Онищенко розповів, як "топили" Яценюка та про корупцію в оточенні Порошенка – The Independent

Онищенко розповів, як "топили" Яценюка та про корупцію в оточенні Порошенка – The Independent

Олександр Онищенко / Фото: УНІАН

Нардеп звинувачує Порошенка та його оточення в корупції, хоча сам утік за кордон через подібне звинувачення.

Відставка Арсенія Яценюка з посади прем'єр-міністра України була спланованою оточенням президента Петра Порошенка. Завданням було скомпрометувати його в ЗМІ, а також через постійні акції протестів. Медійна антикампанія тривала 10 місяців і щомісяця на неї витрачали 3 млн доларів. Про корупцію в оточенні Порошенка заявив нардеп-утікач Олександр Онищенко, йдеться в статті британського видання The Independent, яке наголошує, що перевірити достовірність заяв Онищенка не вдалося.

Онищенко утік за кордон через звинувачення в корупційних схемах із державним підприємством "Укргазвидобування". Національне антикорупційне бюро України стверджує, що ці схеми завдали державі збитків на 3 млрд грн. Онищенко нині перебуває в Лондоні у Великій Британії.

 

У ВЕЛИКУ ПОЛІТИКУ – ЧЕРЕЗ ХАБАР У 6 МІЛЬЙОНІВ ДОЛАРІВ

Після Євромайдану 2013-2014 років тодішній президент Віктор Янукович утік до Росії, прихопивши з собою чимало грошей. Також за кордон втекло і його найближче оточення. Згодом відбулася анексія Криму та розпочалася війна на Донбасі, яку 13 квітня 2014-го офіційно назвали антитерористичною операцією (АТО). Новий постмайданівським президентом України став прозахідний Петро Порошенко. Після того Київ почав отримувати мільярди доларів міжнародного фінансування у вигляді кредитів. Зокрема, найбільші суми надходили від Міжнародного валютного фонду, Євросоюзу, а також брали кредити під гарантії США.

Онищенко стверджує, що став народним депутатом та подолав адміністративні бар'єри завдяки хабарю. Він переконує, що заплатив високопоставленому парламентарію 6 млн доларів. Онищенко майже все життя займався конярством і навіть став чемпіоном з конкуру (подолання перешкод). У 2014 році його балотування в нардепи опинилося під загрозою, бо довгий час він був відсутній в Україні, представляючи державу в кінній команді на Олімпійських іграх 2012 року в Лондоні. А його відсутність, відповідно до вітчизняного законодавства щодо необхідного терміну проживання в Україні, автоматично означало виключення з передвиборчих перегонів.

Онищенко розповів, що за два дні до закінчення терміну подачі заявок кандидатів у депутати йому подзвонив високопоставлений урядовий чиновник і сказав: "Ти мусиш прийти і зустрітися з моєю людиною, вона пояснить, що робити".

"Я зустрічався з цією людиною. Він сказав мені, що я повинен заплатити цю суму – 6 мільйонів доларів, щоб підтримати президента на виборах", – стверджує Онищенко.

Нардеп говорить, що документальних підтверджень щодо цієї зустрічі, а також щодо передавання суми в 6 млн доларів, у нього немає. Проте готовий пройти тест на детекторі брехні.

Каже, що віддав гроші, аби захистити свій бізнес. Адже у влади вже роками діяв адміністративний тиск на багатіїв. Онищенку пообіцяли на словах, що не будуть чіпати його газовий бізнес.

"У нас була ця звичка протягом 20 років. Це завжди одна і та ж система. Вони (влада) мають повноваження, у них є податкова адміністрація, у них є генеральний прокурор. Якщо вони хочуть створити вам проблеми, вони це зроблять. Вони можуть знищити вас повністю. Необхідно знайти спосіб, щоб зберігати хороші відносини", – пояснив Онищенко.

Він зазначив, що за часів режиму Януковича бізнесменам-мільйонерам доводилося віддавати "сім'ї" екс-президента половину прибутку після сплати податків.

Онищенко згадує, що суму в 6 млн доларів віддавав готівкою, і до того ж у гривнях.

"Насправді, в той час ми платили в гривнях. Тож це було приблизно п'ять чи шість сумок. У банках видають спеціальні сумки, щоб переносити багато грошей", – говорить Онищенко.

Нардеп також розповів про інші хабарі та "відкати". Один із високопоставлених чиновників вимагав через посередників платежі на суму в 2 тис. грн за тисячу кубічних метрів проданого газу. Онищенко показав The Independent серію SMS-повідомлень, в яких, за його словами, містяться інструкції посередника про оплату.

Також Онищенко згадав, що агент чиновника особисто прийшов у його кабінет і забрав 1 млн доларів готівкою на "кишенькові витрати".

Онищенко також заявив, що передав компромат на Порошенка спецслужбам США. Мовляв, під час зустрічей записував розмови на диктофон, вбудований у наручний годинник.

 

ЯК "ТОПИЛИ" ЯЦЕНЮКА

Онищенко згадує, що спочатку все йшло добре і його бізнес не чіпали. А потім "зверху" сказали, що у їхніх бізнес-планах є перешкода – тодішній прем'єр-міністр Арсеній Яценюк.

"Він – наш ворог, і знищить все, що ми хочемо зробити. Ви повинні допомогти мені викинути його, тому що з цим хлопцем ми ніколи нічого не досягнемо", – переповідає слова людини "зверху" Онищенко.

Тож Онищенка "попросили" організувати антикампанію проти Яценюка, аби згодом його рейтинг упав із 30% підтримки серед українців до 1%. Для цього задіяли наклепницькі матеріали в ЗМІ. Кампанія тривала 10 місяців, щомісяця витрачали приблизно по 3 млн доларів. Антикампанія, підкріплена різними антиурядовими проплаченими мітингами, виявилася успішною.

За словами Онищенка, його пропагандистська машина знайшла практично кожного ворога, який коли-небудь був у Яценюка, і надала їм можливість атакувати його в ЗМІ.

"Я не знаю точно, що було правдою, а що – ні. Я ніколи не перевіряв. Для мене важливо було просто влаштувати скандал", – зазначив Онищенко.

Також використовували в антикампанії й помилки в роботі Яценюка. Скажімо, влаштовували масові демонстрації щодо підвищення комунальних тарифів.

"Наприклад, він (Яценюк) подав до парламенту закони, згідно з якими люди повинні були б платити найвищу ціну за воду і електроенергію. Тому ми організували масштабні мітинги проти нього. Ми бачили його помилку і використовували її", – розповідає Онищенко.

У квітні 2016-го Яценюк був змушений подати у відставку. Замість нього главою уряду став соратник Порошенка і тодішній голова Верховної Ради Володимир Гройсман. Хоча його кандидатуру під час першого обговорення правляча коаліція відхилила, але потім "дотисли".

 

ЯК ТИМОШЕНКО НЕ ПІДДАВАЛАСЯ НА ВМОВЛЯННЯ

Відносини між високопоставленим чиновником і Онищенком зіпсувалися на початку 2016 року з багатьох причин, каже сам Онищенко. Очевидно, одна з них полягала в тому, що йому не вдалося переконати свого союзника, Юлію Тимошенко, аби вона прийняла певну політику.

"Він просив мене бути поруч з Тимошенко, захищати його від неї, тому що в мене були з нею добрі стосунки. Але він завжди просив мене зробити те, чого вона робити не хотіла. Я ніяк не міг її контролювати, а вона не хотіла говорити з ним", – згадує Онищенко.

Тимошенко публічно прокоментувала справу Онищенка.

"Сьогодні багато підприємств піддаються рейдерським атакам, як при Януковичу, відбувається захоплення активів. Сьогодні вони відбирають активи Онищенка. Навколо Онищенка створено багато шуму, але зараз є також багато інших підприємців, чий бізнес намагаються відібрати", – заявила вона.

 

РЕАКЦІЯ АДМІНІСТРАЦІЇ ПОРОШЕНКА ТА КВОЛА БОРОТЬБА З КОРУПЦІЄЮ

Адміністрація президента Петра Порошенка наполегливо заперечує звинувачення Онищенка. Там говорять, що нардеп намагається політизувати кримінальну справу проти нього і "прикидається жертвою політичних репресій. Це мотив його абсолютно безпідставних обвинувачень".

Скандальні заяви Онищенка про корупцію у владі з'явилися після того, як Європейський Союз, МВФ та інші члени міжнародного співтовариства висловили побоювання з приводу того, що Україна недостатньо робить для вирішення проблеми повальної корупції.

Адміністрацію Порошенка критикують через нездатність притягнути до відповідальності хоча б одного члена "сім'ї" Януковича. А Transparency International поставила Україну на 130 місце зі 168-ми в корупційному рейтингу-2015.

Водночас адміністрація Порошенка отримала похвалу за вжиті заходи із боротьби з корупцією, в тому числі завдяки створенню Національного антикорупційного бюро (НАБУ) і реформування системи державних закупівель. Але ця організація також піддається критиці за нездатність впоратися з системними посадовими злочинами в країні, що відштовхує західних інвесторів.

Саме ж НАБУ стверджує, що Онищенко організував розкрадання державних коштів у рамках спільної програми з газовою компанією "Укргазвидобування". У бюро заявляють, що схема спричинила збитки для держави в розмірі близько 3 млрд грн. Детективи НАБУ також наклали арешт на 10 квартир, дев'ять будинків, 10 земельних ділянок, 39 банківських рахунків, а також 11 автомобілів, що належать Онищенку та його підозрюваним спільникам. Онищенко називає справу сфабрикованою і політично мотивованою.

За словами Онищенка, він боявся арешту й тому втік з України 16 червня. Він і його мати Інесса нині живуть в Лондоні. Київ оголосив їх у розшук. Кілька можливих спільників Онищенка були заарештовані.

В Адміністрації президента заяви Онищенка назвали "спритними вигадками". Там також стверджують, що Онищенко нещодавно отримав російське громадянство і був "інструментом російської гібридної війни проти України". Онищенко категорично спростовує обидві заяви.

Онищенко стверджує, що не просив притулку. Сподівається, що Україна спробує екстрадувати його з Великобританії, тоді він зможе зробити заяву в англійському суді.

Варто нагадати, що "пального у вогонь" також долив уже колишній голова Одеської облдержадміністрації та екс-президент Грузії Михеіл Саакашвілі, який після звільнення також звинувавтив Порошенка та його оточення в підтримці корумпованих чиновників.

Навіть після публічного розголосу цих заяв влада хотіла призначити виконувачкою обов'язків директора люстраційного департаменту Міністерства юстиції України 23-річну адвокатку Ганну Калинчук. Критики кажуть, що призначення когось настільки недосвідченого означає, що адміністрація не сприймає корупцію досить серйозно. Пізніше стало відомо, що наказ про її призначення не захотіла підписувати заступниця міністра юстиції Павла Петренка і керівниця апарату Ганна Онищенко. Варто додати, що вони обоє прийшли в уряд як частина команди Яценюка.

Рейтинг депутатів-арештантів: як розкошували і з ким водилися Онищенко, Каськів та Єфремов

Рейтинг депутатів-арештантів: як розкошували і з ким водилися Онищенко, Каськів та Єфремов

Що поєднує Періс Хілтон та одіозного українського бізнесмена-втікача Онищенка

Що поєднує Періс Хілтон та одіозного українського бізнесмена-втікача Онищенка

Повʼязані теми:

Наступна публікація