Шкарлета в обхід Ради призначили керувати Міносвіти: що відомо про ректора, якому закидають плагіат та корупцію

Шкарлета в обхід Ради призначили керувати Міносвіти: що відомо про ректора, якому закидають плагіат та корупцію

Фото: ТСН.ua

Шкарлет був наймолодшим ректором України і встиг взяти участь на виборах від "Партії регіонів" та "Блоку Петра Порошенка".

25 червня Кабінет Міністр України призначив виконувачем обов'язків міністра освіти ректора Чернігівського технологічного університету та колишнього Сергія Шкарлета. Рада раніше не підтримала призначення його главою відомства, а науковці пікетували проти нього.

ТСН.ua розповідає, хто такий - Сергій Шкарлет.

Освіта та політика

Від 2010-го Шкарлет обіймає посаду ректора Чернігівського державного технологічного університету. В області це найпрестижніший заклад освіти. На час призначення йому було 38 років і він став наймолодшим ректором в Україні. 

До цього Шкарлет протягом дев'яти років керував Чернігівським інститутом інформації, бізнесу і права - це приватний заклад. Там він спочатку став проректором із навчально-виховної роботи, а згодом і ректором. Зазначимо, після того, як він пішов до технологічного університету, його посаду обійняла дружина Тетяна Бобришева-Шкарлет. Після неї - її син Євгеній Бобришев.

Як розповів Бебелю колишній голова студентської ради Чернігівського політеху Влад Мельник Шкарлет підтримував студентські рухи і "топив за універ". "Його часто звинувачують у тому, що він пристосуванець. Але в його випадку це слово має позитивне значення. Він оббивав пороги, щоб про універ не забували", — розповідає він.

2010 Шкарлет балотувався у депутати Чернігівської обласної ради від Партії регіонів. В інтерв'ю того ж року він заявляв, що визначив свої політичні орієнтири та повністю розділяє цінності "Партії регіонів". Там же він каже, що відмовився від членства в партії Віктора Ющенка 2004-го року. 

Втім уже після Революції Гідності 2015-го Шкарлет пішов на вибори до Чернігівської облради вже від Блоку Петра Порошенка. Але його не обрали. Нині Шкарлет з журналістами спілкуватися відмовляється.

Плагіат, корупція, провал у Раді

Кандидатуру Шкарлета до Ради вніс прем'єр Денис Шмигаль. Для голосування постанова мала пройти профільний комітет, але Шкарлета там не підтримали.

Тоді під стінами парламенту на пікет вийшли науковці. Шкарлет, стверджували пікетувальники, заскочений на плагіаті - простіше кажучи, списуванні чужих робіт. На закиди про під засідання профільного комітету вимагав офіційної експертизи. А наявність кількох елітних автівок і грошових заощаджень, щодо яких у депутатів виникли запитання, пояснив ректорською зарплатою.

"Я прийшов у 2010 році в державний ВИШ з приватного, де працював 10 років, я абсолютно нормально працював і отримував від акціонерів пристойну заробітну плату, я нічого не ховав. Я жодної копійки не заробив ні хабарями, ні будь-якими іншими натяками", – стверджував Шкарлет.

"Я знаю. які є зарплати в приватних закладах вищої освіти, це не ті зарплати, які дозволяють купити дорогі автомобілі. Так, це трохи вище, аніж в державних, але не ті, що дозволяють купити машини за 40 тисяч доларів", – заперечила йому нардепка від фракції "Голос" Інна Совсун. Вона після засідання також заявила, що Шкарлет орієнтується лише у питаннях вищої освіти.

Інші депутатка від фракції Наталія Піпа в колонці для Української правди також писала про "корупційних хвіст" Шкарлета: у січні цього року Чернігівський технологічний університет придбав за державний кошт пікап Volkswagen Amarok VOLCANO вартістю понад 1,5 млн грн. 

Кого хотіла громадськість

Громадські освітні організації звернулися до влади із вимогою призначили кваліфікованого очільника Міністерства освіти і науки.

За їхніми словами, голова відомства має: 

  • Бути людиною, відданою цінностям реформи освіти в Україні, розуміти її важливість, а також поділяти мету реформи: гармонізацію вітчизняної системи освіти з принципами та організаційною структурою провідних освітніх систем світу. 
  • Розуміти, що реформа НУШ розрахована до 2030 року, отже має бути безперервною, попри невідворотні зміни президентів, складу Верховної Ради та Кабміну. 
  • Мати довгострокову стратегічну візію; розуміння тяглості й наступності процесів; готовність обстоювати конструктивні починання попередніх команд МОН 2016–2020 років.
  • Мати бездоганну професійну репутацію, зокрема, неухильне дотримання принципів академічної доброчесності. 
  • Володіти значним соціальним капіталом і мати великий кредит довіри професійного середовища та широкого загалу.
  • Розуміти міжнародних тренди, інструменти та підходи в освіті дітей та дорослих; наявність робочих контактів із міжнародними організаціями, бути активним і впливовим гравцем на глобальних форумах, міжміністерських зустрічах і перемовинах.
  • Мати здатність до лідерства, довіру фахових спільнот і спроможність вести паритетний діалог із міжнародними партнерами, розуміти рівень їхніх вимог і очікувань, підтримувати та розширювати простір довіри до України та національних органів влади.

Шкарлета серед запропонованих кандидатів не було. От кого називали освітяни:

  • заступниця директора з наукової роботи Інституту математики Національної академії наук України Олександра Антонюк, 
  • ректор Київського університету ім. Бориса Гринченка Віктор Огнев’юк, 
  • директорка Київського ліцею бізнесу Людмила Паращенко.

Що тепер

Оскільки Рада Шкарлета не підтримала, Уряд дав йому посаду виконувача обов'язків - для такого призначення рішення парламенту непотрібне. Низці депутатів це не сподобалося.

Совсун вже внесла законопроєкт, який забороняє займати посади членів Кабінету міністрів та державної служби особам, у дисертаціях яких офіційно виявили плагіат. "Чимало депутатів виявили бажання підписати цей законопроект. І я наполягатиму на винесенні цього проекту до зали парламенту", - заявила вона.

Водночас вона звернулася до Національного агентства із забезпечення якості освіти (НАЗЯВО) з проханням дати оцінку щодо можливого плагіату в роботах Шкарлета.

Так, Шкарлет. Давайте чесно: ми знали, що це станеться. Тому не сиділи склавши руки! Два дні тому я як народна...

Опубліковано Inna Sovsun Четвер, 25 червня 2020 р.

Повʼязані теми:

Наступна публікація