Перейти до змісту
Секретні домовленості США і Німеччини: чи справді Байден може дозволити Росії добудувати "Північний потік-2"
ТСН.ua

У Німеччині кажуть, що, як і Росія, Україна також може шантажувати Європу питанням постачання газу.

У п'ятницю, 19 лютого, адміністрація Джо Байдена повинна булa опублікувати список компаній, які підпадуть під додаткові санкції, що спрямовані проти будівництва "Північного потоку-2". Принаймні, так повідомляють американські ЗМІ. Водночас, посилаючись на свої джерела, преса пише, що США можуть відмовитися від санкціонування німецьких компаній, щоб налагодити відносини з ключовим союзником в Європі. 

Берлін, судячи з повідомлень у німецьких медіа, давно пропонує Вашингтону пакетну угоду щодо "Північного потоку-2", яка передбачатиме добудову газогону в обмін на жорсткі гарантії з боку Москви зберегти транзит через Україну, диверсифікувавши таким чином поставки російського газу в Європу. Німеччина в свою чергу буде зобов’язана купувати у США погоджені об’єми скрапленого газу. Ну, а мотивують у Німеччині все це тим, що, як і Росія, Україна також може шантажувати Європу питанням постачання газу. 

ТСН.ua проаналізував, чи справді адміністрація Байдена готова піти на поступки Кремлю, щоб зберегти дружні відносини з Німеччиною. 

Стаття Bloomberg під назвою "США розраховують залишити німців поза наступними санкціями проти "Північного потоку", опублікована зранку 19 лютого, збурила противників російського газового проєкту. Посилаючись на власні джерела, автори пишуть, що у санкційному списку будуть самі лише російські компанії, пов’язані з будівництвом "Північного потоку-2". А от німецькі компанії не потраплять під додаткові обмеження, бо США не хочуть псувати відносини з Німеччиною. 

Чутки, що після обрання Байдена США можуть послабити свій санкційний зашморг проти "Північного потоку-2", ходили давно. Деякі американські експерти казали про це вголос, і ТСН.ua про це писав. Після інавгурації Байдена Берлін не на жарт активізувався. Німецька преса рясніла повідомленнями про якісь секретні перемовини між Сполученими Штатами та Німеччиною. Офіційний Вашингтон мовчав, допоки деталі перемовин не просочилися в американські ЗМІ. 

Цього тижня The Wall Street Journal вийшла зі статтею під назвою "Адміністрація Байдена переглядає газопровід "Північний потік-2", підтверджуючи факт перемовин між Вашингтоном і Берліном щодо "Північного потоку-2". Автори вказують, що адміністрація Байдена прогавила дедлайн у вівторок, 16 лютого, коли мала оприлюднити список додаткових санкцій проти компаній, задіяних у німецько-російському проєкті. 

Financial Times у статті "Німеччина прагне нової угоди з Вашингтоном щодо "Північного потоку-2" нагадує про книжку авторства держсекретаря Ентоні Блінкена, який має українське коріння, "Союзник проти союзника: Америка, Європа і сибірська трубопровідна криза" 1987 року, де описується скандал між США та Європою на початку 1980-х років через новий радянський трубопровід. Тоді адміністрація Рейгана його санкціонувала. Блінкен, навпаки, стверджував, що Вашингтон має зберігати хороші відносини з союзниками, а не диктувати їм умови ведення економічних відносин з Москвою.

Будівництво газогону "Північний потік-2", що напряму з’єднає російську та німецьку газові мережі, та вимкне Україну з транзиту російського газу до Європи, завершено на 90%. Залишилося прокласти менш ніж 160 км труб дном Балтійського моря. Додаткові американські санкції, закладені в оборонному бюджеті США на 2021 рік, що набрали чинності 1 січня, санкціонували компанії, що надають страхові та послуги з сертифікації, а також оренди та продажу суден. Торішні американські санкції, нагадаємо, стосувалися глибоководних трубоукладчиків. 

Підхід 45-го президента США Дональда Трампа до "Північного потоку-2" був дуже жорстким. В останні дні свого перебування на посаді він санкціонував російське судно "Фортуна", яке 5 січня відновило укладання труб "Північного потоку-2". Позиція його наступника, 46-го президента Джо Байдена та його команди, є більш дипломатичною. Вони хочуть змусити Німеччину власноруч відмовитися від сумнівного газового проєкту з росіянами на понад $11 млрд. 

Для цього є стриманий оптимізм. Справа в тому, що у вересні в Німеччині відбудуться вибори до Бундестагу. Правління Ангели Меркель, яке триває вже 16 років, добігає кінця. Позиції німецьких соціал-демократів, які просто закохані в "Північний потік-2", дуже хиткі. Подейкують, що до керівної коаліції можуть навіть залучити "зелених", які є жорсткими противниками російського газогону і наразі мають непогані рейтинги. 

До того ж, американські санкції проти "Північного потоку-2", передбачені законом про захист енергетичної безпеки Європи, є обов'язковими. Тобто, адміністрація Байдена не може їх не ввести. Більш того, навіть ті санкції, від введення яких команда Байдена може відмовитися, означатиме початок протистояння Білого дому і Конгресу. Адже санкції проти "Північного потоку-2" мають двопартійну підтримку на Капітолійському пагорбі.  

Ну, і насамкінець, навіть якщо росіяни добудують газогін власними силами, без страхування і сертифікації західними компаніями в експлуатацію він зданий не буде. І навіть якщо адміністрація Байдена домовиться з німцями, відмотати назад санкції проти компаній, що надають страхові та послуги з сертифікації, буде дуже складно, адже це вимагатиме голосування Конгресу. 

Відео США розширить санкції проти газогону "Північний потік-2"

Санкції проти "Північного потоку-2". Палата Представників Сполучених штатів схвалила оборонний бюджет на наступний рік із розширеними обмеженнями проти російського газогону. Вони будуть спрямовані проти страхових і сертифікаційних компаній, які працюють з російськими кораблями із завершення проєкту. Раніше Трамп погрожував ветувати законопроєкт. Втім оскільки бюджет підтримали 335 конгресменів, цієї кількості достатньо, аби обійти потенційне вето очільника Білого Дому.    

США розширить санкції проти газогону "Північний потік-2"