Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Тарасюк назвав єдину користь від призупиненого договору про дружбу з Росією

Документ втратить чинність у перший день квітня наступного року.

Верховна Рада підтримала припинення дії великого договору про дружбу та співпрацю з Росією, в якому держави визначили свої кордони та зобов'язалися поважати їх. Документ перестане бути чинним від 1 квітня наступного року, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

За 20 років дії договору Росія не раз вдавалась до відверто недружніх кроків. У 2003-му вона зазіхала на острів Тузла у Керченській протоці, далі були торговельні війни з українськими товарами: трубами, металопрокатом, цукром, сиром та шоколадом. Окремо слід згадати дві газові війни. Нарешті анексія Криму, війна на Донбасі та недавня атака на українських військових у Чорному морі – весь цей час договір формально залишався чинним. Бо, як відомо, папір усе стерпить.

ВідеоКінець дружби: Верховна Рада підтримала припинення договору про співпрацю с РФ

Документ, в якому Росія й Україна визначили свої кордони на суходолі та зобов'язались поважати їх, автоматично втратить чинність 1 квітня наступного року, коли спливе 20 рік його дії. Чому Україна не вийшла з договору ще на початку російської агресії та що це змінить тепер – далі у сюжеті.

Кінець дружби: Верховна Рада підтримала припинення договору про співпрацю с РФ

Договір про дружбу приніс користь Україні лише наприкінці 1990-х, коли Києву вдалось закріпити свої кордони на суходолі – так вважає колишній міністр закордонних справ Борис Тарасюк. Розмежувати кордони на морі не вдалося досі. "Росія весь час поводила себе не в рамках домовленостей і міжнародного права. Росія весь час використовувала тиск і шантаж по відношенню до України. Здебільшого це були погрози припинити постачання газу", - каже дипломат.

Заклики денонсувати договір звучали вже чотири роки, але МЗС умовляв почекати. Влада казала, що на нього посилатимуться у міжнародних судах. "Коли я зараз чую: чому ми не розірвали його раніше? Вибачте, а хто винен перед світом і виглядає дуже і дуже негарно: Україна чи РФ – коли ми виконували цей договір повністю, а РФ знехтувала ним! І витерла об нього ноги і все інше, що має. Чи мали ми це використати у міжнародних судах? Мали!", - пояснив представник БПП Олексій Гончаренко.

Фотогалерея Лайки, образи, блокування трибуни. Як рада голосувала за введення воєнного стану (17 фото)

Але деякі фахівці вважають це лукавством, бо Росія грубо порушила насамперед міжнародне право, а договір – то лише додаткова опція. Тим часом у промосковському "Опозиційному блоці" заявили, що й не підтримують офіційне розірвання дружби з Росією, бо це, мовляв, зашкодить українським громадянам, які працюють там. Хоча як саме їх нині нібито захищає договір, пояснити не зуміли.  "3,5 мільйони українців перебувають на роботі в Росії. Навіщо їх підставляти під якісь обставини", - говорив Вадим Новинський.

"Я візьму на себе таку сміливість узагальнити, що жодне з прав жодного громадянина України, який проживає на території РФ, після розірвання цього договору не буде порушено, оскільки договір дуже загальний, рамковий, у ньому немає механізмів, тобто в ньому немає якихось чи здобутків чи втрат. Він фіксував певний рівень відносин, певні зобов’язання називати один одного стратегічними партнерами. Ніяких практичних втрат Україна не понесе", - наголосив голова правління фонду "Майдан закордонних справ" дипломат Богдан Яременко.

"Опоблок" проголосував червоними кнопками, але це нічого не змінило – дружбі з Росією поклали край. А заразом депутати ухвалили закон, який удвічі збільшує прилеглу територію України у морі – з 12 до 24 морських миль для боротьби з контрабандистами. Документом прикордонникам дозволили без попередження застосувати зброю проти нападників.

Кореспондент ТСН Марія Васильєва

Залиште свій коментар

Вибір редакції