Російські паспорти Донбасу. Навіщо Москва дурить жителів окупованих територій

Дата публікації
Російські паспорти Донбасу. Навіщо Москва дурить жителів окупованих територій

Дождь

ТСН.ua запитав у експертів, чи піде РФ на додаткові ризики у й так доволі непростій для себе ситуації.

Дзеркало тижня. Україна
Близько місяця тому представники самопроголошених "республік" Донбасу заговорили на трохи забуту тему масової видачі російських паспортів усім охочим мешканцям "ЛНР/ДНР".

16 липня така інформація прокотилася російськими ЗМІ від джерела з "уряду ДНР". "Москва зараз готує відповідні документи для паспортизації Донбасу. Досвід уже є, коли в нульових паспортизували Абхазію і Південну Осетію. Тепер настала наша черга", - розповіло джерело у коментарі сепаратистському виданню "ПолитНавигатор".

Наприкінці липня тему двічі піднімав ватажок "ЛНР" Ігор Плотницький, який заявив, що самопроголошені "республіки" ведуть переговори про можливість видачі жителям окупованого Донбасу російських паспортів. Водночас він не назвав якихось конкретних кроків щодо реалізації цієї ідеї або термінів, коли може початися цей процес.

У свою чергу ватажок "ДНР" Олександр Захарченко подібних заяв не робив. Він вважає, що для них ще зарано. "Переговори про видачу паспортів Російської Федерації за прикладом, як це в "ЛНР", нами велися й раніше, але поки про це говорити ще рано", - передає РИА Новости слова Захарченко.

Сепаратисти пояснюють необхідність отримання російських паспортів тим, що ті документи, які видають "республіки" мають якусь вагу лише на підконтрольних їм територіях і не визнаються не лише в Україні, але навіть у Росії.

Але чи зважиться російське керівництво на таку масштабну процедуру, яка, по-перше, потребуватиме бюджетних витрат, а по-друге, поповнить генофонд Росії чималою кількістю кримінальних елементів, які зараз лютують у бандформуваннях "ДНР/ЛНР"? Питання лишається відкритим, оскільки у Росії офіційної позиції щодо цього поки не озвучували.

Україна розширює перелік санкцій проти Росії

Україна розширює перелік санкцій проти Росії

Однак це не заважає російським ЗМІ генерувати матеріали на цю тему. 12 серпня видання Газета.Ru, посилаючись на свої інформовані джерела, писала: "Масова роздача паспортів може стати радикальним сценарієм, який відірве Донбас від України, а також змінить сприйняття у світі ролі Росії в конфлікті на південному сході України".

Здається, що сприймати її дійсно можуть трохи інакше. Наприклад, Україна та її партнери матимуть незаперечну підставу називати Росію порушником Мінських домовленостей, згідно з якими Донбас є частиною України. І у такому випадку РФ ризикує наразитися на додаткові санкції Заходу.

Тож ТСН.ua запитав у експертів, чи піде Російська Федерація на ризики у й так доволі непростій для себе ситуації.

УНІАН
Олексій Гарань:

- Я думаю, що Росія на даний момент відмовилася від анексії, бо розуміє, що по-перше, вона економічно не може потягнути ці окуповані райони. І приклад Криму це показав. По-друге, з тактичної точки зору їм вигідніше говорити про начебто незалежність цих утворень. Хоча з формальної точки зору Росія навіть не визнала їхньої незалежності.

Можна говорити про те, що план створення якоїсь "Новоросії" провалився. І навіть офіційна позиція Росії зараз полягає у тому, що вона визнає Донецьк і Луганськ частиною України. Єдине, що вона вимагає особливих умов для цих новоутворень. Тобто вона хоче створення автономії і щоб Україна легітимізувала ці квазі-республіки та ще й платила за це. Такий зараз російський план.

У контексті вище зазначеного мені здається більш ймовірним те, що Росія не піде на масову видачу російських паспортів, бо це також буде суперечити Мінським домовленостям і ще більше поставить Росію в ізоляцію, стане додатковим аргументом на користь продовження санкцій проти Росії.

Однак ми не можемо виключати різні сценарії. Насправді у Росії є кілька таких. І крім того, ми маємо розуміти, що у Путіна ірраціональні мотиви іноді можуть переважати над раціональними. Ми це бачили на прикладі Криму. Тобто для Путіна вигідніше було б не анексувати Крим, а от якраз піти на створення начебто незалежного утворення. Але він зіграв ва-банк й отримав санкції.

Також у даному випадку заяви про масову видачу паспортів можуть бути елементом тиску на українську сторону. Я не виключаю того, що хтось у "ДНР/ЛНР" може отримати російські паспорти. Вони можуть створювати такий прошарок людей, ще тісніше пов'язаний з Росією. Але мені здається, що масова видача паспортів буде програшною зараз для Росії. Це не вписується і в російську тактику стосовно "ДНР/ЛНР".

Євген Магда:

- Інструмент роздачі паспортів на пострадянському просторі існує доволі давно. Росія його свого часу випробувала на території Осетії та Абхазії.

Треба зауважити, що це взагалі серйозна проблема для України, тому що на Закарпатті роздають угорські й румунські паспорти, на Буковині - румунські. Але у випадку з Донбасом будуть трохи дурити місцевих мешканців у тому сенсі, що вони отримуватимуть паспорти і будуть думати, що Росія їх у такій спосіб визнає. Насправді ж це не так.

Росія, якщо почне роздавати документи, то робитиме це дуже фіксовано. Я думаю, що у тих же Захарченка і Плотницького російський паспорт є, і вже давно. А для Росії, як це не парадоксально, це крок назад. Тому що на Донбасі вже були російські громадяни, Борода і Гіркін, які доволі активно керували, а потім повернулися до Москви. Тобто тут треба розуміти, що паспорти, які будуть видаватися, не призведуть до того, що люди стануть повноцінними російськими громадянами. Їх швидше дурять. На цій кістці немає м'яса.

Facebook/Денис Богуш
Денис Богуш:

- Коли людина отримує російський паспорт, то виникає велика проблема з адресою реєстрації. Тобто якщо вони напишуть в російському паспорті, як писали кримчанам - Кримська республіка або просто Крим, тобто не юридичний термін, наприклад, "ЛНР" і "ДНР", то ці нові документи будуть мати таку ж вагу як і сам паспорт "ДНР/ЛНР", який зараз видають у цих республіках. Там вже багато людей такий паспорт й отримали, я маю на увазі молодь, які закінчують школи. І вони навіть не розуміють, що з цим паспортом неможливо нікуди виїхати, отримати жодного документа, він не визнаний жодною країною. І тому російський паспорт, якщо там буде написано місцем реєстрації "Донецька народна республіка", то він навіть з російським штампом не матиме ваги при перетині того ж україно-російського кордону.

Цей процес для Росії має сенс, бо він підриває національний суверенітет України. Теж саме відбувалося у Криму, коли жодної війни не було і всіх цих захватів не було. Тобто тривала така підривна діяльність. До речі, така діяльність є і на Заході нашої країни з румунськими та з угорськими паспортами. Там ти можеш отримати паспорт, якщо доведеш, що твої діди чи прадіди були громадянами. Про це, до речі, менше говорять. А російські паспорти вони масово робили вже в Криму. До речі, коли росіяни захопили Крим, люди там не пішли масово міняти паспорти. І лише після того, як вони прийняли закон, що всі, хто не зареєструвався, автоматично становляться громадянами Росії, тільки таким чином вони змусили людей це робити.

Якщо мешканці невизнаних "республік" хочуть бути росіянами - немає ніяких проблем. Просто українській владі треба потім взяти і скасувати їм українське громадянство.

По суті, це допомога Україні у тому, щоб розділити людей на тих, хто хоче жити в Росії, і тих, хто хоче жити в Україні. Я думаю, що коли вся ця історія скінчиться, всі території будуть інтегровані назад в Україну, а російські війська підуть, потрібно буде з людьми, які брали зброю в руки або просто не хочуть жити в Україні, проводити роботу, щоб вирішувати - хто громадянин, а хто не громадянин України.

Наступна публікація