Що відомо із "записок Януковича" у справі Манафорта. Журналісти проаналізували документи щодо України

Американського лобіста звинувачують у шахрайстві, а також у тому, що він не реєструвався іноземним агентом, коли працював на уряд Януковича.

У США оприлюднили документи щодо колишнього глави передвиборчого штабу Дональда Трампа - Пола Манафорта. Сьогодні, 31 липня, Манафорта судять за банківське і податкове шахрайство. Водночас серед опублікованих паперів також є документи, які стосуються й іншої кримінальної справи.

Як відомо, Манафорта також звинувачують в тому, що він не став реєструватися іноземним агентом в той час, коли він працював на уряд України.

Серед сотень сторінок журналісти "Радіо Свобода" визначили так звані "записки Віктора Януковича", на якого Манафорт працював протягом декількох років, і виділили головну інформацію:

 • Манафорта запросили в Україну незабаром після "помаранчевої революції", в результаті якої президентом став Віктор Ющенко.
 • Мільярдер Рінат Ахметов представив Януковича Манафорту. 9 червня 2005 року Манафорт написав Ахметову 35-сторінкову записку, в якій розкритикував Януковича, проаналізував його програш на виборах і запропонував, що робити далі: "Виходячи з аналізу, викладеного в попередньому відділі звіту, вирішення проблеми зрозуміле – Віктора Януковича треба замінити".
 • У січні 2006 року Манафорт надав план, згідно з яким Янукович і Партія регіонів могли виграти парламентські вибори. Основний складник плану – просування хороших відносин з Росією в той час, коли тривала "газова війна".
Путін, Янукович
УНІАН
Президент РФ Путін і на той час прем'єр і кандидат у президенти України Віктор Янукович. Жовтень 2008 року
 • Протягом наступних років Манафорт не тільки поглибив свою роботу з Партією регіонів, але і побудував відносини з російськими олігархами, наприклад, Олегом Дерипаскою. Згідно з розслідуваннями американських ЗМІ, Манафорт отримав нібито не менше $ 50 млн від Дерипаски за просування інтересів російського президента.
Фото Януковича у справі Манафорта_3
twitter.com/ChristopherJM
На цьому фото, зробленому за вказівкою Манафорта, - на той момент майбутній президент Янукович стоїть разом з Ганною Герман, Олександром Януковичем, Віктором Януковичем-молодшим, Миколою Злочевським. Локація - швидше за все, маєток "Межигір'я".
 • Згідно з документами суду, громадянин України і Росії Костянтин Килимник, з яким Манафорта познайомив Дерипаска, був головним представником американського лобіста в Україні. Цьогоріч Килимника, якого давно підозрюють у зв'язках з російською розвідкою, звинуватили у спробі вплинути на потенційних свідків в розслідуванні Мюллера.
 • До роботи в Україні Манафорт залучив свого заступника Ріка Гейтса, Теда Дівайна (в 2016 році він був менеджером президентської кампанії демократа Берні Сандерса) і Адама Страсберга (2004 року він працював у президентській кампанії демократа Джона Керрі).
Пол Манафорт
Getty Images
Пол Манафорт
 • На виборах президента 2010 року Віктор Янукович переміг Юлію Тимошенко. "Маючи як мінімум 35 років досвіду роботи з кампаніями, ця буде на першому місці в списку найбільш задовільних", – написав Манафорт своїй команді після оголошення офіційних результатів.
 • Переможну промову Януковича назвали "Новий початок для України". Її написав Дівайн.
 • Завдяки зусиллям Манафорта більшість в парламенті на виборах 2012 року отримала Партія регіонів.
 • Манафорт залучив декілька впливових європейських політиків для просування українського уряду у Вашингтоні і Брюсселі - "габсбурзьку групу". У записці Януковича від 21 лютого 2013 року Манафорт написав, що "учасники "габсбурзького проекту" показали себе дуже ефективними в роботі з ЄС". "Ключ успіхів у тому, що учасники – помітні європейські лідери, які вважаються об'єктивними у своєму ставленні до України, – написав Манафорт. - Це дозволило їм висловлюватися без очевидної зацікавленості, надаючи їхнім коментарям більше ваги і впливу".
віктор янукович, рінат ахметов
УНІАН
Рінат Ахметов та Віктор Янукович. Грудень 2008 року
 • "Габсбурзька група" здійснила низку заходів від березня до травня у Вашингтоні з метою змінити публічну риторику про Україну і вплинути на основних членів американського уряду за допомогою приватних зустрічей на найвищому рівні. Так, Манафорт пише про зустріч з членами президентської адміністрації і тодішнім держсекретарем Джоном Керрі.
 • У звинуваченнях йдеться про те, що Пол Манафорт, незважаючи на роботу на Партію регіонів, не зареєструвався як іноземний агент в США. Крім того, звинувачення вважає, що Манафорт і Килимник намагалися вплинути або не допустити виступу свідків, які знають про роботу "габсбурзької групи".

Вибір редакції