Шокін оголосив війну МЗС й безвізовому режиму - ЗМІ

Дата публікації
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Шокін оголосив війну МЗС й безвізовому режиму - ЗМІ

Шокін категорично відмовився виконувати пункти Плану дій з візової лібералізації

Однак Клімкін спростовує, що його відомство має проблеми з генпрокурором.

МЗС України лише вдає, що займається "безвізовим діалогом", а насправді метою відомства є "дискредитація органів державної влади". Про це начебто йдеться в листі до голови МЗС Павла Клімкіна від генерального прокурора України Віктора Шокіна.

Як повідомляє видання "Європейська правда", Шокін категорично відмовився виконувати пункти Плану дій з візової лібералізації, які стосуються ГПУ, навіть ті, які він особисто чув від посла ЄС в Україні Яна Томбінського. На його думку, пише видання, інструкції МЗС про виконання Україною безвізового плану містять норми, які "суперечать вимогам закону".

На завершення свого документа Шокін "погрожує розпочати прокурорську перевірку діяльності МЗС, оголосивши, що в діях міністерства "вбачаються ознаки правопорушення, спрямованого на підрив авторитету органу державної влади".

Європейська правда

Європейська правда

Видання також додає, що про лист Шокіна особисто знає керівництво Єврокомісії та Європейської служби зовнішніх дій. 

Журналісти зазначають, що орган, через який найвищі посадовці готові спровокувати міжнародний скандал, наразі ще не створений, – це  Спеціальна антикорупційна прокуратура (САП).

"Ця структура необхідна, щоби запустити роботу Національного антикорупційного бюро – органу, що має розслідувати найгучніші корупційні злочини, в тому числі – чинних урядовців. За задумкою і за вимогою західних партнерів, САП має бути повністю незалежною. Навіть від генерального прокурора. І це, схоже, є найважливішим у нинішньому конфлікті," - пояснює видання.

Зазначається, що у створенні САП каменем спотикання стала так звана "четвірка Шокіна" – прокурорів, яких він призначив у комісію, що має обрати кандидатури на адміністративні посади в САП. В тому числі – кандидатів на посаду антикорупційного прокурора. ЄС вимагає замінити четвірку. І власне ця вимога, продубльована МЗС, викликала жорстку реакцію Шокіна.

У представництві ЄС офіційно відповіли виданню, що закликають (українську) владу до "невідкладних дій, які були б відповіддю на обґрунтовану занепокоєність громадянського суспільства щодо складу комітету з обрання САП".

Однак журналісти поперджають, що на кону не лише безвізовий режим.

"В листуванні з Києвом Брюссель вже попередив, що в разі невиконання вимог під загрозою опиниться також "значна сума фінансової допомоги ЄС Україні", - пише "Європейська правда".

Щоби АП та ГПУ знову не протягли у комісію "маріонеток", ЄС пропонує, щоби нових кандидатів визначили представники громадянського суспільства. Також для формування незалежного САП потрібно змінити закон "Про прокуратуру". "Закон має бути змінений таким чином, щоби посилити гарантії незалежності процедури виборів (кандидатів на призначення на посади в САП)", - йдеться в листі за підписом Яна Томбінського.

Рекомендації посла ЄС ґрунтуються на висновках оцінювальної місії ЄС, що перебувала в Україні на початку вересня.  "Європейська правда" має в розпорядженні цей документ: в ньому експерти висловлюють побоювання, що навіть за незалежної комісії генпрокурор, коли отримає 2-3 кандидатів на посаду голови САП та його заступників (як того вимагає закон), обере для призначення не найкращих, а найбільш підконтрольних.

"Нині – виходячи з останніх дій Шокіна – в ЄС не просто остерігаються, а впевнені, що той зробить найгірший "вибір". - додали журналісти.

Водночас сьогодні міністр закордонних справ Павло Клімкін запевнив, що між зовнішньополітичним відомством та Генпрокуратурою немає жодних конфліктів на ґрунті створення антикорупційної прокуратури.

"У нас з Генеральною прокуратурою немає жодного конфлікту", - сказав він на спільному з міністром закордонних справ Італії Паоло Джентілоні брифінгу у вівторок у Києві.

Нагадаємо, електронна петиція, яка пропонує звільнити генерального прокурора Віктора Шокіна і провести відкритий і прозорий конкурс на цю посаду, зібрала 25 тисяч підписів.

Наступна публікація