Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Контроль над церквою та бізнес-імперія. Подробиці скандальної справи Новинського

Із нардепа зняли недоторканність.

Поплічник Віктора Януковича олігарх Вадим Новинський може незабаром поміняти свій статус зі свідка на підозрюваного і опинитися на лаві підсудних. Цього тижня колеги-депутати таки зняли з Новинського недоторканність.

Про це йдеться в сюжеті програми ТСН.Тиждень.

Прокуратура у своєму поданні до парламенту ніби цитує випуски ТСН.Тижня за літо 2014-го, коли розповідали про змову колишнього вищого керівництва держави, щоб усунути від влади блаженнішого Володимира Сабодана. Новій людині на чолі УПЦ Московського патріархату відводили важливу роль. Він мав би забезпечити повну підтримку вірянами кандидатури Віктора Януковича на виборах 2015 року. Серед учасників цієї змови називали олігарха і церковного мецената Новинського.

Докази у двох кримінальних провадженнях, свідком у яких проходить Новинський, датовані літом 2014 року. На питання, чому покази свідків та інші докази лежали на полицях більше двох років, джерела в Генпрокуратурі дали дуже просту відповідь – не було політичної волі. Тепер, коли політична воля з'явилася, Вадим Новинський змушений поза власною волею виходити з політичної тіні, аби захистити, як він твердить, не стільки себе, скільки свій бізнес.

Окрім церковного антуражу, в який ніби спеціально загортають Вадима Новинського, про одного з найбагатших людей України відомо дуже мало. Офіційна біографія – ніби мереживо білих плям. На персональному сайті бізнесмена вказано: закінчив академію цивільної авіації і навіть 4 роки пропрацював авіадиспечером у Карелії. А в 1991-му одразу став комерційним директором. Перший мільйон – прогалина біографії. Збагатів Новинський на торгівлі нафтопродуктами, а потім переключився на металургію. Купує заводи в Україні, Молдові та Болгарії. Про приватизацію одного з найбагатших – Інгулецького гірничо-збагачувального комбінату – компанією Новинського "Смарт-Груп" розповідають багато цікавого. Пишуть, що він приватизував комбінат з усіма родовищами. Державний пакет акцій у 37% Новинський купує за мізерну суму в 30 мільйонів долларів. Цю збиткову для держави операцію особисто санкціонував тодішній прем'єр-міністр Віктор Янукович.

Травнень 2013-го. Віктор Янукович уже президент, що планує переобратися на другий термін. А Вадим Новинський – у п'ятірці найбагатших людей України. У 2012-му Янукович дарує Новинському громадянство – за заслуги перед Україною. А в травні 2013-го особисто возить Кримом, показуючи нову вотчину. На кримських сайтах пишуть, що Новинський обіцяє Януковичу збудувати стадіон для футбольного клубу "Севастополь", почесним президентом якого на той час був. Про участь російсько-українського олігарха у довиборах у парламент домовились також. Округ майже рік стояв без господаря після того, як майбутній зрадник Павло Лєбєдєв склав мандат і став міністром оборони. Новинський таки став нардепом.

Але він, мабуть, не очікував, що в 2016-му 228 голосами, сумнівною більшістю, депутати зняли з нього недоторканність.

Анексія Криму та війна на Донбасі сильно вдарили по кишенях Новинського. Колись другий серед найбагатших українців, він втратив більшу частину свого капіталу. До бізнес-проблем додається і кримінальне переслідування. Ще в 2014 році ТСН.Тиждень випустив серію розслідувань про плани Януковича та Путіна захопити контроль над Українською православною церквою.

Метою змови було усунення від церковного престолу предстоятеля УПЦ Московського патріархату Володимира Сабодана. Хворого на рак блаженнішого Володимира планували замінити на підконтрольного Януковичу митрополита Антонія. Ще два роки тому журналісти твердили, що важливу роль у цій операції зіграв Вадим Новинський.

"Разом з президентом вони були на зустрічі з Володимиром, де Віктор Федорович, вказуючи на Вадима Владиславовича, сказав, що той буде відповідальним за весь той процес. Вадим Владиславович повинен був принести від митрополита Володимира лист із бажанням останнього піти на спокій", – розповідав Олександр Драбинко, який на той час був особистим секретарам сьогодні покійного блаженнішого Володимира.

Він говорив тоді й продовжує стверджувати, що його незаконно позбавили волі, щоб усунути від хворого предстоятеля. Архієпископа Олександра зробили свідком у сумнівній кримінальній справі та змусили написати заяву, де він просить надати йому особисту охорону. Майже півроку особистого секретаря Володимира переховували в готелях та на базах відпочинку неподалік від Києва, а охоронці з спецпідрозділу "Грифон" за наказом екс-міністра внутрішніх справ Віталія Захарченко та колишнього начальника міліції Валерія Коряка перетворились на тюремників.

Після розслідувань ТСН минуло більше двох років і лише зараз цією справою активно займається Генеральна прокуратура.

Прокуратура просить депутатів зняти з Новинського недоторканність, щоб вона не заважала проводити слідчі дії. Сам депутат стверджує, що справа проти нього – політичні репресії та економічний рекет.

Кримінальна справа проти народного депутата – це тривалий та захоплюючий триллер. Який може так і не вийти у світ і знов опинитися на полицях в архіві Генпрокуратури. Чи стане політичне лобіювання запорукою судового процесу? І чи не стануть підприємства Новинського ціною його свободи?

Більше подробиць дивіться в сюжеті Станіслава Ясинського та Сергія Гальченка.

Відео Олігарх Вадим Новинський може опинитися на лаві підсудних

Залиште свій коментар

Вибір редакції