Топ-3 порушень на місцевих виборах: агітація, підкуп, голосування без паспорта
Правоохоронці та активісти розповіли про основні проблеми цьогорічних виборів.
Вибори в Україні відбулися з порушеннями
Місцеві вибори в Україні відбулися з порушенням низки міжнародних стандартів. Найчастіше спостерігачі фіксували порушення правил виборчої агітації, фінансування кампанії та численні спроби підкупити виборців, ідеться в сюжеті ТСН.19:30.
Найбільшу кількість порушень нарахували у Києві, Одесі, на Донеччині, у Запорізькій та Закарпатській областях.
"На першому місці – це порушення правил виборчої агітації, порядку виборчої агітації та фінансування виборчої кампанії в цілому. На другому місці – факти, що стосуються кримінального злочину у вигляді підкупу виборців. У межах України 290 таких фактів", - розповіла координатор виборчих і парламентських програм ГМ "Опора" Ольга Айвазовська.
Порушення були і з боку виборчих комісій. Зокрема невчасне відкриття дільниць і недостатня кількість скриньок.
"Ключові порушення , які ми виявляли, це стосується видання бюлетенів без паспорту, тобто, без документу, який посвідчує особу, особливо це було помітно, мало значне поширення на рівні невеликих міст, містечок", - повідомив аналітик "Опори" Олександр Неберикут.
У Дніпропетровську затримали людей, які за галочку навпроти кандидата в мери міста пропонували 150 гривень. У Чернівцях масово фотографували бюлетені.
На Херсонщині переплутали бюлетені між двома дільницями. Помилку виявили через дві години. На Черкащині бюлетені не встигли порахувати до початку голосування. У Кривому Розі довелося передруковувати вісім тисяч бланків через допущені помилки.
"У Борисполі затримали прямо з грошима в магазині. У вишневому затримали – аналогічно чотири особи які мали при собі списки і 8 тисяч гривень. 22 факти в нас по Україні є зафіксовані, проводиться кримінальне провадження", - зазначив радник міністра внутрішніх справ Іван Стойко.
Не минулося і без замінувань. Про вибухівки повідомляли у Хмельницькому, Харківській та Одеській областях.
"Був такий цікавий випадок. Встановили мінера в Летичівському районі Хмельницької області. Виявився психічно хворий мешканець з села. Свої дії він пояснював тим, що набридли йому щороку вибори проводити", - розповів речник МВС Артем Шевченко.
Загалом міжнародні спостерігачі оцінили хід голосування позитивно. Проте говорити про повну прозорість виборів рано. Найважливішим буде підрахунок голосів. На думку спостерігачів, на цій стадії можуть виникнути проблеми через недосконалий закон, ухвалений нашвидкуруч перед самими виборами.
Як уже повідомлялося, у Комітеті виборців України назвали кількість порушень на місцевих виборах. Всі виявлені недоліки не були суттєвими. Тому загалом у КВУ визнали місцеві вибори в Україні вільними та демократичними.
Своєю чергою й ОПОРА відзвітувала про кількість порушень на місцевих виборах в Україні.
Кореспондент ТСН Тетяна Лазарчук