Штрафи за порушення карантину, скасування ЄСВ для ФОПів та нові генпрокурор і міністр: що ухвалила Рада на позачергових засіданнях
ТСН.ua/Юлія Желонкіна

Депутати затвердили план своєї роботи до початку квітня.

Уранці 17 березня Верховна Рада України зібралась на два позачергових засідання – одне на вимогу депутатів, а інше на вимогу президента.

Перше засідання стосувалося низки законопроєктів щодо боротьби із поширенням коронавірусу в Україні, а друге – кількох кадрових призначень. ТСН.ua розповідає, що ухвалили депутати на останньому перед карантином засіданні парламенту.

Першим ухваленим законопроєктом став проєкт №3219 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)". За цей документ проголосували 344 депутати.

Згідно із текстом законопроєкту, буде введене покарання за порушення правил карантину та рішень органів місцевої влади – штраф від 1000 до 2000 неоподаткованих мінімумів громадян (17-34 тисяч гривень), а для посадових осіб – від 2000 до 10000 неоподаткованих мінімумів громадян (34-170 тисяч гривень).

Також буде змінена ще одна стаття Кримінального кодексу – за порушення санітарно-гігієнічних вимог, які спричинили або могли спричинити поширення коронавірусу можна отримати штраф до 51 000 гривень або арешт до 6 місяців, або обмеження волі до 3 років, або позбавлення волі до 3 років. Якщо унаслідок цих дій померли люди – позбавлення волі від 5 до 8 років. Законопроєкт передбачає звільнення від ПДВ ввезення з-за кордону лікарських засобів та медичного обладнання для боротьби із коронавірусом. Також їх звільнять від сплати мита.

Також у документі зазначається, що усі працівники, які на час карантину візьмуть відпустку за свій рахунок, то вона не буде врахована у загальний строк, який передбачається законодавством щодо таких відпусток на рік. Окремо у законопроєкті йдеться і про електронні декларації – термін їх подання буде подовжено до 1 червня 2020 року. Документ також дозволяє роботодавцям дозволити своїм працівникам працювати вдома. Кабмін зобов'язали встановити додаткові доплати медикам та окремим категоріям, які забезпечують життєдіяльність населення.

Після цього депутати ухвалили законопроєкт "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на підвищення доступності лікарських засобів, медичних виробів та інших товарів, які закуповуються Особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров'я". Його підтримали 290 нардепів.

Законом визначено Особу, уповноважену на здійснення закупівель у сфері охорони здоров’я (Закупівельна організація), та порядку її роботи на нормативно-правовому рівні. Згідно із законом, такою особою є це юридична особа, утворена центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я, та уповноважена здійснювати закупівлі лікарських засобів, медичних виробів, інших товарів і послуг за кошти державного бюджету, а також за кошти грантів (субгрантів) для виконання програм Глобального фонду. Особа, уповноважена на здійснення закупівель у сфері охорони здоров’я, має право безоплатно постачати (передавати) належні їй лікарські засоби структурним підрозділам з питань охорони здоров’я місцевих адміністрацій або суб’єктам господарювання, які мають ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики.

Законом продовжено до 31 березня 2022 року термін дії реєстраційних посвідчень на лікарські засоби, що закуповуються спеціалізованими організаціями, які здійснюють закупівлі, виданих до 31 березня 2020 року. Відповідні лікарські засоби зможуть знаходитися в обігу лише для цілей закупівель за кошти державного бюджету для виконання програм та здійснення централізованих заходів з охорони здоров'я. Законом у виключних випадках та для виключних категорій захворювань передбачено встановлення можливості закупівлі незареєстрованих лікарських засобів за кошти державного та місцевих бюджетів.

Далі депутати затвердили законопроєкт "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо підвищення доступності лікарських засобів, медичних виробів та допоміжних засобів до них, які закуповуються за кошти державного бюджету, та створення умов для закупівель у сфері охорони здоров’я за кошти державного бюджету". Його підтримали 295 депутатів.

Цей документ звільняє закупівлі медичних товарів за рахунок держбюджету від сплати ПДВ. Перелік лікарських засобів, медичних виробів і допоміжних засобів до них, які закуповуються за кошти держбюджету для виконання програм та здійснення централізованих заходів з охорони здоров'я, порядок їх ввезення, поставки та цільового використання, а також розподілу (перерозподілу) між обладміністраціями та / або суб'єктами господарювання, які мають ліцензію на здійснення господарської діяльності з медичної практики, затверджуються Кабінетом Міністрів.

Останнім у низці документів щодо запобігання поширенню коронавірусу став законопроєкт "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення короновірусної хвороби (COVID-19)". За нього проголосували 359 нардепів.

Цей законопроєкт спрямований на підтримку бізнесу. Від 1 березня до 30 квітня за порушення податкового законодавства не будуть застосовуватися штрафні санкції. Також до 30 квітня встановлено мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок.

Термін подання декларацій про майновий стан і доходи буде подовжено до 1 липня 2020 року, а плата за землю з 1 березня до 30 квітня не нараховуватиметься. Також до 30 квітня передбачається звільнення від сплати ЄСВ усіх ФОПів, які займаються незалежною професійною діяльністю, тимчасове скасування штрафів та пені за несвоєчасну сплату ЄСВ. У законопроєкті йдеться і про те, що особам, які перебувають на лікарняному під наглядом лікарів через підозру на коронавірусну інфекцію, або ж у самоізоляції, сплачуватиметься 50% середньої зарплати. 

Наприкінці першого позачергового засідання депутати також ухвалили і зміни у своїй роботі. Зокрема, Рада до 3 квітня не матиме чергових пленарних засідань, а працюватиме лише у комітетах. Також вона перенесла низку парламентських слухань на 4 сесію. 

Під час другого позачергового засідання парламент розглянув два кадрових призначення – нового генерального прокурора та нового міністра економіки, торгівлі та сільського господарства. Спочатку парламент 269 голосами призначив тимчасову очільницю ДБР Ірину Венедіктову новою генеральною прокуроркою України. Вона є доктором наук, завідувачкою кафедри цивільно-правових дисциплін юридичного факультету Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. У передвиборчій команді Зеленського Венедіктова відповідала за напрям судової реформи.

Також Рада підтримала і призначення Ігоря Петрашка на посаду міністра економіки, торгівлі та сільського господарства. За відповідне рішення проголосували 243 депутати. Ігор Петрашко здобув освіту у Львівському національному політехнічному університеті за спеціальністю бізнес-адміністрування, а також має диплом МВА бізнес-школи при університеті Вандербільта у США. У 2004-2007 роках очолював московське, а пізніше - київське представництво компанії Ernst & Young, де керував групою з надання консультаційних послуг із супроводу транзакцій і був партнером.

2007-2013 рр. - працював в інвестиційній компанії "Трійка Діалог Україна", де очолював інвестиційно-банківське управління і був керівним директором, а потім став на чолі Департаменту корпоративного бізнесу в "Сбербанк Росії". Від квітня 2013 року - працює в агрохолдингу Ukrlandfarming.

Плейлист 541 відео Коронавірус в Україні

В Україні 3 березня зафіксували перший випадок зараженння на коронавірус COVID-19. Інфікованим виявився мешканець Чернівецької області. Спалах вірусу розпочався з ринку морепродуктів та тварин у китайському місті Ухань. Він викликає симптоми, схожі на застуду, але швидко вражає легені й інші органи. Патоген належить до великої родини коронавірусів. Хвороба поширилася вже на десятки країн.

Коронавірус в Україні

Залиште свій коментар