Але їдемо, будемо їхати, тому що наша мета, мета президента не змінюється. Це мир в Україні, відновлення територіальної цілісності України. І для досягнення цього результату треба говорити не з якимись посередниками, а з Росією, яка почала цю війну", - сказав він.
За словами міністра, Нормандський формат "живіший від усіх живих", але на рівні міністрів закордонних справ він "перебуває в медикаментозному сні".
"РФ треба віддати належне — вона вміє грати в довгу. У них є можливість підтримувати непорушність своєї політичної лінії з однієї простої причини. У всіх інших країнах президенти і прем’єри змінюються, а в Росії — ні. Така система. Дійсно, з відходом з політичної сцени Ангели Меркель, у Нормандському форматі залишиться лише одна людина, яка стояла біля його витоків і підписувала Мінські домовленості. І це буде президент Путін. Росія завжди чогось чекає. Глобально вони чекають смерті України як держави. Ми маємо бути тут абсолютно відвертими. І на шляху до цієї мети вони постійно на чогось чекають. То зміни влади в Україні, то зміни влади в іншій країні, то якихось економічних криз. Це дійсно їхня стратегія. Але відповідь на всі ці очікування дуже проста — не дочекаєтеся. Україна буде, буде розвиватися, як країна західного світу з дуже міцними і глибокими зв’язками з Азією, Африкою, Латинською Америкою. Але юридично, політично ми належатимемо до західного світу. Коли Росія змириться з цим фактом, сприйме його, їй стане набагато легше. Росії вже теж важко всю цю історію тягнути. Але, попри те, яка у неї стратегія, ми маємо гнути свою лінію. Тому президент України постійно наголошує — мир на українських умовах. Якби йшлося про те, щоб прийняти мир на російських умовах — та будь ласка, в будь-який момент. Але позиція президента дуже чітка з цього приводу. І ми отримаємо мир на прийнятних для України умовах", - каже Дмитро Кулеба.
Також міністр поділився думкою, як зрушити перемовини з Росією з цієї мертвої точки: "Завдання будь-якої української влади, зокрема української дипломатії, полягає в тому, щоб створювати в певні моменти історії такі умови, коли відбуватиметься рух вперед. І, так, зараз дуже важко, немає якихось яскравих результатів. Але ми щодня працюємо над тим, щоб створити умови для великих результатів, які відповідають інтересам України. Президент над цим працює, Андрій Єрмак над цим працює, Леонід Кравчук, Олексій Резніков і команда ТКГ працюють. Ми над цим працюємо. Це щоденна робота. Я вам скажу чесно, іноді, це все нагадує театр абсурду, коли намагаєшся пробити цю стіну. Іноді опускаються руки. Але ти зранку встаєш, піднімаєш руки і знову йдеш в цю історію. Тому що немає їй альтернатив. Я хочу, щоб ми ніколи не казали, що нас завели у глухий кут, чи ми самі зайшли у глухий кут. Ми маємо лупати цю скелю, як написав класик, до перемоги".
Кулеба зазначив, що момент для України може настати будь-коли.
"Але наше завдання полягає у двох речах. Перша — ми маємо щодня працювати, щоб цей момент наближати. І друга — ми маємо бути стовідсотково готовими цим моментом скористатися. От завтра, гаразд, ми довели Росію "до ручки" і вони кажуть: все, ми пішли з Криму… Ну, склалася така ситуація. Чи готові ми повноцінно одразу на всіх рівнях політичного, суспільного та економічного життя туди повернутися? Чи готова українська держава? А має бути готова. Скрізь мають лежати папочки, де покроково кожен орган влади знатиме, що він має робити після повернення в Крим. І неважливо, скільки ця папочка пролежить у сейфі. Вона має бути там, щоб у вирішальний момент завдати цього удару, коли ми побачимо, що це і є той самий момент", - резюмував очільник МЗС України.
Першу частину інтерв’ю читайте за посиланням.
Відео Посли Франції та Німеччини розповіли про успіхи "нормандського" саміту щодо Донбасу
9 грудня рівно рік тому, 2019-го, в Парижі відбувся саміт у "нормандському форматі". Лідери України, Росії, Німеччини та Франції тоді узгодили низку домовленостей щодо врегулювання війни на Донбасі. Через рік посли Німеччини та Франції в Україні розповіли, що вдалося виконати з домовленостей.
