Та ви, батечку, технократ! Нардепи пояснили, як розуміти новомодний у політикумі термін

Як показало опитування, у поняття "технократичний уряд" кожен політик вкладає своє значення.

"Україні потрібен (або не потрібен) уряд технократів" - такі фрази все частіше чуємо від політиків, чиновників, експертів та просто небайдужих. У парламентських залах називаються різні прізвища можливих спадкоємців Яценюка, яких умовно поділили на "технократів" та "політиків". Та поки тривають торги та суперечки за головне урядове крісло, ТСН.ua вирішив запитати народних обранців, як вони розуміють поняття "технократ", "технократичний уряд" та чи мають депутати знайомих серед тих самих "технократів". Виявилось, єдиного розуміння, про що йдеться, серед парламентарів немає.

Орієнтується у політичному словнику 25-річна радикальна депутатка Олена Кошелєва, яка до парламенту потрапила ледь не зі студентської лави.

"В цілому технократи, якщо не Вікіпедією керуватися, а керуватися якимось поняттями загальноприйнятими, то технократи - це ті, які прийшли з галузі відповідної, і орієнтуються не в теорії, як це працює, а мали якийсь досвід роботи. Організатор цього процесу - саме цього. Якщо це економіка, то це пов'язано з керуванням якимись підприємствами, розумінням внутрішньої кухні, як відбуваються самі процеси. А не теоретики, які займаються лише науковою роботою", - доповідає Кошелєва.

Нардеп від "Радикальної партії" хоче бачити технократа у кріслі міністра економіки, щоправда серед своїх знайомих відповідних кандидатур не бачить.

Колега Кошелєвої за фракцією Денис Силантьєв ще більше спрощує сказане своєю однопартійкою: "Якщо міністр охорони здоров'я – то доктор, якщо міністр освіти – то професор чи як мінімум вчитель". Та у владу професіоналів, а не політиків, Силантьєв не вірить. Каже, їм підходить скоріше консультаційна місія.

"Ці технократи, можуть бути, знаєте, як радники, заступники. Люди, які будуть очолювати департаменти. А міністр - це більше повинна бути така, авторитетна, представницька , я вважаю, представницька людина", - ділиться своїм баченням Силантьєв.

Член фракції "Народного фронту" Тетяна Чорновол впевнена, що коли говорять про "уряд технократів", мають на увазі "цапів-відбувайлів", які візьмуть на себе весь тягар урядової роботи і відведуть нещастя від політиків.

"Певно, коли це зараз мається на увазі, це означає, що жодна політична сила не хоче нести на собі негатив. Зараз, справді, складна економічна ситуація в країні, і тому, якщо за нього бере відповідальність будь-яка політична сила, вона несе негатив. Всі хочуть перекласти відповідальність, всі хочуть сказати, що це технократи, і політика тут ні до чого", - перекладає з політичної на українську Чорновол.

Головна принада урядовця-технократа, за поясненням Чорновол, - політична незаангажованість.

Відео Хто такі технократи? – відповідають народні депутати України

"Розмовами ні про що" вважає технократичні суперечки позафракційний В'ячеслав Константіновський. У нинішньому уряді нардеп технократів не бачить і каже, з нинішнім владоустроєм такий Кабмін не зібрати.

"Технократи – це аполітичні міністри, які займаються менеджментом, які не прив'язані до жодної політичної партії та не обслуговують її інтересів. Але поки є розподіл посад у Кабміні за квотами політичних партій – це не технократичний уряд", – бідкається Константіновстький.

Та навіть якщо фракції перестануть ділити між собою міністерські портфелі, а віддадуть роботу технократам, каже нардеп, не все може у такого уряду вдатися. Адже далеко не кожний фахівець своєї галузі годиться на посаду міністра.

Нардеп від "Опозиційного блоку" Юрій Мірошніченко заявляє безапеляційно – технократичного уряду не буде, а буде уряд політичний. Тобто, за звичкою, фракції висуватимуть своїх людей за квотами, а далі залишається лише сподіватись на мудрість прем'єра. Із технократами, які б могли допомогти країні, каже Мірошніченко, знайомий, проте його рекомендацій ніхто не питає.

"Сьогодні не стоїть питання, щоби залучати представників "Опозиційного блоку", та зокрема мене, до навіть обговорення кадрових питань. Не кажучи вже про пропозиції до Кабінету міністрів", – ділиться Мірошниченко. Та додає – на такий розподіл не ображається, а цілком кориться закону.

Майже енциклопедичне визначення технократії дав заступник голови фракції "Самопомочі" Єгор Соболєв: "В політичній теорії "технократичний уряд" – це уряд, який формується не з політиків, і які ніколи не будуть політиками. Це, як правило, менеджери, управлінці, науковці, які приходять, роблять певні рішення і йдуть після цього. У країнах розвиненої демократії це робиться, коли є протистояння між політичними силами, або вже призначені вибори, і немає підтримки жодного уряду політичними силами. Тому тимчасово призначають технократів, поки оберуть новий парламент, який сформує новий уряд".

Однак, каже Соболєв, ситуація в Україні далека від підручника з політичної теорії. Технократію нардеп називає "придумкою Адміністрації президента", яка покликана приховати звичайну "клептократію". Всередині фракції "Самопомочі" вже вкорінився термін "технокраДи".

Поки зовсім не розуміє, що мають на увазі колеги, коли говорять про технократичний уряд, член фракції "Народного фронту" Михайло Гаврилюк. Хто такі технократи, нардеп намагався дізнатись у кореспондента ТСН, проте впевнений – це люди потрібні.

"Я думаю, шо потрібні. Як не як, у нас країна працювала без технократів. А зараз в даний момент потрібно щось міняти, якщо не буде цих технократів – значить ми не зможемо нічого поміняти у нас у державі. Починаючи від усіх реформів, і закінчуючи тим, щоб наші люди це відчули", – так розмірковував козак.

Гаврилюк навіть впевнений, що бачив технократів серед своїх знайомих, але нинішнє місцеперебування цих осіб для нього є загадкою.

"Я думаю, що є вони, але вони зараз, в даний момент, ховаються. Але вони є. Є, працюють. Я думаю, коли вони вже доб'ються істіни, от тоді вони начнуть розказувати, шо ми є технократи, ми зробили те і те, не дивлячись ні на які прегради", – обнадіює Гаврилюк.

Залиште свій коментар

Вибір редакції