У глибокій заморозці. Експерти розповіли, що буде з Донбасом після "нормандської" зустрічі

Дата публікації
У глибокій заморозці. Експерти розповіли, що буде з Донбасом після "нормандської" зустрічі

Reuters

Затишшя триватиме щонайменше до кінця року, вважають політологи.

Reuters
Після зустрічі "нормандської четвірки" українські політики та експерти почали бурхливо обговорювати заяви та поведінку її учасників.

Частина робить позитивні висновки. Адже почалося відведення озброєнь, Путін пообіцяв вплинути на бойовиків, щоб ті скасували свої "вибори" і було домовлено, що вибори за українським законодавством пройдуть за участі усіх політичних партій України.

Проте більшість вважає, що навряд чи нинішнє перемир'я можна назвати перемогою України та поразкою Путіна. Наприклад, "нормандської четвірки" нічого не казали про повне роззброєння бойовиків. І лишається під запитанням, хто з українських політиків наважиться балотуватися на території, по суті підконтрольній озброєним людям. Крім того, такі вибори стануть можливістю для терористів повністю легітимізуватися у структурі української влади, що може надати Путіну додатковий важіль для впливу на політику країни.

Псевдовиборів на Донбасі 18 жовтня та 1 листопада не буде

Псевдовиборів на Донбасі 18 жовтня та 1 листопада не буде

ТСН.ua спитав в експертів, що чекає на Донбас тепер: як довго там триватиме затишшя і чи дійсно Путін пішов на поступки, чи лише створює видимість цього.

УНІАН
Олексій Мельник:

- Темі виборів на Донбасі останнім часом приділяється дуже багато уваги, вона домінувала на останній зустрічі "нормандської четвірки". Але на моє глибоке переконання, це є намаганням відволікти увагу від справжніх проблем, пов'язаних із врегулюванням конфлікту.

Проведення виборів на тих територіях дійсно дуже важливо для встановлення легітимної влади, але те, що відбувається зараз, жодним чином не стосується ні врегулювання конфлікту, ні власне вирішення проблеми встановлення цієї влади. Насправді, це черговий елемент багатоходівки Путіна.

Так, припинення вогню жодним чином не було пов'язане з домовленостями, яких досягли в лютому минулого року чи на консультаціях, які проводилися у форматі мінських груп. Я веду до того, що це перемир'я наступило нібито зненацька. І як дуже добре сказав Карл Більдт, колишній міністр закордонних справ Швеції, цим рішенням Путін показав, хто насправді керує війною на Донбасі. Тобто команда припинити вогонь була дана з Москви.

Наступним кроком у схемі Путіна ми побачили початок бойових дій Росії у Сирії. І вже зараз є ознаки того, що тим самим Путін отримав ще одну тактичну перемогу, тобто увага від українського конфлікту поступово переключається на інші проблеми, в тому числі на удари російської авіації в Сирії. І насамперед Путін хоче добитися виходу з ізоляції та зняття чи послаблення санкцій, про що вже лунають заклики у деяких європейських столицях. І таким чином це його наблизить до однієї з цілей, якої він досягає на Донбасі, - це встановлення контролю над Україною, як над внутрішніми, так і над зовнішніми політичними рішеннями Києва. У тому числі це буде посилення - можемо називати їх терористами або сепаратистами - п'ятої колони. Це може бути у парламенті, це може бути використання тих людей, які прикриваються українськими патріотичними лозунгами, різноманітних радикальних сил. Гібридна війна вона надзвичайно складна і комплексна.

Зараз виглядає так, що його план має досить добрі перспективи для Кремля. На президента Порошенка йде дуже активний тиск, він з якихось причин постійно йде на поступки перед Заходом, і в тому числі перед Кремлем, тому що тиск Заходу, по суті, переважно підкріплений бажанням задовольнити Путіна.

Що буде далі? Поки план реалізуватиметься так, як задовольняє Путіна, у нього не буде необхідності включати військовий інструмент. Але щойно він побачить загрозу реалізації цього плану, то використає старий випробуваний інструмент. А для цього там створені всі умови: їхня армія – це вже не розрізнені бандформування, вона за цей час сформувалася; техніка, яка там була, так там і залишилася; створені запаси матеріальних ресурсів, боєприпасів. А у будь-який момент, коли буде потрібно, надійде підкріплення, яке також знаходиться неподалік від українського кордону. Тобто це перемир'я не є стійким і може бути порушене у будь-який момент.

Євген Магда:

- Ми будемо бачити розвиток ситуації за ленінським принципом: крок вперед і два назад.

У будь-якому випадку, відведення озброєнь - це позитивний момент у тому сенсі, що перестають гинути люди чи максимально знижується кількість загиблих. І коли ми про це забуваємо, то просто відкидаємо гуманістичні цінності, забуваємо, що людське життя - найвища цінність.

У політичному житті України, я думаю, ми спостерігатимемо за зростанням ролі і значення Верховної Ради. Не варто забувати, що у нас парламентсько-президентська республіка, а не якась інша. І я не думаю, що Верховна Рада буде, як казали у радянські часи, "задрав штаны, бежать за комсомолом", тобто не буде все робити для того, щоб здійснити Мінські домовленості. Це буде достатньо складний процес. Але цей процес, як це не парадоксально, йде на користь Україні, тому що на сьогоднішній момент Україна має максимально відстояти власні інтереси, добитися того, щоб вони були враховані.

Вибори за українським законодавством до кінця року не будуть проведені. Я виходжу з того, що для відведення озброєнь було визначено 41 день, тобто це вже буде середина листопада. А під Новий рік ніхто не буде проводити вибори. Поки що, з одного боку, це предмет домовленостей. З іншого боку, хто дає гарантію, що українська сторона не наполягатиме на звільненні Надії Савченко і Олега Сенцова як умови проведення виборів? І таких моментів може бути достатньо багато. Тому я б не поспішав волати про зраду. Але не буду поспішати говорити і про перемогу. Це процес і тут не буде стовідсотково однозначних рішень у "чорно-білому" форматі.

Путін у свою чергу буде по максимуму дистанціюватися від бойовиків Донбасу. Про це сказав Песков своєю заявою, мовляв, Путін лише посередник. Але таким підходом він не просто зневажає українську позицію, але ще й пошиває у дурні Олланда і Меркель.

Зненацька війна починається тільки в кіно. Тепер такого ефекту несподіванки, як це було минулого року, вже не буде, у тому числі з тієї причини, що українська армія достатньо суттєво зміцнилася. І якщо не буде політичної волі до розв'язання конфлікту, то це перемир'я може бути достатньо тривалим. А перемир'я - це ще не завершення війни. Це лише означає, що процес поставлений на паузу. Все одно потрібно якесь політичне врегулювання. Я не думаю, що проблема Донбасу буде врегульована і вирішена цього року.

Володимир Голишев:

- Переговорна позиція російської сторони була заявлена з трибуни Генасамблеї ООН: Росія пропонувала свої послуги у боротьбі з "Ісламським державою" в рамках сучасного аналога "антигітлерівської коаліції" в обмін на пом'якшення позиції США по Україні. Передбачалося, що ступінь цього пом'якшення і буде предметом торгу. Те, що під час переговорів зробив Обама, описав Марк Твен у "Пригодах Тома Сойєра і Гекльберрі Фінна".

Ні, містер Путін, фарбувати паркан (бомбити "ІГ") - це не повинність, а задоволення! А за задоволення треба платити. Скільки скляних кульок ви можете мені запропонувати?

Після перших бомбардувань і переговорів у Парижі ми можемо точно описати остаточні параметри угоди. Ні в яку коаліцію з Росією ніхто вступати не буде. Але їй буде надана можливість для самостійних ігор на сирійському театрі військових дій. За це "фарбування паркану" Росія зобов'язується припинити саботаж Мінських домовленостей і залишити "своїх сучих синів" наодинці з Києвом.

Те, що Сирія - капкан для Росії, стало зрозуміло після першого ж дня бомбувань. Власних розвідданих у російських військових немає, а сирійські колеги охоче їм підсовують замість "ІГ" політичних супротивників Асада. При бомбардуваннях населених пунктів жертви серед мирного населення неминучі.

У сухому залишку ми отримуємо класичну угоду "Манхеттен в обмін на скляні намиста" - Україна в обмін на сумнівний привід востаннє зіграти роль "крутого мачо" в ефірі російського телебачення. Причому, підсаджена на "сирійський гачок" Росія буде змушена до Нового року виконати всі свої зобов'язання щодо України, головне з яких - відновлення кордону ...

Читайте детальніше в колонці Володимира Голишева: Зухвалість Обами

Олег Пономар:

- Те, що відбувається в ці дні - це не просто історичні події. Це грандіозні і епохальні події для України. У ці дні ми перерізали пуповину, яка зв'язувала нас з Імперією. Ми вирвалися з кривавих пазурів Звіра, з яких ми не могли вирватися більше 350 років. Звір тримав нас дуже міцно, але ми вже не в його лапах. Він рвав наші шматки у ці 2 роки, він забрав життя наших кращих людей. Але в Історію 2015 рік увійде як рік, коли ми остаточно вирвалися. Звір буде ще махати лапами навздогін, він буде ще діставати нас і ранити, але ми вже стоїмо самі. І рухаємося в бік Європи і Цивілізації.

Перемовини "нормандської четвірки" я теж розглядаю в цьому розрізі. Звір ще намагається огризатися, намагається торгуватися, але немає його колишньої ні сили, ні нахабства.

Тому що на самому початку він хотів і вимагав дві фундаментальні і принципові речі - федералізація і позаблоковий статус України. Але з причини твердої і принципової позиції наших союзників і з причини нашого героїзму, патріотизму і самоорганізації Москва не отримала ні того, ні іншого. Зараз вони торгуються за дрібні технічні деталі - як і протягом якого терміну вони підуть. Йдеться про місці плюс-мінус. Для Колеса Історії - це зовсім не важливо. Через років 5-10-50 про це ніхто не згадає і про Моторолу - теж, але всі книги і люди будуть пам'ятати, що у 2015 році Україна вирвалася з Імперії Зла.

Читайте детальніше у блозі Олега Пономаря: Україна вирвалася з пазурів звіра

Богдан Яременко:

- Фактично позитивним є лише погодження лідерами четвірки раніше досягнутої домовленості про відведення озброєнь, оскільки це закріплює тенденцію до деескалації на Сході України.

Усе інше (повідомлення французів, німців та росіян про результати переговорів) означає, що Порошенко фактично погодився на те, що:

- процес виконання Мінських домовленостей може тривати і після 31 грудня 2015 року;

- вибори будуть відбуватися без фактичної присутності української влади, української правоохоронної системи і до повернення Україні контролю над кордоном. За цих умов згода Росії на присутність чи участь у виборах політичних партій та українських ЗМІ є не більше, ніж насмішка. Ніхто не зможе гарантувати їм безпеку та права.

Схоже, що роль і функції української влади під час виборів буде покладено на ОБСЄ. Чи треба пояснювати і обговорювати здатність ОБСЄ провести вибори з одночасним встановленням контролю за кордоном?

Україні також хором нагадали послідовність виконання Мінських домовленостей - закони, статус, амністія, вибори, контроль над кордоном.

Схоже, що єдиною надією залишається невизнання майбутніх виборів, проведених за описаних обставин, такими, що відповідають демократичним стандартам. Або чітко висловлене українським суспільством несприйняття путінських "модальностей".

Читайте детальніше у блозі Богдана Яременка: На що Порошенко погодився в Парижі

Ольга Скичко

Наступна публікація