Білий дім почав говорити про повернення Криму Україні після скандального звільнення радника Флінна.
Офіційний представник Білого дому Шон Спайсер у вівторок, 14 лютого, заявив, що президент США Дональд Трамп очікує від Росії на повернення Криму Україні, а також на скорочення масштабів насильства на сході України. А згодом і сам Трамп наголосив, що Крим був захоплений Росією за Обами.
Примітно, що заява щодо Криму слідувала за скандальною відставкою радника президента США з національної безпеки Майкла Флінна, пов'язаною з Росією.
Так, у своїй заяві про відставку Флінн вказав, що "не повністю поінформував віце-президента Майка Пенса та інших про свої розмови з послом Росії". Однак, Шон Спайсер згодом заявив, що про введення Флінном адміністрації президента в оману, Трампу було відомо задовго до його відставки.
І хоча Флінн спростовував обговорення зняття санкцій з Росії, мовляв, спілкувалися здебільшого щодо видворення 35 російських дипломатів, джерела авторитетних видань заявляють про протилежне.
ТСН.ua спробувала розібратися, що дійсно стоїть за зміною риторики Трампа щодо Росії та яку роль у цьому відіграла відставка Флінна.
ТРАМП І РОСІЯ ДО СКАНДАЛУ З ФЛІННОМ
До своєї інавгурації Дональд Трамп неодноразово наголошував на тому, що поважає президента РФ Володимира Путіна і відкрито симпатизував йому. При цьому Путін також обмінювався з Трампом "лестощами".
А на початку січня 2017 року американський ресурс BuzzFeed опублікував непідтверджене 35-сторінкове досьє, в якому йдеться про зв'язки Трампа з РФ і про нібито 5-річний вплив на нього з боку Росії. Трамп обурився і назвав ці новини фейковими.
Однак, уже на початку лютого кілька нинішніх і колишніх співробітників правоохоронних органів і представники розвідки США підтвердили CNN, що частина досьє про переговори з російськими представниками певним чином правдива.
Водночас Росії закидали вплив на хід американських президентських виборів, а ЗМІ повідомляли про організацію главою передвиборчої кампанії Трампа Полом Манафортом таємної операції з лобіювання у Вашингтоні Партії регіонів під час правління президента-втікача Віктора Януковича.
ВІДСТАВКА ФЛІННА І НОВІ ЗАЯВИ ТРАМПА
Утім, після відставки радника президента США з нацбезпеки Майкла Флінна, яка "кинула зайве світло" на нібито зв'язки Трампа з Росією, Білий дім і власне Трамп дещо змінили свою риторику.
Справа в тому, що у лютому ЗМІ дізналися, що Флінн за місяць до інавгурації Дональда Трампа приватно обговорював санкції США проти Росії з послом РФ у Сполучених Штатах Сергієм Кисляком, всупереч заявам посадових осіб адміністрації Трампа. Сам Флінн обговорення санкцій спростовує.
Так чи інакше, представник Білого дому Спайсер підтвердив: Трампу було відомо, що Флінн не виклав віце-президенту Пенсу всю правду про перемовини з Росією.
Відтак у Білому домі заявили, що Трамп чітко дав зрозуміти: він очікує на повернення Криму Україні. Власне Трамп згодом у своєму Twitter написав, що "Росія захопила Крим за Обами. Чи не був він надто занадто м'яким щодо Росії?" Водночас Трамп вкотре спробував спростувати зв'язки своєї команди з РФ.
НА ТЛІ ВІЙСЬКОВОГО НАПРУЖЕННЯ
Заяви щодо Криму й Росії були зроблені не тільки на тлі відставки Флінна. The New York Times з посиланням на джерела в адміністрації президента США повідомила про те, що РФ таємно розгорнула нові крилаті ракети, порушивши російсько-американський договір про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності.
Джерела стверджують, що тепер у Росії є два дивізіони заборонених договором крилатих ракет. Один з них, як і раніше, перебуває на випробувальному полігоні Капустін Яр в Астраханській області, другий у грудні 2016 року був переведений на іншу військову базу. Американські чиновники вважають, що це ракети SSC-X-8. Офіційні представники США повідомили ЗМІ, що ракети пролетіли в 200 ярдах від есмінця ВМС США.
Крім того, американські чиновники розповіли Fox News про патрулювання біля східного узбережжя США вранці у вівторок, 14 лютого, російського шпигунського корабля. Так, судно перебувало в 70 милях від узбережжя штату Делавер і в північному напрямку зі швидкістю 10 вузлів.
Також у Пентагоні повідомили про здійснення російськими військовими літаками небезпечних маневрів поблизу американського есмінця у Чорному морі.
РЕАКЦІЯ РОСІЇ НА ПОЗИЦІЮ БІЛОГО ДОМУ ЩОДО КРИМУ
МЗС РФ чітко пояснило свою позицію щодо окупованого Криму: "Ми не повернемо нашу власну територію. Крим є територією, що належить Російській Федерації", — заявила прес-секретар МЗС Росії Марія Захарова.
Між тим прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков заявив "Що стосується повернення Криму, ця тема не буде обговорюватися, бо Росія не може обговорювати свої території з зарубіжними партнерами".
ЧОМУ ТРАМП ЗАГОВОРИВ "ПО-НОВОМУ"
— Не можна сказати, що траєкторія Трампа повністю змінилася, бо паралельно він казав про те, що співпрацювати хоче з Росією у майбутньому. Тим не менш заява Білого дому про Крим свідчить про те, що Трампа починають ставити в рамки ті, кого він спочатку навіть в притул не бачив. І ця система, про яку, власне, давно і багато всі говорили, що вона впливатиме на його політику, починає діяти.
Безумовно, це позитивна для нас заява. Однак це зовсім не означає, що ми все зробили і можемо спочивати на лаврах. Ще надзвичайно багато треба зробити, щоб ця думка закріпилася у свідомості Трампа і стала аксіомою. І в цьому плані надзвичайно важливим буде наступний візит президента Петра Порошенка до США.
У випадку ж відставки Флінна може постраждати репутація не самого Флінна, а Трампа, який Флінна рекомендував і який, як ми зараз чуємо, був поінформований про всі ці речі. Тому нинішня заява в тому числі є способом показати всім тим, хто незадоволений "російськими штучками", якими хворіє нова адміністрація, що мовляв все добре і ми триматимемо правильну позицію.
Наближення шпигунського корабля РФ до берегів США, проліт літаків над американським есмінцем у Чорному морі, повідомлення про розгортання крилатих ракет – все це якраз є свідченням того, що пауза завершилася. В Кремлі поступово починають усвідомлювати, що шампанське, яке вони активно пили після виборів Трампа, можна було не відкорковувати. І тому зараз, я думаю, ми будемо бачити лише збільшення таких інцидентів як інструменту Кремля для шантажу США і Заходу загалом.
На жаль, поки що на цей шантаж Захід реагує доволі кволо. У разі, якби такі речі раз чи кілька разів були б жорстко припинені, ситуація покращилася б. На них необхідно реагувати спершу дуже жорсткими дипломатичними заходами, а якщо такі речі, як порушення територіальної цілісності чи зальоти російських літаків у повітряний простір інших країн, чи захід кораблів продовжуватимуть, то тут наші західні партнери повинні діяти відповідно до військових статутів, а не лише обмежуватися стурбованостями.
Російське МЗС вже заявило, що не віддасть Крим. Але скоро вони будуть просити, щоб Крим забрали, бо на них почне сипатися дещо інше. Враховуючи тенденції у внутрішньополітичному житті Росії, відцентрові моменти, які вже давно там спостерігаються і можуть в якийсь день Х призвести до серйозних процесів, а крім того є зовнішній вплив, зокрема китайський фактор, то Крим може дуже швидко перетворитися у дитячу іграшку порівняно з тим, що може статися далі.
Тому просто почекаємо трошки. А така чітка позиція США з приводу Криму безумовно є дуже позитивною. У свою чергу ми повинні тільки посилювати цю впевненість Трампа і його адміністрації у тому, що так це і має бути.
— По-перше, ми маємо справу не з заявою самого Трампа. Почнемо з того, що тенденція хороша, але поки що її не варто переоцінювати. Це насправді заява речника Білого дому, а не самого президента. І сказано це було в контексті виправдальної прес-конференції з відставки Флінна. Тому цей аргумент було використано для фактичного захисту позиції президента Трампа з метою відвести підозру від самого Трампа, підозру в тих речах, що Флінн робив усе з відома Трампа. За що його і відправили у відставку.
Однак, це аргумент для того, щоб не перебільшувати значення. Але з іншого боку хід думок американської адміністрації не може не подобатися, бо це означає, що у Сполучених Штатах створилася певна суспільна атмосфера несприйняття його загравань із Росією Путіна. І будь-який зв'язок з російськими розвідувальними органами чи таємні розмови з послом, словом, все це не вітатиметься, медіа не вітатимуть, громадська думка не вітатиме, Конгресом і взагалі американським істеблішментом.
Тому тема Росії стає в Сполучених Штатах токсичною темою для політиків, вони ризикують втратити своє реноме і репутацію. І найкращим і найправильнішим, на мою думку, способом уникнути цю токсичну тему, провести детоксикацію свого образу й іміджу, є допомога Україні, в контексті її війни з Росією. Думаю, що це лише початок, ще сам Трамп і його адміністрація, можливо, ще не до кінця це зрозуміли й усвідомили, але течія подій несе їх саме у цьому фарватері. Допомагаючи Україні, будуть спростовувати підозри у заангажованості Росії. І ця тенденція не може не радувати, це все вселяє певний оптимізм, але переоцінювати значення цих слів поки що рано.
Був ще один момент: у Чорному морі російські літаки пролітали над американським кораблем, усе це свідчить про те, що та конфронтація, яка була між Росією і Сполученими Штатами в епоху пізнього Обами, вона зараз триває, певна пауза, симпатія між Москвою і Вашингтоном вже в минулому. Росіяни принаймні знову починають грати м'язами, показуючи свою силу, зухвалість, і таким чином повертаються до тих відносин, які були наприкінці президентства Обами. Трамп поки що на це не реагує, і при тому, що він себе подає, як сильного президента, на контрасті зі слабким Обамою, в тому числі й у відносинах з Кремлем, поки що він жодним чином не реагує. І це буде вперше після випадкового чи невипадкового інциденту, і тільки тоді ми зможемо побачити справжню силу чи слабкість нової адміністрації. Поки що і російська сторона, і американська, вони розглядають можливість укладення якогось союзу для спільної протидії ісламському тероризму на Близькому Сході, і поки що вони не позбулися таких ілюзій щодо спільної боротьбі. Повної конфронтації поки що не було.
З Кримом ситуація проста: його повернуть Україні тільки тоді, коли зруйнується сама структура РФ, її нинішньої влади. Поки що ми не знаємо реальної особи Трампа, він її нікому ще не показав, він тільки про неї розказує, це поки що голослів'я. Так само до них ставиться і Росія.
— З відставкою Майкла Флінна ускладнилося положення самого Трампа. Система американської влади продемонструвала, що американський президент — це не імператор і не цар. Якщо навіть Дональд Трамп мав якісь ілюзії на рахунок того, що він одноосібно керуватиме Америкою, то відставка Флінна дуже чітко продемонструвала, що є спецслужби, є розвідувальна спільнота, яка не потерпить того, що десь за спиною — навіть не розвідки, а американської дипломатії — ведуться якісь певні таємні перемовини радника з національної безпеки президента з послом Російської Федерації.
По-друге, американська преса зараз задається одним важливим запитанням щодо цієї відставки: чи може це спричинити імпічмент Трампа? Чи оці перемовини з послом були ініціативою виключно самого Флінна, чи він діяв за вказівкою президента? Якщо з'ясується, що він діяв за вказівкою Трампа, то це може стати причиною для імпічменту.
Заява Трампа є реакцією на відставку Флінна, аби погасити певним чином цей скандал. І якщо адміністрація Білого Дому висловлює позицію, що Крим буде повернутий і на Донбасі має відбутися деескалація, значить, в оточенні Трампа превалюють антиросійські настрої, тобто це позиція віце-президента Майкла Пенса, голови Пентагону Джеймса Меттіса тощо. Водночас проросійське лобі трохи стихло, тому ця відставка Флінна - дуже вагомий тактичний програш Росії.
Я не думаю, що поява корабля-шпигуна РФ біля кордонів США чи розгортання крилатих ракет стало вирішальним фактором для цієї заяви Білого дому. Боятися російських крилатих ракет Америка не буде. Проте цей корабель - трохи інша справа. Республіканці взагалі дуже не люблять такого цинічного і брехливого шпигунства, коли лунають заяви про дружбу, а в той же час, як це завжди робить Росія, вони відсилають шпигунський корабель.
Незважаючи на заяви Білого Дому, Крим Україні так просто не віддадуть. Український народ трошки хворобливо реагує на такі заяви. Це позиція Америки — що Крим має бути українським. Це є важливо. Але сподіватися на те, що завтра Росія віддасть Крим — було б дуже наївно. Крим — це дуже складне питання. І я думаю, що воно лишиться не на один рік і, можливо, не на одне десятиліття.
Проте скоро має відбутися Мюнхенська конференція (18 лютого, - ред.), яка є дуже важлива. Крім того, має відбутися ще особиста зустріч Трампа з Путіним. Багато залежатиме від того, що вони будуть обговорювати і до чого домовляться.
Водночас оголошення чіткої зовнішньополітичної лінія США щодо України, визнання російської агресії є хорошим знаком. Тому що якщо під час виборчої кампанії, навіть ще місяць назад Трамп казав зовсім інше, то вчора було чітко сказано, що Крим має бути повернутий. А якщо цього не відбудеться, то зараз почнуться так звані торги. Якщо Росія знову буде діяти у своїй звичній манері обману і недотримання певних домовленостей, то, думаю, вже весною Америка може і посилити санкції, і навіть надати Україні летальну зброю.