"Слова тюркського походження". Депутатка розповіла, які труднощі можуть виникнути у забороні матюків

Дата публікації
Поділитись:
WhatsApp
Viber
"Слова тюркського походження". Депутатка розповіла, які труднощі можуть виникнути у забороні матюків

УНІАН

Законопроектом пропонується зважати на походження слів і не забороняти українську лайку.

У парламенті зареєстровано законопроект про - протидію лихослів'ю. Якщо документ ухвалять, за міцне слівце у публічному місці лайливця каратимуть, йдеться у сюжеті ТСН.16:45.

Депутатка Ольга Богомолець у кулуарах парламенту демонструє журналістам з власного телефону сайт новин, всі заголовки якого з матюками.

"Це була остання крапля", - каже депутатка і оголошує війну нецензурним висловлюванням.

"У політиків мають бути не тільки чисті руки, але й чисті роти", - впевнена парламентарка.

Законопроект про лихослів'я: чи готові депутати до примусової чистки мови

Законопроект про лихослів'я: чи готові депутати до примусової чистки мови

За півтора тижня до кінця каденції вона зареєструвала у Раді законопроект "Про протидію лихослів'ю", або "Про дематюкацію мови". Згідно з документом, публічним людям у публічному ж просторі, зокрема, телеефірі та Інтернеті, лаятися зась.

За подібну нестриманість чиновників та обранців - виправні роботи, штраф на сім тисяч гривень або навіть арешт на 15 діб. Саме такі покарання передбачені у законопроекті.

Народний депутат Ольга Червакова працює у комітеті з питань свободи слова. Саме він розглядатиме проект Богомолець перед винесенням на розгляд у сесійну залу. Вже зараз, каже пані Ольга, в неї є питання. По-перше, матюкатися і раніше було не можна. Вживання нецензурної лайки прирівнюється до хуліганства і карається адміністративним кодексом. По-друге, що таке "публічні особи", проект Богомолець не роз’яснює.

"Стосовно депутатів – їм і так забороняє матюкатися регламент. Ну, щоправда, покарати їх за це може тільки Господь Бог", - каже Червакова.

Ще одне питання депутата Червакової  до закону – як саме визначити, де матюк, а де просто лайка. За проектом, скласти список заборонених слів має Кабмін.

"Всі ці слова… ну, на "х", на "б", вони переважно тюркського походження, і в цих мовах вони не означають нічого сакрального. Визначитися, що таке матюк, а що таке не матюк, якщо посилатися до походження слова, буде дуже важко", - впевнена депутатка.

Матюкливі політики

Офіційний саундтрек до законопроекту про дематюкацію мови ;) #репцитата Поки юзери соцмереж жваво матюкають проект закону "Про протидію лихослів'ю", ми вирішили пригадати найганебніші випадки нецензурної лексики в українській політиці. Цікаво, на яку суму штрафів наматюкалися герої цього відео? Ознайомитися з новою законодавчою ініціативою можна тут: https://tsn.ua/politika/veliki-shtrafi-vipravni-roboti-i-navit-aresht-opublikovano-proekt-zakonu-pro-dematyukaciyu-movi-1372164.html

Опубліковано ТСН Середа, 3 липня 2019 р.

Професор філології Павло Гриценко заспокоює: все матюччя давно зібрано до купи та класифіковано. Кабмін при складанні списку сміливо може скористатися книгою "Українська мова. Словник нецензурної лексики". У цьому виданні на рівних слово з трьох літер, що пишуть на парканах, та елегантна українська лайка.

За проектом за українську лайку не каратимуть, каже Богомолець. Наступного тижня проект закону про дематюкацію розгляне парламентський комітет. Втім, шансів потрапити в зал на голосування на цій сесії і у цьому скликанні у нього немає жодних: наступний пленарний тиждень для чинного парламенту буде останнім.

Кореспонденти ТСН Неллі Ковальська, Марія Васильєва та Олена Мацюцька 

Наступна публікація