Розмови про футболістів і призупинення справ проти Манафорта: як Порошенко завойовував прихильність Трампа – NYT

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Україна винаймала лобістську фірму, а також намагалась встановити зв’язок із Трампом через Манафорта та Джуліані.

Колишній президент України Петро Порошенко лестив американському президенту Дональду Трампу, підписував угоди з американськими фірмами і зустрічався з Рудольфом Джуліані для того, аби отримати прихильність від Білого Дому.

Про це йдеться у матеріалі The New York Times.

Задовго до телефонного дзвінка з президентом України, який спричинив запит на імпічмент, президент Дональд Трамп обмінювався політичними послугами з іншим українським лідером, який відчайдушно шукав американської допомоги для боротьби України проти російської агресії.

П’ятий президент України Петро Порошенко вів складну кампанію із завоювання довіри Трампа у той момент, коли радники переконали його в тому, що Україна є гніздом прихильників Гілларі Клінтон.

Кампанія Порошенка включала торгові угоди, які були політично доцільні для Трампа, зустрічі з Рудольфом Джуліані, заморожування потенційно небезпечних кримінальних справ і спроби використовувати колишнього очільника кампанії Трампа Пола Манафорта як зворотній канал.

Від самого початку помічники Порошенка також намагалися знайти спосіб полестити новому американському президенту - порадили своєму босові поговорити під час першого телефонного дзвінка з Трампом про Тома Бреді - зоряного квотербека команди з американського футболу "Нью-Інгленд Петріотс", яким тривалий час захоплювався Трамп.

Аналіз першого року відносин Трампа і України показує, що Білий дім також розглядав ці відносини як транзакційні, які могли б допомогти Трампу в політичному плані.

Порошенко, так прагнучи заслужити прихильність, оскільки підтримувані Росією сепаратисти нарощували боротьбу проти українських військових, вніс свою лепту на підтримку цієї віри. Він допоміг посадити насіння для липневого прохання "послуги за послугу" Трампа до його наступника Володимира Зеленського - запит, який спричинив процедуру імпічменту та розслідування питання того, чи маніпулював він американською політикою щодо України для особистої вигоди.

Стратегія Порошенка дала результати. Адміністрація Трампа скасувала мораторій епохи Обами на продаж летальної зброї, яку Україна прагнула використовувати у війні на Донбасі.

Ближче до кінця 2017 року, коли уряд в Києві намагався отримати остаточне схвалення адміністрації Трампа на продаж протитанкових ракет Javelin, генеральний прокурор часів Порошенка Юрій Луценко почав заморожувати справи в Україні, що мають зв’язки із розслідуванням Мюллера, зокрема розслідування щодо мільйонів доларів, які українські політичні діячі заплатили Манафорту.

Наразі слідчі у питанні імпічменту вивчають дворічну взаємодію між Трампом і Порошенком, за словами одного із демократів у Конгресі. А команда Зеленського досліджує зворотний канал зв'язку між українськими офіційними особами та американцями з обох політичних партій, починаючи з 2017 року, за даними джерела з України. Жодних доказів того, що продаж ракет Javelin залежав від заморожування справ, пов'язаних з розслідуванням Мюллера, не з'явилося.

Але слідчі Конгресу хочуть знати, які політичні чинники, якщо такі є, вплинули на дії Трампа.

Відео Конгрес США оприлюднив стенограми у справі про імпічмент Трампа

Конгрес США оприлюднив розшифровку доповідей колишніх посла Сполучених Штатів в Україні Марі Йованович і радника держсекретаря США - Майкла Мак-Кінлі. Під час свідчення Йованович розказала, що міністр МВС Аваков переконував її, що колишній Генпрокурор України Юрій Луценко разом з юристом Трампа Рудольфом Джуліані намагалися зіпсувати її репутацію.  

Конгрес США оприлюднив стенограми у справі про імпічмент Трампа

Угоди з американськими фірмами

Усе почалося з деяких ретельно написаних ремарок напередодні Супербоулу – фіналу сезону в американському футболі. 4 лютого 2017 року, всього за два тижні після початку президентства Трампа, два лідери повинні були поговорити. Радники Порошенка поспішили знайти способи зв'язатися з новим американським лідером з невеликою політичною історією і невизначеним порядком денним щодо України. На наступний день, після Супербоулу, вони вивчили футбольні уподобання Трампа і незабаром порадили Порошенку говорити телефоном про Бреді і "Нью-Інгленд Петріотс". Потім Порошенко повернувся до важливої ​​справи: попросити Трампа призначити спеціального посланця для переговорів щодо врегулювання з Росією.

Порошенко знав, що він зіткнувся з важкою боротьбою для завоювання прихильності Трампа. Серед іншого, він мав широко розрекламовану зустріч з Гілларі Клінтон в останні місяці президентської кампанії 2016 року.

Союзники президента США бачили у Порошенку і Україні ворожість до президентства Трампа. Манафорт, який консультував проросійську партію в Україні, ще в червні 2016 року висував теорію про те, що Україна зіграла певну роль у зламі систем електронної пошти демократів, згідно з документами, підготовленими спеціальним адвокатським бюро і оприлюдненими в результаті судових позовів від BuzzFeed News.

Побоюючись взаємних звинувачень, союзники Порошенка все одно звернулися до Манафорта, щоб спробувати переконати команду Трампа в рішучості України тісно співпрацювати з новою адміністрацією, розповів Манафорт своїм колегам. Вони "запанікували, що зробили ставку не на того коня, і що у них немає доступу до правильного коня", за словами джерела, яке обговорювало це питання з Манафортом.

Цей канал нічим не допоміг, тому Порошенко почав шукати інші шляхи. Консультанти дійшли висновку, що вони напевно звернуться до бази Трампа: план із придбання вугілля, що видобувається американцями, на десятки мільйонів доларів для надання допомоги у постачанні українським електростанціям.

Україна зіткнулася з нестачею вугілля в 2017 році. Деякі з її найбільших шахт виявилися на контрольованій сепаратистами території три роки тому, а протестувальники-націоналісти заперечували проти активної торгівлі з ворогом. Це відрізало українські внутрішні постачання вугілля.

Костянтин Єлісєєв, головний радник Порошенка із зовнішньої політики, розглядав план закупівлі вугілля з американських рудників як ідеальний крок. "Це була угода, яка сподобалася Трампу. Він пообіцяв роботу для шахтарів Пенсільванії. Це була безпрограшна ситуація", - сказав Єлісєєв.

Україна направила керівників зі свого державного енергетичного підприємства "Центренерго" до Пітсбурга, щоб зустрітися з потенційними постачальниками вугілля за сприяння Міністерства торгівлі США. Порошенко зустрівся з Трампом і окремо з міністром енергетики Ріком Перрі і міністром торгівлі Вілбером Россом, які обидва допомогли укласти угоду.

Протягом декількох тижнів - надзвичайно швидко для міжнародної угоди - компанія-постачальник Xcoal Energy & Resources підписала контракт на постачання 700 000 тонн вугілля до України. Виконавчий директор Xcoal Ерні Трешер вирушив до України, щоб відзначити прибуття першої партії до чорноморського порту в Одесі, разом із послом США в Україні на той час Марією Йованович. Пізніше Трешер особисто вручив Порошенку невелику сумку щойно доставленого вугілля із прив’язаною червоною стрічкою.

"Це прекрасний початок", - сказав сміючись Порошенко, коли прийняв подарунок під час церемонії і потиснув руку Трешеру.

Радники Порошенка упакували вугільну угоду як подарунок. За словами Єлісєєва, коли два президенти зустрілися у штаб-квартирі Організації Об'єднаних Націй кілька місяців по тому, Порошенко виготовив маленьку червону подарункову коробку з невеликою кількістю вугілля з Пенсільванії.

Економічний ефект від угоди був відносно невеликим для Сполучених Штатів: всього 70 американських робочих місць, згідно з оцінкою Міністерства торгівлі. Але це була тільки перша з трьох подібних угод, покликаних покращити відносини між США і Україною.

На початку 2018 року уряд України підписав окрему угоду на 1 мільярд доларів з GE Transportation з будівництва 30 нових локомотивів в Ері, штат Пенсільванія, і з модернізації інших застарілих залізничних систем України. А Westinghouse Electric Company, яка також розташована у Пенсільванії, підписала власне угоду про постачання більшої кількості палива для українських атомних електростанцій. Контракт дав Westinghouse значну частку бізнесу з постачання ядерного палива в Україну, де домінувала Росія.

Україна підтримувала комерційний поштовх розширенням лобістських зусиль у Вашингтоні. У 2017 році вона найняла лобістську фірму BGR на чолі з колишнім головою Республіканського національного комітету Гейлі Барбур. Україна хотіла, щоб її лобісти збудували "всеосяжну стратегію урядових справ і розвитку бізнесу", щоб допомогти зміцнити відносини з американським урядом.

Як показали документи Міністерства юстиції, лобісти негайно почали звертатися до дипломатів, законодавців і засобів масової інформації. І спецпредставника, якого шукав Порошенко, було також взято з лобістської фірми. Курт Волкер, радник і колишній менеджер BGR, який виявився вплутаний у скандал з імпічментом, погодився працювати в адміністрації Трампа безкоштовно.

"Ми зробили свою домашню роботу", - сказав Єлісєєв про загальний підхід, який адміністрація Порошенка виробила, щоб налагодити відносини з Трампом.

Вітання Джуліані

Україна мала ще один елемент у прагненні до тепліших відносин з адміністрацією Трампа: прийняти адвоката Руді Джуліані.

У нього були зв'язки з Україною, принаймні, 2008 року, коли колишній чемпіон з боксу Віталій Кличко найняв Джуліані на посаду консультанта по боротьбі зі злочинністю під час кампанії на виборах міського голови Києва.

Після того, як Трамп вступив на посаду, Джуліані уклав новий контракт з багатим українсько-російським девелопером Павлом Фуксом на надання допомоги в поліпшенні екстрених служб в Харкові. Ця робота, схоже, не має нічого спільного з міжнародною дипломатією - і Джуліані наполягав у інтерв'ю, що він не виступав як іноземний лобіст США, коли став до виконання завдань через свою консалтингову фірму в Нью –Йорку Giuliani Security & Safety.

Але для Порошенка численні поїздки, які пан Джуліані і його співробітники здійснювали до Україну в 2017 році, надали ще одну можливість вплинути на адміністрацію Трампа. Трамп призначив Джуліані на початку 2017 року радником з кібербезпеки, і вони час від часу спілкувалися. Джуліані став особистим адвокатом президента в 2018 році.

Джуліані забезпечив особливий доступ до Порошенка, двічі зустрівшись із ним в 2017 році, спочатку в червні, коли Джуліані перебував в Україні, щоб виступити з промовою на одному із заходів "Фонду Віктора Пінчука", а потім знову в листопаді.

"Ми зустріли його як друга Трампа", - розповів Єлісєєв.

Джуліані сказав, що основною метою зустрічі було отримати схвалення Порошенка на проєкт екстрених служб в Харкові. Але обидва торкнулися інших тим, сказав він. "У другій частині зустрічі він сказав мені, що росіяни все ще вбивають нас", - сказав Джуліані.

Пресреліз, опублікований офісом Порошенка, охарактеризував зустріч як рішуче дипломатичну. "Сторони обговорили шляхи подолання російської агресії в Україні", - було сказано в повідомленні.

Як перетинаються розслідування і політика

Джуліані прибув до Києва через кілька тижнів після того, як Манафорту були пред'явлені звинувачення у зв'язку з його роботою в Україні. Радники Трампа були все більш стурбовані тим, що тривалі розслідування на території України можуть "підлити додаткової олії" для розширеного розслідування спеціальним прокурором Робертом Мюллером.

На початку того ж року українські правоохоронні органи непомітно дозволили потенційно ключовому свідку у розслідуванні Мюллера Костянтину Килимнику втекти до Росії, що зробило його недоступним для команди Мюллера. Килимник був помічником Манафорта, який, як вважають, мав зв'язки з російською розвідкою.

У червні 2017 року, незабаром після того, як Джуліані відвідав Київ, Луценко - генеральний прокурор часів Порошенка – забрав із НАБУ під свій контроль кримінальне розслідування, пов'язане з Манафортом. Пізніше Луценко буде тісно співпрацювати з Джуліані, щоб сприяти розслідуванню щодо сім'ї колишнього віцепрезидента Джо Байдена.

Луценко робив і подальші кроки у листопаді, щоб не давати ходу українським справам, пов'язаним із розслідуванням Мюллера, і дав офіційний наказ заморозити їх в квітні 2018 року. Одна із них розслідувала можливість відмивання грошей у вигляді виплати 750 000 тисяч доларів Манафорту з української підставної компанії. Інша розслідувала діяльність українського політика, який підписав записи, призначені для Манафорта, у секретної книзі політичних виплат, виявлених після революції 2014 року в Україні.

Дві інших справи були пов'язані з юридичною фірмою Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom, яка за допомогою пана Манафорта написала звіт, який став розглядатися як відбілювання арешту та ув'язнення українського політика.

Розслідування було призупинено, коли адміністрація Трампа допрацьовувала плани з продажу Україні сотень протитанкових ракет Javelin, які, як сподівався Порошенко, могли б бути використані як можливий стримувальний засіб проти більш широкого військового втручання Росії до України.

Колишній спецпрокурор Сергій Горбатюк заявив, що не сумнівається в тому, що Порошенко віддав наказ про заморожування цих справ. "В Україні кожен президент може наказати прокурору бігати, ходити або стояти на місці", - сказав він.

Луценко заперечує заморожування справ, щоб отримати прихильність від адміністрації Трампа. Окремо Луценко також розповів про те, як подробиці фінансових операцій Манафорта спливли в засобах масової інформації під час кампанії 2016 року. Член парламенту охарактеризував цю справу як розслідування українського втручання на користь Клінтон - те ж питання, яке Трамп порушив телефоном із Зеленським два роки по тому.

Україна вступила в гру у внутрішній американській політиці. "Протягом багатьох років Україна і її боротьба за незалежність об'єднували політичних супротивників в Сполучених Штатах. Ніхто з розсудливих людей ніколи не сумнівався в тому, що якщо Україна зазнає невдачі, тут з'явиться сіра зона російського впливу", - розповів колишній заступник міністра закордонних справ Данило Лубківський.

Але радник з питань зовнішньої політики Порошенка Костянтин Єлісєєв сказав, що лестощі і укладання угод тримали відносини на плаву - і залишали Україну в сильнішому стані під час війни.

За словами члена Палати представників США, демократа з Вірджинії Джеральда Конноллі, який брав участь у даванні свідчень під час розслідування у справі про імпічмент, продаж Javelin в один момент дійсно почав мати деякі перешкоди.

Посилаючись на свідчення в кінці минулого місяця співробітниці Державного департаменту, яка займалась питаннями України для Ради національної безпеки, Кетрін Крофт, Конноллі сказав, що Департамент з питань управління та бюджету Білого дому ненадовго призупинив продаж зброї після того, як Пентагон і Державний департамент схвалив це. Причина затримки, про яку вперше повідомила The Daily Beast, незрозуміла.

Зрештою перешкода була усунута, і в квітні 2018 року перші з 210 Javelin і 35 пускових установок були відправлені до України. Вони зберігаються на складах і готові до використання в разі нападу Росії.

Відео Трамп справді тиснув на Зеленського: свідок розмови президентів США й України дав свідчення

Стенограма скандальної розмови Трампа і Зеленського не дослівно точна, насправді президент Сполучених Штатів ще чіткіше наполягав: Україні конче необхідно відкрити слідство проти родини його опонента на наступних виборах Джо Байдена. Про це Конгресу на слуханнях повідомив Александр Відман, перший свідок у справі імпічменту, який на власні вуха чув телефонну розмову.    

Трамп справді тиснув на Зеленського: свідок розмови президентів США й України дав свідчення

Залиште свій коментар

Вибір редакції