Скандали та інтриги. Що криється за звільненням із Генпрокуратури Шокіна та Каська

Дата публікації
Скандали та інтриги. Що криється за звільненням із Генпрокуратури Шокіна та Каська

Віктор Шокін подав заяву про відставку з посади генпрокурора України / УНІАН

На керівники місцевих прокуратур пройшли лише 3% людей не з прокурорської системи, але жодного з них так і не призначили.

Діагноз Генпрокуратурі, яка зі скрипом розслідує злочини проти Майдану, поставив цього тижня один із заступників Віктора Шокіна – Віталій Касько. Він, як і недавно міністр економічного розвитку та торгівлі Айварас Абромавичус, заявив про незнищенну корупцію в цьому відомстві й гучно грюкнув дверима.

"За ширмою формально реформованого органу ховається все те ж політичне опікунство, прямий і тотальний тиск на слідчих та прокурорів", – заявив Касько.

В ГПУ прогнозовано захищаються і звинуватили Каська в піарі. І щоб у змаганні слів заговорили факти, ТСН.Тиждень зустрілася і з винуватцем гучного кадрового скандалу тижня. І з тими, хто досі в човні ГПУ залишається.

Ще один скандал. Прокурор Генеральної прокуратури України так бажав влаштуватися на посаду в щойно створене Національне антикорупційне бюро і боротися з хабарами, що пропонував за це члену конкурсної комісії 10 тисяч доларів. Тож, прокурора ГПУ взяли "на гарячому". Нахаба не побоявся прийти з валізою грошей...

Цього тижня в ГПУ гучно грюкнув дверима заступник генпрокурора Віталій Касько. Зібрав прес-конференцію і сказав, що більше не може залишатися у цій структурі. У Генпрокуратурі, за його словами, працюють не право і закон, а свавілля і беззаконня.

ТСН зустрілася з Віталієм Каськом, який назвав прокуратуру органом заробітчанства. Він – серед небагатьох людей, кому довіряли міжнародні донори. Ми вирішили проаналізувати роботу Генпрокуратури на прикладах відомих справ.

"ДІАМАНТОВІ" ПРОКУРОРИ

Улітку вперше за всю історію цієї будівлі сюди вдерлися спецпризначенці з ордером на арешт та обшук. Так почалася історія, яка отримала назву "діамантові прокурори". Справою керували Віталій Касько та інший заступник гепрокурора Давід Сакварелідзе. Тоді затримали двох цабе – заступника головного слідчого управління ГПУ Володимира Шапакіна та заступника прокурора Київської області Олександра Корнійця. За версією слідства, обох – за отримання хабара у 3 млн грн. У кабінетах вилучили сотні тисяч доларів. У Корнійця знайшли 65 діамантів. Днями в ГПУ заявили, що Касько дуже піарився на цій справі.

"Перше – нібито справа "діамантових прокурорів", яку він згадує... Я хочу сказати, що фактично перші два місяці цієї справи пан Касько активно піарився на цьому питанні, набираючи міжнародний вплив. Генеральним прокурором було закріплено за ним слідство у цій справі, саме за його підрозділом, і ніхто інший не втручався у цю роботу", – зазначив прокурор ГПУ Владислав Куценко.

Втім, Касько вперше заявляє, що зібрав беззаперечні докази провини.

"Зафіксовані факти перемовин основних фігурантів справи, які підтверджують їхню змову на одержання хабаря, зафіксовані аудіозаписами, зафіксовані відеозаписами, зафіксовані свідченням свідків, заявників. Доказів більш, ніж достатньо. Діаманти справжні? Діаманти справжні. Їхня вартість, відповідно до експертизи, складає близько 25 тисяч доларів, а не 700 гривень, як розповідали", – уточнив екс-заступник генерального прокурора України Віталій Касько.

Та ось перший сюрприз – перед "діамантовою" справою Олександр Корнієць фігурував ще в одній. Буквально напередодні Майдану, за словами Каська, Корнієць прибрав до рук сміттєвий бізнес, залякавши власника підприємства.

"Це кримінальне провадження, в якому Корнієць підозрюється в тому, що він роками вимагав і одержував від бізнесмена, скажімо так, оброк, постійні грошові надходження, скажімо так, що він не буде втручатися в діяльність бізнесу. І в кінці кінців вирішив просто відібрати це підприємство", – говорить Віталій Касько.

Щомісячний платіж – до 80 тисяч гривень. Пізніше Корнієць запропонував ввести в співзасновники сміттєвого підприємства свою рідну сестру Ларису Прокопенко, а далі взагалі відібрав підприємство. І це провадження, як не дивно, існувало до справи "діамантових прокурорів", що не завадило Корнійцю за нової влади отримати крісло заступника прокурора області. Провадження передали з прокуратури Києва до головного слідчого управління, де заступником був колега Корнійця по "діамантовій" справі – Шапакін. Тож її швиденько закрили...

Касько скасував рішення про закриття сміттєвої справи проти Корнійця. Минулого тижня йому вручили підозру. І цікавий збіг.

"Ми зранку оголосили остаточну підозру, а ввечері вийшов наказ генерального прокурора про ліквідацію слідчого управління генінспекції, яка оголосила цю підозру. Це реакція була? Ну, я не знаю… Співпадіння. Не думаю, що це є співпадіння", – каже Віталій Касько.

Що стоїть за гучними звільненнями Каська й Шокіна з Генпрокуратури

Що стоїть за гучними звільненнями Каська й Шокіна з Генпрокуратури

ПЕРЕАТЕСТАЦІЯ ПРОКУРОРІВ ПРОВАЛЕНА

Восени минулого року ми всі сподівалися, що цей прокурорський спрут почне потрохи вмирати – почалася переатестація прокурорів. Спочатку її мали пройти усі районні прокуратури. Далі – обласні та центральний апарат.

"Прокурори, яких ми бачимо в судах, особливо в судах таких ось помітних, ми ж бачимо, що їх просто возять мордою по столу, їх штовхають ногами, над ними знущаються, вони не знають КПК, вони взагалі ні чого не знають, вони не розуміють. І ось ці люди йдуть і здають ці тести на 90 балів або більше. А адвокати, які приходять з боку, інші юристи – на 60. Ви вірите, що вони не знайшли якогось ключа умовного або не знайшли, як їм влаштуватися. Я особисто в цьому переконаний", – наголошує громадський активіст Карл Волох.

Якщо патрульних поліцейських відбирала громадськість і експерти, які ніколи не працювали в міліції, то прокурори відбирали самі себе. Ніякого стороннього контролю.

Хочете знати перші результати переатестації? У кандидати на керівники місцевих прокуратур пройшли лише 3% людей не з прокурорської системи. Решта – старі кадри. І з цих 3% так званих зовнішніх кандидатів на посаду керівника місцевої прокуратури генпрокурор не призначив жодного.

САНКЦІЇ ТА ПОВЕРНЕННЯ КОШТІВ

За два роки ми багато разів чули про десятки мільярдів доларів, які заарештовані на іноземних рахунках і належать колишній команді Януковича. Проте повернуто лише 8 тисяч гривень. Тим часом, нещодавно ЄС зняв санкції з кількох представників клану Януковича.

"Наприклад у Голландії я одержав величезу кількість матеріалів, які давали повні схеми належності майна пану Захарченку, були голландські холдинги, на яких висіли всі об'єкти бізнесу нерухомості колишнього міністра внутрішніх справ. Я до цього часу не чув про обвинувачення Захарченку, не бачив підозр і суду у цій справі", – підкреслює екс-заступник генпрокурора Віталій Касько.

ТСН іде до прокурора, який керує розслідуванням злочинів, скоєних під час Майдану та над вилученням арештованих коштів. Його звати Сергій Горбатюк. Він каже, що повернення коштів – складний процес, а зняття санкцій узагалі складно передбачити.

За його словами, з 17 осіб санкційного списку тільки у восьми осіб виявлено кошти. 8 березня має бути оголошено про подовження чи неподовження санкцій. Керівник управління спеціальних розслідувань ГПУ Сергій Горбатюк сподівається, що санкції будуть подовжені.

НЕБЕСНА СОТНЯ АБО НЕПОКАРАНІ ВБИВЦІ

Горбатюк констатує, що за два роки слідства щодо розстрілів на Майдані жодна людина не ув'язнена, вироків немає.

Він каже про велику кількість експертиз і доказів, які треба було зібрати. За два роки Генпрокуратура змогла встановити, що у масових вбивствах 20 січня 2014 року на Інститутській винна "чорна рота" "Беркуту" в складі 24 бійців. Ті, хто були в Україні, – п'ять осіб – заарештовані. Решта – накивали п'ятами. Втік навіть керівник підрозділу Дмитро Садовник. З-під суду. За це судять уже суддю.

"(Коли очікувати перших рішень суду щодо причетних до розстрілів), тут знову ж складно сказати – це все залежить від… Якщо досить часто будуть назначатися засідання, то воно протягом року вийде на звершення", – говорить Горбатюк.

На запитання, яку б собі оцінку поставив за виконану роботу, говорить : "Складне питання… Скажу, що можна було б зробити більше. Хоча виходячи з тих реалій, які ми мали, і об'єктивних і суб'єктивних чинників, які ми мали, то якщо за п'ятибальною системою, то тверду четвірку".

ПРОКУРАТУРА: СТРАТИТИ НЕ МОЖНА ПОМИЛУВАТИ

Тим часом прокурора, який намагався за хабар потрапити на керівну посаду в антикорупційне бюро, посадили під домашній арешт. Для нього це був шок, адже він знав, що система не змінилася і саме тому прийшов з грошима.

"Прокуратура – це орган, який не може бути реформований. Принаймні, в тому стані, в якому вона є нині. У них потрібно остаточно забрати слідство, остаточно забрати процесуальне керівництво, представлення держави в суді потрібно віддати Мін'юсту. І закінчити взагалі з цією організацією. Вона не здатна реформуватися. Там занадто великі гроші, там занадто багато корупції. Вона вся спрямована на дві речі – на заробляння грошей і виконання політичного замовлення", – говорить громадський активіст Карл Волох.

Генпрокурор Віктор Шокін, який після прохання президента Порошенка піти у відставку, пішов у відпустку, таки написав заяву на звільнення. Про це повідомила прес-служба Адміністрації президента. Передусім для наших міжнародних партнерів, які вже втомилися прохати Порошенка звільнити Шокіна. З наступником ще не визначились. Але коли за два роки міняють трьох генпрокурорів, починаєш розуміти, що просто нове прізвище очільника ГПУ тут нічого не вирішить.

Сергій Гальченко

Наступна публікація