Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Розкол у "Правому секторі". Політологи розповіли, чому Ярош вирішив піти

Розкол у "Правому секторі". Політологи розповіли, чому Ярош вирішив піти

Експерти сходяться на тому, що Ярош не зможе одразу обрубати усі зв'язки із ПС.

Дмитро Ярош
Getty Images
11 листопада нардеп Дмитро Ярош заявив, що складає з себе повноваження Провідника національно-визвольного руху "Правий сектор".

Судячи з його аргументації складається враження, що всередині організації стався розкол. Ярош пояснює своє рішення тим, що частина Проводу, якій він довірив керування на час свого лікування, має свою позицію щодо розвитку націоналістичного руху, що не збігається з його переконаннями.

Ці учасники керівного складу кілька днів тому провели конференцію, під час якої визначили новий стратегічний напрям розвитку ПС. Примітно, що у новому Проводі Ярошу виділили посаду Провідника. Натомість нардеп назвав такі дії нелегітимними і заявив, що відмовляється бути "весільним генералом".

Через деякий час після публікації Яроша, на офіційній сторінці "Правого сектору" у Facebook з'явилося повідомлення, у якому йдеться про те, що конференцію було проведено з ініціативи Яроша, а список учасників був узгоджений з ним:

"Його кістяк склали командири бойових частин та запасних батальйонів ДУК, лідери обласних осередків та структурних підрозділів Руху. Конференція відбулася 8 листопада під Києвом. На превеликий жаль, Д. Ярош не взяв участі у її роботі. Конференцією одноголосно було обрано Провід усього Руху (до того часу діяв лише Провід партії). Також конференція розробила стратегічні напрямки Руху, в центрі яких стояло невизнання бандитського режиму П. Порошенка легітимною владою і безальтернативність революційного шляху боротьби".

Відео Дмитро Ярош склав повноваження голови проводу «Правого сектору»

Крім того, у повідомленні зазначається, що на рішення Яроша відмовитися від лідерства у ПС вплинули "окремі особи, керовані власними меркантильними інтересами, амбіціями і, можливо, зв'язками зі спецслужбами".

Хто у цій ситуації правий - покаже історія. Зараз політичні експерти прогнозують, що Ярош все одно одразу не полишить "Правий сектор", лишаючись його неформальним лідером.

Володимир Фесенко
УНІАН
Володимир Фесенко, політолог:

- Ярош - це не тільки особистість. Поняття "лідер Правого сектору" - це не лише посада. Я ризикну припустити, що без Яроша "Правий сектор" вже не буде такою впливовою організацією, якою він був раніше. Тому що іншого такого керівника з таким авторитетом, якого б визнавали всі прибічники цієї організації, я не бачу. Якщо Ярош відійде від керівництва організацією - це буде початок занепаду ПС у тому вигляд, в якому вона існувала раніше.

Хоча я поки що не впевнений в тому, що Ярош остаточно вирішив відійти від "Правого сектору". Його заява - це скоріше публічний вияв внутрішніх розбіжностей та протистояння у керівництві ПС з питань тактики і стратегії цієї організації. Я не виключаю, що йдеться про боротьбу більш поміркованої і виваженої позиції, яку представляє Ярош, та позиції ти радикалів, які готові у боротьбі із владою використовувати радикальні, в тому числі і збройні методи. А Ярош, він раніше про це казав і зараз наголошує на тому, що він - державник.

До того ж, як це часто буває в історії, публічна заява про відхід не означає реального відходу. Тож один із варіантів подальшого розвитку подій - Ярош може залишитися неофіційним, неформальним лідером організації. Але боротьба навколо стратегії і тактики цієї організації продовжиться далі.

Звичайно, може статися і розкол організації, а Ярош стане лідером одного із напрямків ПС. Таке бувало в історії неодноразово. Наприклад, може з'явитися така організація як ПС(Я). Хоча, на мою думку, це малоймовірно.

А може відбутися і певне переформатування організації - її структури чи структури керівництва.

Зараз Ярош шукає себе. Він не знайшов себе як публічний політик. Відчувається, що це йому не зовсім цікаво. А от у питаннях революційної або воєнної організації він відчуває себе більш органічно.

Теоретично можна припустити, що він стане лідером якоїсь іншої організації. Знову таки правого напряму. Але множення таких організацій лише посилить розкол, який і так існує у ніші націоналістичного руху.

Читайте більше у блозі Володимира Фесенка: "Лист" від Яроша

Політолог Олександр Палій
УНІАН
Олександр Палій, політолог:

- Ймовірно, Ярош розуміє, що не може задовольняти радикальних крикунів, яких чимало є і у самому "Правому секторі". Тому він пішов зараз, на піку популярності, щоб не піти обпльованим цими крикунами. Бо останнім часом йому було важко зберігати свою популярність.

У Яроша є відповідальність за країну. Він справді націоналіст, він дуже довго готувався до боротьби і він розуміє, що іноді треба змінювати методи боротьби, тобто не завжди доречно кидатися на ворогів із шашкою. А от пояснити це окремим людям, популістам, достатньо важко. Того він, щоб не пояснювати, щоб його не заплювали, і відходить зараз потроху.

У "Правому секторі" є багато різних людей. Фактично, "Правий сектор" - це бренд, під який позалазило дуже багато різних людей - і ідейних, і таких, що вирішують свої проблеми, і просто авантюристів. Там не було дуже жорсткого кадрового підбору. Свого часу набирали всіх, хто прийде. І це була помилка.

До самого Яроша мало претензій може бути. Він і справді щирий, і на фронті був. Але іноді партійне будівництво - це достатньо складна річ, яка має передбачати, що у цій партій є хоча б десять однодумців, які однаково відчувають і довіряють один одному. І хоча щирості на першому етапі створення "Правого сектору" вистачало, там виявилося і багато авантюризму, якому вони не змогли поставити заслін.

Зараз для подальшого розвитку партія повинна готуватися до виборів і брати у них участь. А з цим у них доволі погано. Партія, принаймні краща її частина, була зайнята найважливішими речами - війною з ворогом. А решта - або допомагала першим, або вирішувала якісь власні питання. Власне кажучи, партія випала з політичного процесу і просто була неготова до останніх місцевих виборів. Хоча у них є цікаві люди, яких можна було показувати, з яких можна було б робити політичних лідерів.

Ярош поки зупиниться. Він спостерігатиме, до нього будуть ходити за порадами тощо. Крім того, йому треба зараз підлікуватися, щоб остаточно одужати.

Ольга Скичко

Залиште свій коментар

Вибір редакції