Перейти до змісту
Сенсаційне розслідування про Roshen і офшори Порошенка. Повний текст

Сенсаційне розслідування про Roshen і офшори Порошенка. Повний текст

Якщо мене оберуть, я буду діяти чесно і продам концерн Roshen - обіцяв Порошенко.

Центр з розслідування корупції та організованої злочинності (OCCRP) в рамках масштабного розслідування Панамські документи опублікував матеріал "Офшорний податковий маневр президента України", присвячений махінацям чинного президента України Петра Порошенка щодо компанії Roshen, яка йому належить

Пропонуємо повний текст скандального розслідування.

Коли в 2014 році Петро Порошенко боровся за найвищу державну посаду, він обіцяв виборцям, що продасть компанію Roshen, яка йому належить, - найбільший кондитерський бізнес в Україні, щоб повністю зосередитися на управлінні країною.

"Якщо мене оберуть, я буду діяти чесно і продам концерн Roshen. Як президент України я хочу і буду піклуватися виключно про добробут країни", - заявив Порошенко в інтерв'ю німецькій газеті Bild менш ніж за два місяці до виборів.

Однак дії фінансових радників Порошенко і його самого змушують припустити, що на ділі шоколадний магнат був більше стурбований власним благом, ніж благом країни. У гонитві за власними інтересами Порошенко (його статки оцінюються в 858 мільйонів доларів), на думку деяких, навіть дозволив собі двічі порушити закон, надати недостовірну інформацію і позбавити країну вкрай потрібних їй в ситуації війни податків.

Сталося це, коли він заснував офшорну холдингову компанію, щоб перевести свій бізнес в юрисдикцію Британських Віргінських Островів (БВО). Цей офшор з недоброї славою часто використовують ті, хто хоче приховати власність або піти від податків.

Його фінансові консультанти говорять, що БВО були обрані, щоб зробити корпорацію Roshen більш привабливою для потенційних покупців з-за кордону. Але одночасно це означає, що Порошенко міг заощадити мільйони доларів податків, які інакше він повинен був би платити в Україні.

Гірка іронія цієї історії полягає, зокрема, в тому, що новина про "президентський офшор" з'являється в той момент, коли український уряд активно бореться з використанням "податкових гаваней", через які, за даними однієї з міжнародних організацій, країна недоотримує щорічно 11,6 мільярда доларів.

Деталі реєстраційної угоди за участю Roshen можна знайти серед документів, які лягли в основу проекту "Панамські документи". Мова про матеріали з бази даних панамської компанії Mossack Fonseca, що надає офшорні послуги. Документи були отримані газетою Süddeutsche Zeitung, а потім журналісти німецького видання поділилися ними з колегами з Міжнародного консорціуму журналістських розслідувань (ICIJ - The International Consortium of Investigative Journalists) та Центру з дослідження корупції та організованої злочинності (OCCRP - The Organized Crime and Corruption Reporting Project) .

Але ще більш трагічна іронія в тому, що, судячи з наявних документів, Порошенко щосили намагався захистити свої фінансові активи в "податковій гавані" БВО якраз в той момент, коли градус конфлікту між Україною і Росією досяг найвищої точки.

[Article_attached position = "1"]

Закон писаний не для всіх?

Дії Порошенко можуть суперечити закону з огляду на дві обставини: він відкрив нову компанію, перебуваючи в кріслі президента, і не вказав цей актив у фінансовій декларації.

Як випливає з документів Mossack Fonseca, 4 серпня 2014 старший співробітник юридичної контори Dr. K. Chrysostomides & Co LLC Джордж Іоанну направив до установчого відділ фірми Mossack Fonseca електронного листа з проханням зареєструвати нову компанію в інтересах "особи, яка пов'язана з політикою".

"Мова йде про холдингову компанію для його бізнесу, <...> вона не матиме ніякого відношення до його політичної діяльності", - вказав в листі Іоанну і попросив повідомити, чи візьметься фірма за це доручення.

Документи до скандального матеріалу про офшори_1
occrp.org

Через 17 днів установчі документи на компанію "з українським корінням" були подані в реєстраційний департамент БВО.

В якості адреси для нової компанії, названої Called Prime Asset Partners Ltd. (Схоже з назвою української холдингової компанії Порошенко), було обрано будівлю Akara Building, де мають "прописку" тисячі офшорних фірм з усього світу. Єдиним власником став Порошенко, який вказав свій київську адресу. Прикладена до документів копія паспорта підтверджувала, що бенефіціарним власником був саме президент України.

У даних Mossack Fonseca чітко обмовляється, що Prime Asset Partners відведена роль холдингової компанії для українських та кіпрських структур кондитерської корпорації Roshen, а джерелом коштів повинні служити "доходи від комерційної діяльності".

Виконавчий директор відділення Transparency International в Україні Олексій Хмара заявив OCCRP, що мова йде про серйозну проблему. За його словами, тут має місце конфлікт інтересів і, цілком ймовірно, порушення як конституції, яка забороняє президенту займатися бізнесом, так і антикорупційного законодавства, за яким заборона на приватну комерційну діяльність поширюється на всіх чиновників.

"Якщо створюється нова компанія, де державний чиновник (вже після обрання на посаду) вказується в якості бенефіціара, це означає, що він безпосередньо залучений в бізнес, - каже Хмара. - Тоді очевидним є порушення закону, незалежно від обставин (при яких реєструвалася компанія ) або місця реєстрації ".

Крім того, президент не вказав свою нову офшорну компанію і "допоміжні" компанії у фінансовій декларації за 2014 рік, що може бути ще одним порушенням закону. Немає відомостей про це і в деклараціях за 2015 рік. Київська компанія з управління фінансами ICU, що консультує президента Порошенко, повідомила, що були засновані ще дві структури: CEE Confectionery Investments Ltd. (Зареєстрована на Кіпрі у вересні 2014 року) і Roshen Europe B.V. (Зареєстрована в Нідерландах в грудні 2014 року). При цьому холдингова компанія з БВО володіє кіпрською компанією, якій, своєю чергою, належить голландська компанія.

Більш того, в декларації про доходи за той рік немає відповідної згадки ні про здобутий за кордоном прибуток, ні про інвестиції в статутний капітал іноземних компаній.

У надісланому електронною поштою листі керуючий директор ICU Макар Пасенюк пояснює, що це пов'язано з тим, що "акції зареєстрованої на БВО Prime Asset Partners Limited не мають номінальної вартості, при цьому в декларації за 2014 рік необхідно було вказувати тільки подібні акції".

Документи до скандального матеріалу про офшори_2
occrp.org

Однак згідно з документами, отриманими OCCRP, з самого моменту реєстрації 21 серпня 2014 року акції Prime Asset Partners Ltd. насправді коштують 1000 доларів, а їх єдиним власником записаний Порошенко. Загальна вартість акцій її кіпрської "дочки", CEE Confectionary, становить 2000 доларів, а голландський підрозділ, Roshen Europe B.V., має статутний капітал, що дорівнює 85 доларам. На думку експертів, хоча мова йде про відносно невеликі гроші, ці відомості повинні бути задекларовані. Коли журналіст OCCRP запитав фінконсультантів Порошенко про цю невідповідність, вони заявили йому, що у нього правильна інформація.

Хоча вкажи президент нові іноземні активи в деклараціях в такий критичний для України момент боротьби з сепаратизмом в Донбасі, до нього могли б виникнути дуже незручні запитання.

На прохання OCCRP документи про компанії, відкритих Порошенко на БВО, на Кіпрі і в Нідерландах, переглянув аналітик українського відділення Transparency International Євген Черняк. Він звернув увагу на те, що в президентській декларації про доходи за 2014 рік немає "ні слова про закордонні активи" в графі, присвяченій володінню акціями.

Черняк заявив, що відсутність відомостей про акції Asset Partners Limited - "грубе" порушення Кодексу України про адміністративні правопорушення. Мається на увазі стаття "Порушення вимог фінансового контролю" в тому, що стосується вказівки неправдивих відомостей в деклараціях про доходи держслужбовців в порушення правил антикорупційного законодавства. При цьому Черняк додав, що відповідальність за це порушення Порошенко ніс протягом року, який в цьому випадку закінчився 30 березня 2016 року, тому він не підлягає фінансовому стягненню за відомості про 2014 рік.

Щодо компаній на Кіпрі і в Нідерландах Черняк пояснює, що старі антикорупційні закони, які діяли в минулому році, не давали чіткого визначення поняттю "бенефіціарне право власності". У зв'язку з цим Порошенко повинен розкривати ці відомості в деклараціях, починаючи з цього року.

Документи до скандального матеріалу про офшори_3
occrp.org

Однак і цього він не зробив. У президентській декларації за 2015 рік, оприлюдненій 1 квітня цього року, все так же немає даних про будь-які іноземні компанії або ж про здобутий за кордоном прибуток від продажу їх акцій. За інформацією проекту "Панамські документи", станом на 8 грудня 2015 року Порошенко залишався прямим власником акцій зареєстрованої на БВО фірми Prime Asset Partners Ltd. вартістю 1000 доларів. До кінця 2015 року ніяких змін в структурі власності зафіксовано не було.

Фінансовий консультант президента Макар Пасенюк 22 березня цього року, відповідаючи OCCRP, заявив, що після вступу в силу нового законодавства "всі компанії, де бенефіціарним власником є цей клієнт, будуть належним чином задекларовані".

[Article_attached position = "2"]

Нові повороти тривалій історії

З вуст Порошенко і його консультантів лунають все нові пропозиції про долю акцій Roshen. Передвиборча обіцянка продати компанію незабаром була відкинута заради ідеї створити незалежний фонд для управління нею.

В ході прес-конференції в Києві в минулому січні президент України заявив, що на початку 2016 року всі належні йому акції Roshen були переведені в так званий сліпий траст, або в анонімне довірче управління "респектабельному закордонному банку першої величини", який буде "володіти, контролювати і розпоряджатися цими активами ". Але і раніше, в листопаді 2015 року, в інтерв'ю "Німецькій хвилі" Порошенко говорив подібні слова, запевняючи, що питання з трастовим управлінням вже вирішене.

Сьогодні здається, що президент трішки поспішив з такими заявами.

Після того як в адміністрації президента запитання журналістів OCCRP переадресували його фінансовим консультантам, в цій епопеї виявилися нові сюжетні лінії. У відповіді Макара Пасенюка говорилося про труднощі з продажем Roshen через побоювання потенційних інвесторів, пов'язаних з "вкрай нестабільною політичною і економічною обстановкою". Як наслідок, для цієї мети була створена офшорна структура, покликана також "підвищити привабливість корпорації Roshen".

У листі Пасенюк також запевнив OCCRP, що питання з довірчим управлінням не знято з порядку денного. "Відповідна частка в концерні Roshen буде переведена в траст після того, як будуть улагоджені всі юридичні формальності", - повідомив він.

За його словами, компанія з БВО вже відкрила філії на Кіпрі і в Нідерландах, хоча ці підрозділи "не володіють на сьогодні ніякими активами". З приводу офшорів Пасенюк висловив таку думку: "Що стосується практичної сторони, то українські компанії широко використовують подібні структури".

21 березня, за день до того, як прийшла письмову відповідь від Пасенюка, Національний банк України, а також фіскальні та антимонопольні відомства країни оголосили, що погодили спільний план дій по "деофшоризацію" українського бізнесу.

За даними розташованої у Вашингтоні організації "Глобальна фінансова законність", яка веде моніторинг "податкових гаваней" світу, з 2004 до 2013 року нелегальні фінансові потоки щорічно позбавляли Україну в середньому 11,6 мільярда доларів. У 2013 році ця цифра становила майже чверть її держбюджету.

[Article_attached position = "3"]

Чому Британські Віргінські Острови?

У бесіді з OCCRP експерти з правових та податкових питань не приховували, що відкриття холдингової компанії в офшорі, зроблено це з метою продажу або довірчого управління, дає колосальні податкові переваги.

Деніел Білак, керуючий партнер в київському відділенні міжнародної юридичної контори CMS Cameron McKenna, не став обговорювати деталі ситуації з Roshen, але заявив, що економія на податкових виплатах - одна з головних причин переведення активів в офшори і створення трасту.

"Такі юрисдикції, як Британські Віргінські Острови, Панама або Мальта, загальновизнано вважаються офшорами, так як мають дуже гнучке законодавство з точки зору управління активами і реєстрації компаній. У той же час там забезпечують максимальну конфіденційність і мінімальний рівень оподаткування, - каже Білак та додає : - Таким чином там цілком законно можна лімітувати свої податкові виплати".

Своєю чергою Ярослав Ломакін, керуючий партнер консалтингової компанії Honest & Bright, яка працює в Лондоні, Москві та Києві, називає реєстрацію холдингової компанії на БВО найпростішим і найдешевшим способом захистити активи, хоча і визнає, що це "погано для іміджу і репутації" .

"В цілому є думка, що трасти створюються для кращого захисту активів і зменшення податкового навантаження, - говорить Ломакін. - Податок на прибуток для бізнесу і для трастів на БВО рухається до нуля. При цьому найцікавіші, багатоступінчасті [можливості] виникають, коли мова заходить про розподіл прибутку ".

Але навіть якщо політики іноді можуть організувати офшорні трасти, чи повинні вони дійсно це робити?

Експерт організації Tax Justice Network Андреас Кнобель впевнений, що потенційні проблеми, пов'язані з політиками і офшорними компаніями або трастами, може вирішити тільки прозорість і гласність. Будь-який політик, у якого є траст, повинен "повідомити про наявність у нього цієї структури, вказавши закон, за яким він була створена (щоб виключити зловживання законодавчими повноваженнями), і ... представити дані про всі активи в трасті - компаніях, акціях і т. д. ".

Кнобель зазначає, що, хоча відкриття компанії в "податковій гавані" може пояснюватися різними цілями, такими як зниження податкового тягаря або отримання переваг від більш ліберальних законів, багато хто використовує офшори для відходу від податків і для корупційної діяльності.

"Було б цікаво дізнатися, що змусило створити ці компанії, - додає експерт. - Податки? Секретність? Чому не можна було залишити все в Україні?"

[Article_attached position = "4"]

"Котел"

Реєстрація компаній Порошенко відбувалася в один з найтрагічніших для України моментів. Наприкінці кінці липня - початку серпня 2014 року жителі України з тривогою спостерігали, як Порошенко закликав до зброї  резервістів і говорив про можливе вторгнення російських військ. Телевізійні зведення про вбитих і поранених щодня нагадували про жахи війни.

Щоб надати нації впевненість, 26 липня Порошенко запросив тележурналістів на одну з баз Національної гвардії, щоб вони зафіксували, як, піднявшись на бронемашину у військовій формі, він впевнено стріляє з кулемета. Його генерали активно готували рішучий контрнаступ, який повинно було повернути підконтрольні сепаратистам райони Донецької і Луганської областей.

Але в ці драматичні дні президент знаходив час, щоб займатися своїми офшорними структурами на іншому кінці світу. 4 серпня 2014 року фінконсультанти Порошенко запустили процес реєстрації холдингової компанії на БВО.

Також в серпні український Генштаб поставив завдання повернути втрачені на Донбасі території, а чотиром добровільним батальйонам зайняти Іловайськ - важливий залізничний вузол в 40 кілометрах від Донецька.

Розрахунок був на те, щоб перерізати шляхи постачання з Росії для збройних супротивників Києва в Донецьку. Українське командування, проте, не врахувало, що, за різними даними, в цей район висунулися 3500 кадрових російських військових.

21 серпня в результаті інтенсивного обстрілу з російської зброї загинули 27 українських солдатів, а події тих днів назвуть "Іловайським котлом".

Саме в цей день був офіційно зареєстрований офшорний холдинг Порошенко на БВО.

Протягом тижня добровольчі батальйони України були оточені, а їх командири на кілька критично важливих днів, мабуть, втратили можливості керівництва.

Глава Transparency international в Україні Олексій Хмара каже, що з моральної точки зору президент повинен був відкласти всі особисті інтереси.

"Як мінімум він міг сказати: "Хлопці, не треба зараз цим займатися - у нас є більш важливі справи, - впевнений Хмара. - Так що його мовчазна згода, його бездіяльність в той момент стали складовими морального злочину ".

За лічені тижні боїв в Іловайському котлі загинуло більше військовослужбовців, ніж в ході будь-якої іншої операції, - майже п'ята частина загального числа убитих за весь час збройного конфлікту.

1 вересня 2014 року Порошенко оголосив, що Росія здійснила неприкриту агресію проти України. І в цей же день він надав фірмі Mossack Fonseca квитанцію про сплату комунальних платежів в якості підтвердження свого домашньої адреси.

Залиште свій коментар

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин