Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
"Справа рюкзаків" Авакова. Експерти оцінили ризики для влади і антикорупціонерів

Владні інститути трясуть гучні корупційні справи.

Міністру внутрішніх справ Арсену Авакову цього тижня довелося думати не тільки про терористів і стрілянину. Національне антикорупційне бюро затримало його сина і його колишнього заступника міністра.

НАБУ взялося за справу, що довго припадала пилом у військовій прокуратурі: про купівлю рюкзаків для Нацгвардії за завищеними цінами. Діло дійшло вже до обшуків і обрання запобіжного заходу. Правоохоронці заявляють про розтрату 14 мільйонів гривень.

Як нагадується у сюжеті ТСН.Тиждень, ранок вівторка був незвичним для Києва і Харкова. Очеплені поліцією житлові квартали, одночасні обшуки в квартирах та офісах і в підсумку - затримання сина Арсена Авакова Олександра, колишнього заступника міністра Сергія Чеботаря та бізнесмена Володимира Литвина.

Ця справа тривала майже три роки. Запис відеоспостереження з кабінету Чеботаря датований 3 грудня 2014 року. Контррозвідка зафіксувала, як люди, схожі зовнішньо і голосами на Чеботаря та сина міністра, домовляються про закупівлю партії рюкзаків для потреб МВС. Пізніше відео було оприлюднено і антикорупційні органи почали перевіряти законність закупівлі за державний кошт. За повідомленням НАБУ, слідчі виявили корупційну схему, за якою на пошиття рюкзаків для поліції було виділено 14,5 млн грн при заявленій ціні одного у 2900 грн, а собівартість була  550 гривень. До того ж, фірма, причетна до виробництва, мала ознаки фіктивності, а рюкзаки не відповідали технічним вимогам.

«Кустарним способом, в місцях, які встановлені слідством, були виготовлені рюкзаки. Згідно з висновком експерта, їхня вартість складає 500 гривень. Тобто із частини коштів, переведених на підприємство з ознаками фіктивності, частина коштів була витрачена для того, щоб завуалювати саму цю корупційну схему», - заявив глава НАБУ Артем Ситник.

В принципі, вся історія була би рядовою, бо подібних схем з великими грішми у галузі держзакупівель – хоч греблю гати і злочини ще треба довести в суді. Однак повітря струсонуло саме прізвище – Аваков – людина, котра тримає під контролем МВС, та має вирішальний вплив на поведінку великої фракції «Народного фронту» в парламенті. Тут же згадали про конфлікт між ним та президентом, який, правда, обидва заперечують. Відповідно, пролунали й твердження про використання слідства для політичної боротьби.

«Ані мій син, ані фірми, в яких він є співзасновником, не мають і не мали ні копійки з бюджету України. І Олександр Аваков пройде процедуру і доведе це в суді. Всім тим, хто хоче використати цю ситуацію в піар-цілях, заради власних політичних цілях або для вирішення своїх кон’юнктурних задач відповів ще раз – не вийде», - сказав Арсен Аваков.

Відео Арешт Авакова-молодшого може спричинити зміни у відносинах БПП і Народного фронту

Політичні та службові соратники міністра заповнили приміщення Солом’янського суду столиці, наполягаючи, що хочуть від судей неупереджених рішень. В результаті, всі троє підозрюваних, включаючи й сина Авакова, були випущені на волю під особисте зобов’язання сприяти розслідуванню. «Наразі моя головна задача – захистити моє чесне ім’я в суді. Цим я буду займатися стільки, скільки це займе часу», - зазначав Олександр Аваков.

Відтак, справа за слідчими, котрі мусять закінчити роботу та передати її до судового розгляду.

І підготовка, і сам процес можуть зайняти від кількох місяців до років, щонайменше, до наступних президентських і парламентських виборів, коли зміняться прізвища у владі. І тепер можемо говорити вже про політичні наслідки для зацікавлених осіб і для країни на коротку перспективу. По-перше, президент хоч і не виказав свого ставлення до скандалу, однак може його використати у політичних переговорах з «Народним фронтом».

Втім, поступливість Арсена Авакова у суперечливих ситуаціях внутрішньої політики не гарантована. Велика фракція «Народного фронту» за участі інших депутатів здатна переформатувати нинішню коаліцію, де голоси президентського блоку не будуть вирішальними.

«Можливо, Аваков скористається все-таки ресурсом у 81 голос у Раді і в підсумку, що вони иможуть зробити? Наприклад, у перші дні сесії просто почати розгляд закону про імпічмент. Ми будемо спостерігати цю конкуренцію влади, що само по собі непогано, тому що будь-яка політична конкуренція для суспільства – благо», - вважає політтехнолог Сергій Гайдай. 

Найімовірніше, союз «Народного фронту» все ж існуватиме ще певний час, бо дочасні вибори невигідні обом політичним силам, а закони, в тому числі, й реформаторські, очікувані і країною і західними партнерами, ухвалювати треба.

«Мені здається, що все ж таки цей конфлікт спробують загасити. Як лікарі кажуть – зіб’ють температуру, доведуть її до відносної норми, але хвороба залишиться, протиріччя залишаться… Я не очікую розриву. Шлюб за розрахунком. Подружжя давно спить окремо, не люблять, інколи, ненавидять одне одного, але живуть разом. І думаю, що жити разом будуть аж до виборів – президентських і парламентських, поки не з’явиться нова конфігурація влади», - переконаний політолог Володимир Фесенко.

Другий наслідок – однозначний і негативний. В ході скандалі загострилися протиріччя між антикорупційним бюро та антикорупційною прокуратурою. Інтернет-ресурс «Українська правда» припускає, що директор НАБУ попереджав зацікавлених осіб про наміри слідчих. Сам Артем Ситник це заперечує, але в спецпрокуратурі з цього приводу ледь стримують лють.

«Ми, коли йшли на ці посади – знали куди ми йдем. І знали до яких викликів готуватися. Якщо хтось не готовий, то хай складає мандат і йде, хай звільняється з посади і йде в народне господарство. Я свій вибір зробив і ми будемо йти до кінця… Якщо буде підтверджено це, буде кримінальна відповідальність для тих, хто це робить», - вважає антикорупційний прокурор Назар Холодницький.

Рюкзаки МВС проти костюмів НАБУ інфографіка НАБУ
НАБУ / Facebook

Розбрат серед антикорупціонерів – найгірше, що могло статися з новими силовими органами, на які суспільство покладає великі надії. В інтересах і бюро і прокуратури зробити висновки зі скандалу та засвоїти його уроки, бо роботи для них – ледь-початий край.

Останній, але однозначно позитивний наслідок чергового корупційного скандалу: усі бачать, що дедалі меншим стає «клуб недоторканних» в Україні. Завтра можуть прийти в кабінети будь-якої висоти і запитання - «хто наступний?» - перестає бути риторичним.

Залиште свій коментар

Вибір редакції