Перейти до змісту
Світ не відреагував належним чином: у Зеленського про питання щодо Будапештського меморандуму

Світ не відреагував належним чином: у Зеленського про питання щодо Будапештського меморандуму

Президент хоче актуалізувати положення меморандуму.

В Офісі президента кажуть, що Україні потрібен "мандат від народу", щоб звертатися до держав-підписантів Будапештського меморандуму щодо виконання їхніх зобов’язань. Актуалізація положень меморандуму має допомогти, створивши значно міцніші переговорні позиції щодо Донецька, Луганська і Криму.

Про це йдеться в заяві на сайті голови держави.

Там назвали Меморандум про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, підписаний у Будапешті 5 грудня 1994 року, одним з "найбільш недооцінених документів, створених у буремних 1990-х роках на руїнах СРСР".

Зміст цього документу полягає в тому, що Україна, відмовляючись від третього за потужністю ядерного арсеналу в тогочасному світі та, відповідно, роблячи найбільший після Другої світової війни внесок у глобальний мир і безпеку, отримала гарантії від провідних військових держав світу щодо непорушності своєї безпеки та наявних кордонів. Підписанти меморандуму не тільки підтвердили їхні зобов’язання не використовувати проти України ядерну зброю, а й також:

  •  у пункті 2 меморандуму підтвердили їхні зобов’язання утримуватися від загрози силою чи її використання проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України, і що жодна їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України;
  •  у пункті 3 меморандуму підтвердили їхні зобов’язання згідно з принципами заключного акта наради з безпеки та співробітництва у Європі утримуватися від економічного тиску, спрямованого на те, щоб підкорити своїм власним інтересам здійснення Україною прав, притаманних її суверенітету, і таким чином отримати будь-які переваги.

"Аналізуючи Будапештський меморандум, доходимо висновку, що безпекові гарантії щодо України були порушені ще задовго до 2014 року. Наприклад, варто згадати відоме прикордонне протистояння у 2003 році в конфлікті навколо острова Тузла, що загрожувало територіальній цілісності України. Не менш небезпечними можна вважати так звані газові війни, які є проявом свідомого економічного тиску, спрямованого на те, щоб підкорити своїм власним інтересам Україну", — йдеться в повідомленні.

У Зеленського кажуть, що світ не відреагував належним чином на такі порушення зобов’язань одним із підписантів Меморандуму, які наростали з роками, призвівши в підсумку до прямої збройної агресії.

"Понад те, настільки відверте ігнорування безпекових зобов'язань перед Україною поставить під сумнів для будь-якої іншої держави світу вагу підписів і обіцянок представників держав-гарантів за Будапештським меморандумом. Хто тоді виконуватиме інші подібні домовленості? Ігнорування зобов’язань держав-підписантів за Будапештським меморандумом перед Україною ставить під сумнів увесь корпус міжнародних договорів щодо нерозповсюдження та контролю над зброєю масового ураження", — кажуть в Офісі президента.

Там вважають, що, зважаючи на актуальне глобальне завдання з нерозповсюдження ядерної зброї, потрібна й актуалізація положень Будапештського меморандуму. "Його подальше невиконання може заблокувати досягнення нових дипломатичних рішень у сфері глобальної безпеки. Враховуючи також довготривалість порушення однією з держав-підписантів її зобов’язань, підтверджених у Меморандумі, наполягаємо на необхідності спільної роботи інших держав-гарантів для відновлення безпеки та територіальної цілісності України", — заявили у Зеленського.

Раніше Зеленський закликав українців прийти на дільниці 25 жовтня не лише для того, щоб проголосувати за кандидатів на місцевих виборах, а й відповісти на 5 актуальних запитань, які зараз обговорюються у суспільстві:

  • Чи підтримуєте ви ідею довічного ув’язнення за корупцію в особливо великих розмірах?
  • Чи підтримуєте ви створення вільної економічної зони на території Донецької та Луганської областей?
  • Чи потрібно скоротити кількість депутатів у Верховній Раді до 300? 
  • Чи підтримуєш ти легалізацію в Україні медичного канабісу для зменшення болю у важких хворих?
  • Чи потрібно Україні на міжнародному рівні підняти питання про використання гарантій безпеки, визначених Будапештським меморандумом? 

Відео Що думають українці про повернення країні ядерного статусу

Щоб витримати тиск Москви Україна має ставати сильнішою. І в дипломатії, і, насамперед, - в озброєнні. Тому зовсім не випадково в різних кінцях країни, люди з різною освітою і різним досвідом заговорили про можливе повернення ядерного статусу України. ТСН зробив своє міні-опитування: що думають про це пересічні українці?

Що думають українці про повернення країні ядерного статусу

Залиште свій коментар

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин