У Кремля несподівано з'явився новий ворог – президент Литви, яка пообіцяла потужну допомогу Україні

Даля Грібаускайте завтра прилітає в Київ із трьома литовськими міністрами - закордонних справ, оборони та енергетики.

Президент Литви Даля Грібаускайтє спричинила цього тижня справжній вибух у Російській Думі. У п'ятницю фракція комуністів навіть вимагала від свого Міністерства закордонних справ розірвати з Вільнюсом дипломатичні стосунки і запровадити санкції. А сам МЗС виступив із заявою, у якій твердить, що Даля Грібаускайтє радикальніша за екстремістів у Києві.

Причиною такої бурхливої реакції Москви стало інтерв'ю президента Литви німецьким ЗМІ. У ньому Даля Грібаускайте прямо назвала Росію терористичною державою, а війну України на Сході - обороною Європи від російської агресії.

Литовська президент прилітає до Києва завтра зранку. ТСН.Тиждень зустрівся з пані Грібаускайтє напередодні візиту.

- Ваші сусіди, Латвія, днями святкували День Незалежності. Сьогодні, у неділю, у вашій країні – День захисника Вітчизни. Вітаю Вас з цим святом! Ви не боїтеся, що це можуть бути останні дні незалежності для країн Балтії?

- Це жарт. Так, жарт. Ми вже пройшли точку неповернення. Ми увійшли до усіх спільнот наших західних союзників – до НАТО, до ЄС. І ми готові захищати себе так само, як присвячують своє життя захисту своєї Вітчизни громадяни України. Так, є країна, яка здатна переступити через будь-який міжнародній закон. Брутальна, агресивна. Але ми не боїмось. Ми знаємо цього сусіда. Ми жили під його окупацією півстоліття. Але ми ніколи і нізащо не дамо нікому окупувати нас знову, - наголосила Даля Грібаускайте.

- Нещодавно поруч із вами, на кордоні, захопили в полон естонського офіцера. Ви не відчуваєте, що стіна насувається? Що агресія стає щільнішою?

- Ні, я думаю це провокація. Такі провокації відбуваються не лише проти балтійських країн – проти всіх західних союзників. У багатьох північноєвропейських країнах, в Арктиці, відбуваються подібні провокації, демонстрації сили. Це дуже нагадує "холодну війну" часів минулого століття, але історія ніколи не повторюється. Це може бути, хіба, пародією на історичну минувшину. Така поведінка лише ще ширше відкриває очі нашим західним партнерам, ця брехня, яку ми чуємо щодня… Остання зустріч країн "Великої двадцятки" показала, що всім уже вистачило порції брехні, і ніхто не вірить більше жодному слову з вуст кремлівських лідерів.

- Схоже на те, що ви перша європейська країна яка намагається повністю позбутися російських газових поставок. Це серйозно чи просто піар?

- Ми щойно відкрили (всього лише місяць тому) термінал у порту Клайпеда. І ця станція може забезпечити 90 відсотків всього споживання газу для трьох балтійських країн – Латвії, Литви та Естонії. Але ми не такі дурні, щоб говорити, що будемо купляти газ де завгодно, аби не з російської труби. Якщо нам вдасться завдяки цьому терміналу різко знизити обсяги поставок газу з Росії – звичайно, це чудесний інструмент, щоб торгуватися за кращу ціну. Ми незалежні у виборі. "Газпром" більше не може купляти наших політиків, встановлювати для нас монопольні ціни. А через два-три роки, коли скраплений газ будуть завозити в Європу зі Сполучених Штатів, ціна буде геть іншою. І ми будемо вибирати. Також по дну моря ми прокладаємо електричний кабель до Швеції і до кінця наступного року підключимося до північноєвропейської мережі - знизимо поставку електроенергії з Росії. Так що в реальності ми як раз не говоримо, а робимо себе незалежними енергетично. І це можна використовувати як приклад для будь-якої країни Європи.

- Повертаючись до війни. Ви думаете, в разі якщо Росія нападе на вас, НАТО почне справжні, повномасштабні військові дії, а не просто фальшиву війну, коли війну оголосять, а ніхто не атакуватиме?

- Ми зараз говоримо суто теоретично. Я думаю, Росія навіть не спробує піти на балтійські держави. Адже ми – члени НАТО. А рішення Уельського саміту чітко показали, як саме альянс готується підвищувати свою обороноздатність. Йдеться про регіональні країни – країни Балтії, Польщу. Ми рухаємося. Тренування, обладнання, інфраструктура тут готується до натівських військових. Авіапатрулювання на сьогоднішній день уже потроєне. Ось що дає членство в НАТО – безпеку і колективну оборону. Але ми не чекаємо, що "хтось там захистить нас". Ми самі підвищуємо оборонний бюджет наступного року на 40 відсотків! Ми створюємо власні сили швидкого реагування. І вони вже почали працювати з 1 листопада. Коли щось станеться на наших кордонах – відповімо протягом 24 годин.

- Ви запропонували цей "план Маршала" про допомогу для України і це, безумовно, цікава ідея. Але чи є у Вас уже конкретна реакція на цей план від, скажімо, пані Меркель, від найбільших європейських економік?

- Я думаю, що подібних ініціатив повинно бути багато сьогодні, особливо там, де йдеться про допомогу Україні. Це має бути військова підтримка. Це дуже чітка моя позиція з цього питання. Допомога має надходити у будь-якій формі – економічній, фінансовій, дорадчій, зрештою. Все це, і, ясна річ, українсько-литовські двосторонні стосунки, ми і будемо обговорювати, коли я приїду до вашої столиці у понеділок. Забагато підтримки для Україні не буває. Врахуйте ще батальйон, який ми створюємо, - українсько-польсько-литовський батальйон. Тут і гроші, і тренування, і лікування у Литві поранених ваших бійців. Ми все це робімо удвох – Україна і Литва. Ми й інших членів союзу до цього заохочуємо. Я думаю, форм підтримки багато, але головний меседж – ви не самі. От головний меседж, який я можу надіслати вам – ви не самі.

- Пані президент, чудова річ. Про більше годі й думати. Але, чи можна більше деталей?

-- Деякі деталі не для широкого обговорення.

- Я розумію, але ж…

- Не все, не все… Деяка допомога, яку ми здійснюємо вже сьогодні, – теж не для публічного обговорення. Ці питання будуть обговорюватися з вашим урядом і з президентом у понеділок. Тому що зі мною у складі делегації буде троє міністрів – міністр закордонних справ, міністр оборони і міністр енергетики. Так що ці посади, самі їхні назви, вже вам про щось говорять.

- Все-таки про Ваш "план Маршала". 30 мільярдів євро - це ж неабиякі гроші, а Литва не така велика. Доведеться шукати партнерів для, даруйте, спільнокошту…

- Звісно, буде спільнокошт. Але це не про гроші, насправді. Іноді великі гроші розподілені погано, скеровані погано, корумповано скеровані – вони марні. І це проблема з Україною. І ми готові допомагати. І ми допоможемо. Але якщо Україна не подолає свою корупцію в управлінні країною, будь-які суми грошей будуть викинуті на вітер. І про це ми також будемо говорити з вашими очільниками. Говорити від імені Литви, від імені ЄС, від імені донорів. Адже донори мають довіряти українській владі, вірити, що вона використає кошти як слід. Ті кошти, які ми спробуємо віднайти.

- Багато українців бояться того, що Україна досі не стала на шлях реформ. Можливо, це просто страх, але… Що ви відчуваєте?

- Це нас тривожить. Говорячи з вашим президентом, я розумію – ви у стані війни. Та для вашого народу це не лише війна. Це час відтворення вашої державності, незалежності, ідентичності. До цього моменту і протягом 25 років після розвалу радянської системи Україна була все ще міцно прив'язана до інших слов'янських народів. Але ж ваша країна має постати країною поважною, країною незалежною. Щоб здолати вашого внутрішнього ворога, ви маєте бути країною з чистим державним управлінням, з чистими політиками. А найбільший внутрішній ворог України – її корупція. Із просякнутими корупцією апаратом держуправління та правовою системою ви не будете в змозі створити власну державність. Ось це і є найслабша ланка, яку Росія і Кремль використовують у своїх цілях. І в донорів це теж викликає величезний сумнів. І перемогти це можна не лише національно свідомою, патріотичною реакцією вашої громади, але глибокими і серйозними реформами, яких просить Європа. Так, щоденне життя урядовців присвячене війні, але відкладати реформи не можна. І це мій меседж для вашого уряду і вашого президента. І все це слід робити одночасно. Бо ж усередині, а не зовні - ваш найбільший ворог.

- Якби Ви могли надати нашим можновладцям кілька порад, скажімо так, кілька кроків для швидкого результату, який допоміг би їм всидіти на посадах?

- Про швидкі результати… Не буде швидких результатів. Доведеться українцям робити величезну домашню роботу. Порівняйте Балтійські країни та Україну. У нас був той самий час. І погляньте на наш розвиток і який вигляд має Україна. Практично ми провели реформи, необхідні для вступу в ЄС, за десять років. Україні знадобиться щонайменше десять років. Країна – велетенська, і вона у безладі. Ось чому вона така легка мішень для Кремля. Хитке управління, правова система слабенька, олігархізована економіка. Ми готові допомагати, вся Європа готова. Але основна відповідальність, основна робота – на плечах українців. Абсолютно не обов'язково потрібна політична еліта – я кажу, на плечах "народу України". І дуже добре, що ви цю еліту почали контролювати, що обрали нові обличчя. Бажаю найкращого у цьому, але необхідно набратись терпіння. Багато терпіння. Політичної волі. І довгий шлях у вас попереду.

Більше деталей - у повній версії ексклюзивного інтерв'ю президента Литви Далі Грібаускайте.

Кореспондент ТСН Олексій Бобровников

ВідеоПовна версія ексклюзивного інтерв'ю Президента Литви

ВідеоЕксклюзивне інтерв'ю з жінкою, чиї різкі й відверті заяви тримають у напрузі весь " русский мир "

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: