Спроба засекретити розмову із Зеленським та неоднозначні контакти із Джуліані. Зміст скарги розвідника на Трампа

Спроба засекретити розмову із Зеленським та неоднозначні контакти із Джуліані. Зміст скарги розвідника на Трампа

Фото: Associated Press

За його словами, низка пов’язаних між собою подій може свідчити про тиск на Україну для переобрання Трампа.

Американська розвідка 26 вересня оприлюднила текст скарги на президента США Дональда Трампа. Як і повідомляли ЗМІ, вона дійсно стосується розмови Трампа та президента України Володимира Зеленського та тривалого тиску, який, на думку розвідника, вчиняли США щодо України для особистих цілей американського президента.

ТСН.ua розповідає основні моменти доносу на Трампа.

У США оприлюднили текст 9-сторінкової скарги на Трампа

У США оприлюднили текст 9-сторінкової скарги на Трампа

"Під час виконання моїх офіційних обов'язків я отримав інформацію від декількох урядовців США про те, що президент Сполучених Штатів використовує повноваження свого офісу для залучення втручання з боку іноземної держави у вибори в США 2020 року. Це втручання включає, серед іншого, вчинення тиску на іншу країну з метою розслідування щодо одного з головних внутрішніх політичних конкурентів президента. Особистий адвокат президента пан Рудольф Джуліані є центральною фігурою в цих зусиллях. Генеральний прокурор Барр, здається, також залучений", - доповів розвідник на початку скарги.

Він зазначив, що не був прямим свідком усіх подій, однак спілкувався із низкою американських чиновників, і вважає їх надійними джерелами. На думку розвідника, ціла низка подій та дій Трампа щодо України підриває національну безпеку США  та нівелює спроби американського уряду запобігти іноземному втручанню у вибори 2020 року в Штатах.

За його словами, він поспілкувався із кількома чиновниками, які були свідками розмови Трампа та Зеленського 25 липня. Розвідник зазначає, що не знає, хто був ініціатором дзвінка, але, згідно з отриманою інформацією, Трамп тиснув на Зеленського із метою переобратися на виборах 2020 року.

Згідно зі скаргою, у цій розмові Трамп:

  • Просив ініціювати або продовжити (розвідник не знає, чи порушена наразі ця справа) розслідування щодо компанії Burisma, до якої залучений син колишнього віцепрезидента США та головного конкурента Трампа Джо Байдена
  • Активно закликав поспілкуватися на цю тему із його особистим адвокатом Рудольфом Джуліані та генпрокурором США Вільямом Барром
  • Попросив допомоги у розкритті начебто факту, що звинувачення у російському втручанні у вибори 2016 року в США пішли з України (ймовірно, йдеться про оприлюднення "чорної книги" Партії регіонів та участі в цьому Пола Манафорта, а також зламу серверів Демократичної партії)

Також під час розмови Трамп схвально відгукувався про тодішнього генпрокурора Юрія Луценка, чим міг натякнути на те, щоб Зеленський залишив його на посаді.

"Офіційні представники Білого дому, які повідомили мені цю інформацію, були глибоко стурбовані тим, що сталося в телефонному дзвінку. Вони сказали мені, що між юристами Білого дому вже ведеться "дискусія" про те, як ставитися до дзвінка, оскільки, за словами чиновників, існує ймовірність, що вони стали свідками того, як президент зловживав службовим становищем заради особистої вигоди", - заявив розвідник.

Він розповів, що першою про розмову Трампа і Зеленського повідомила українська сторона, яка в офіційному пресрелізі зазначила, що президенти обох країн обговорили корупційні справи, які не сприяють розвитку відносин між Україною та США. За словами розвідника, під час розмови йшлося лише про одну таку справу, і стосувалась вона Байдена.

"У наступні дні після телефонного дзвінка я дізнався від кількох чиновників США, що високопоставлені офіційні особи Білого дому втрутилися, щоб "заблокувати" всі записи телефонного дзвінка, особливо офіційну дослівну стенограму дзвінка, яка була зроблена, як зазвичай – ситуативною кімнатою Білого дому. Цей набір дій підкреслив для мене, що Білий дім офіційно зрозумів серйозність того, що сталося під час дзвінка", - пояснює розвідник.

У скарзі йдеться про те, що юристи Білого дому просили видалити стенограму дзвінка із автоматизованих загальних систем та перенесли її до системи, де зберігається засекречена інформація. Водночас, розвідник зазначив, що не знає, чи така процедура стосується усіх міжнародних дзвінків.

Наступного дня, 26 липня, у Києві відбулась зустріч Зеленського та його команди із спецпредставником США щодо України Куртом Волкером та послом США в ЄС Гордоном Сондлендом. За словами розвідника, вони радили, як "виконати" вимоги, які Трамп озвучив Зеленському.  Водночас, 2 серпня відбулась зустріч радника Зеленського Андрія Єрмака та Рудольфа Джуліані, яку розвідник вважає прямим продовженням дзвінка Трампа, і під час цієї зустрічі вони обговорювали питання, порушені у розмові обох президентів. У скарзі також йдеться і про те, що є інформація, що Джуліані спілкувався із головою Офісу президента Андрієм Богданом та очільником СБУ Іваном Бакановим. Також Баканов і Єрмак планували візит до США у середині серпня. 22 липня особи, близькі до Джуліані, були в Києві і спілкувались із радниками Зеленського, зокрема із його першим помічником Сергієм Шефіром.

"Образа для кожного американця": Байден прокоментував стенограму розмови Зеленського і Трампа

"Образа для кожного американця": Байден прокоментував стенограму розмови Зеленського і Трампа

Далі розвідник розповідає про передісторію всієї ситуації навколо української проблеми у Штатах. Почалось все у березні із заяв тоді ще генерального прокурора Юрія Луценка. Там він розповів і про звільнення ексгенпрокурора Віктора Шокіна на вимогу Байдена, і про пані посла США в Україні Марі Йованович, яка начебто передала йому список людей, проти яких не можна вести розслідування. Також Луценко повідомив, що директор НАБУ Артем Ситник та екснардеп Сергій Лещенко причетні до втручання у вибори в США 2016 року.

Розвідник зазначає, що всі ці заяви відбувались напередодні президентських виборів, а Луценко був соратником Порошенка, який вже, за соцопитуваннями, програвав на виборах Зеленському. Окремо у скарзі йдеться про те, що перед заявами Луценка він кілька разів зустрічався із Джуліані.

Унаслідок цих заяв Йованович було негайно відкликано до США, а згодом і звільнено з посади посла в Україні. У розмові Трампа і Зеленського американський президент зазначав, що вона була "поганою" і діяла "проти нього".

Із середини травня розвідник почав отримувати інформацію щодо дій Джуліані, які його занепокоїли. Йдеться про його намагання встановити контакти із оточенням Зеленського та передаванням інформації від Трампа. Після інавгурації Зеленського Джуліані провів зустрічі із керівником Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назаром Холодницьким та ексдипломатом Андрієм Теліженком, які підтримали попередні звинувачення Луценка.

Американські чиновники, за словами розвідника, вважали, що дзвінок Трампа і Зеленського залежатиме від того, чи захоче український президент "грати в цю гру". Сам президент США неодноразово говорив про те, що озвучені Луценком звинувачення і інформація, яку він має, буде дуже цікавою для генпрокурора Штатів Вільяма Барра і що він дуже б хотів її отримати.

Також розвідник наводить кілька моментів, які можуть бути пов’язані із тиском на Україну, однак він не впевнений у цьому. Зокрема йдеться про те, що 14 травня Трампа наказав віцепрезиденту Майку Пенсу скасувати свій візит на інавгурацію Зеленського. Тоді американську делегацію очолив міністр енергетики США Рік Перрі. У скарзі йдеться про те, що Трамп не хоче зустрічатись із Зеленським доти, доки не зрозуміє, як він "буде діяти на посаді президента".

Ще одним дивним моментом, яке може бути розцінене як тиск, стало замороження з боку США надання військової допомоги Україні. Після розмови Зеленського і Трампа надання допомоги було розблоковане, однак про це не йшлося під час їхнього дзвінка.

Демократи назвали дії Трампа мафіозним шантажем і зрадою

Демократи назвали дії Трампа мафіозним шантажем і зрадою

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Зеленський Володимир Олександрович
Наступна публікація