У Гаазі почали розглядати позов України проти Росії. Онлайн-трансляція

У Гаазі почали розглядати позов України проти Росії. Онлайн-трансляція

Дата публікації
У Гаазі почали розглядати позов України проти Росії. Онлайн-трансляція

Ілюстрація / larepublica.co

Київ закидає Москві порушення конвенцій ООН.

Сьогодні, 6 березня, у Гаазі Міжнародний суд ООН починає розглядати позов України проти Росії, повідомляє ТСН.

Україна звинувачує Росію у порушенні конвенцій ООН з протидії фінансуванню тероризму та з ліквідації усіх форм расової дискримінації. Слухання у Гаазі триватимуть чотири дні.

Слухання у суді розпочалися близько 11 за Києвом. Вони відбуваються без участі преси, але вони публічні і транслюються онлайн. Перед засіданням жодна з делегацій – ані українська, ані російська коментарів не давала. Російської преси на суді немає.

Сьогодні виступає українська делегація на чолі із заступницею міністра закордонних справ Оленою Зеркаль. Нині Україна просить ввести проти Росії так звані запобіжні заходи – що Росія припинить свої дії на Донбасі і репресії кримських татар. Розгляд цього запиту від України може зайняти від кількох тижнів до кількох місяців – кажуть у суді. Після цього суд винесе ухвалу – чи задовільнити прохання України. І у разі позитивного для Києва рішення Росія має дослухатися і припинити спонсорувати терористів на Донбасі і пресувати кримських татар.

Як заявила речниця МЗС Мар'яна Беца, нині це рішення потрібно Україні через загострення ситуації в Авдіївці і репресій в Криму.

"Я більш ніж переконана, що Росія не очікувала, що Україна дійсно подасть позов до Міжнародного суду ООН - найвищої судової інстанції. Росія зруйнувала міжнародне право: вона грубо порушила статут ООН. Ризик є, що Росія може не виконати рішення суду", - каже Беца.

По суті позов України проти Росії суд буде розглядатися пізніше. Дата розгляду ще невідома. У своїй заяві Київ стверджує, що Москва фінансує та підтримує так звані "ДНР", "ЛНР" та групу "Харківські партизани" і пов'язані з ними групи і фактично є співучасником терактів на Донбасі. У позові Україна називає кілька прізвищ спонсорів тероризму – це російський міністр оборони Шойгу, Володимир Жириновський, Геннадій Зюганов та Сергій Миронов, від яких також вимагає компенсацій всім постраждалим від проросійських терористів. Йдеться про мешканців Волновахи, Маріуполя, Краматорська та Харкова, а також родичам загиблих у збитому терористами рейсу MH17. Бо саме збиття літака "Малайзійських авіаліній" рейсу MH17, обстріли житлових районів Маріуполя та Краматорська і знищення цивільного пасажирського автобуса неподалік Волновахи і вибухи у Харкові – Україна називає серед тяжких скоєних російськими бойовиками злочинів.

Окремий величезний блок претензій стосується кримських татар і Криму. Київ наполягає на тому, що Росія має понести відповідальність за систематичну дискримінацію і переслідування кримських татар та етнічних українців. І відповідно, щоби РФ відновила у правах українську та кримськотатарську громади на півострові.

Розгляд справи цього тижня відбуватиметься у два раунди. 6 та 8 березня на слуханнях виступатиме українська сторона, а 7 та 9 - російська. Раніше цей суд визнав анексію Криму міжнародним збройним конфліктом. Саме після цього Росія відмовилася від участі у Римському статуті міжнародного кримінального суду.

Кореспондент ТСН Маргарита Ситник

Наступна публікація