У пошуках утраченого. Як Порошенко збирається вигравати на виборах

Зручні суперники, старі штабісти і VIP-агітатор, якого немає

В оточенні президента Петра Порошенка жартують, що виграти президентські вибори 2019 року він вирішив, тільки-но переступив поріг свого кабінету на четвертому поверсі Адміністрації президента.

"Він живе за правилом бізнесу: бери все, але нічого не віддавай", – коротко характеризує амбітність Порошенка один з його соратників.

Перші виборчі наради на Банковій відбувалися ще влітку 2016 року. Вони мали формальний характер: на них обговорювалися свіжа соціологія, озвучували прізвища інших можливих кандидатів. Тепер перед Порошенком стоять цілком конкретні завдання – сформувати виборчий штаб і працювати на перемогу. Остання зараз під великим питанням, адже свіжа соціологія віщує перевагу Юлії Тимошенко. За результатами грудневого соцопитування фонду "Демократичні ініціативи"  й соціологічної служби Центру Разумкова, 12,1% виборців готові голосувати за Тимошенко, в той час як за Порошенка – 10,2%.

Через це політтехнологи Банкової обдумують варіанти, як знизити рейтинги конкурентів Порошенка і підбирають зручних претендентів для другого туру виборів.

Ще одна прикрість команди Порошенка – небажання прем’єр-міністра Володимира Гройсмана бути VIP-агітатором президента. Людиною, яка могла б донести до виборців у всій країні, що реальні позитивні зміни в державі – заслуга першої особи.

Завдяки чому Порошенко збирається втриматися у президентському кріслі, у тексті ТСН.ua.

В одному човні

Керівник штабу – одна з ключових фігур президентської кампанії. Він відповідає за розгорнення місцевих штабів, контролює виконання завдань, розподіляє бюджет, залучає людей.

Хоч остаточних рішень щодо конфігурації виборчого штабу наразі немає, але його потенційні учасники чекають на такі збори з тижня на тиждень. Найбільш вірогідним кандидатом на  керівництво ним є секретар РНБО Олександр Турчинов.

За останні два роки Турчинов знайшов спільну мову з президентом. Вони разом ухвалювали рішення щодо блокади окупованого Донбасу, заборони російських соцмереж та були ініціаторами створення закону про реінтеграцію Донбасу.

Можливе призначення Турчинова має логічне пояснення. По-перше, у нього серйозний досвід ведення виборчих кампаній і значний політичний авторитет. По-друге, присутність секретаря РНБО у штабі Порошенка завадить неочікуваним атакам з боку "Народного фронту", який відверто незадоволений президентом.

У самого Турчинова інформацію про штаб коментувати поки що відмовляються.

Давати офіційні коментарі і розкривати нюанси передвиборчої кампанії президента ніхто з його близького оточення так само не хоче – Порошенко сприймає це як гру на боці конкурентів. Один зі старих членів команди президента прогнозує, що до роботи в штабі долучить народного депутата з фракції БПП Ігоря Гриніва (відповідає за стратегію та соціологію), міністра інформаційної політики Юрія Стеця (відповідає за медійний напрям і стратегію), Ігоря Райніна (має вплив на очільників ОДА), Сергія Березенка (відповідає за роботу в "полях" через осередки партії БПП).

Так само до роботи штабу можуть залучити народного депутата з фракції НФ Вікторію Сюмар. Вона близька до Турчинова і 2015 року вже працювала з партією БПП на місцевих виборах під слоганом "Збережемо країну". Тоді вона відповідала за стратегію кампанії та її медійний складник.

Під питанням залишається робота у штабі першого заступника глави АП Віталія Ковальчука. На Банковій переконують, що Порошенко йому не довіряє і цьому не в останню чергу посприяли Березенко з Райніним, які конкурували із Ковальчуком за вплив на регіони.

В АП Ковальчук займався “технічними” проектами. Наприклад, курував "Народний контроль", що відбирав голоси у партії "Самопоміч" на Західній Україні та партію "Наш край", яка мала занижувати рейтинг "Опозиційного блоку" на Сході.

"Якщо Ковальчука не буде в штабі, то це велика проблема. Він впливає на частину губернаторів, вміє "розмивати" конкурентів і якщо його відкинуть, то він банально почне працювати проти нас", – обурюється один із представників АП.

Ще однією суттєвою проблемою Порошенка і команди може стати відсутність сильного VIP-агітатора, позаштатного члена штабу. У чинного президента таким агітатором мав би стати прем’єр-міністр. Однак Володимир Гройсман відмовляється брати на себе цю роль.

"VIP-агітатором має бути прем’єр. Він повинен приїжджати у села, відкривати школи-мости і при цьому просити голосувати за Порошенка. Гройсман відмовився, грає в якусь дивну гру", – розповідає одне із джерел в оточенні глави держави.

Амбітність прем’єра має логічне пояснення – за останній рік він суттєво укріпив свої позиції, напряму контактує з усіма українськими олігархами, часто самостійно збирає голоси під будь-яке голосування в Раді. Тим часом у Гройсмана нарікають на Порошенка, що останній  приписує собі всі заслуги уряду.

"Порошенко домігся лише безвізу і займається обміном полонених. Гройсман – це децентралізація,  пенсійна реформа і мінімалка – тобто основні реформи", – обурюється один із близьких до Гройсмана урядовців.

Петро Порошенко та Володимир Гройсман
УНІАН

Від людей до людей

Навесні 2017 року тему президентських виборів кілька разів піднімали на засіданнях "стратегічної дев’ятки" – неформального органу при президенті. Там екс-прем’єр Арсеній Яценюк разом із міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим запропонували президенту провести конституційну реформу.

Суть реформи полягає у передаванні значної частини повноважень президента на користь парламенту. Фактично Яценюк пропонував зробити з українського президента "англійську королеву". Колишній прем’єр переконував, що поділившись владою з парламентом, Порошенко зможе без проблем переобратися на другий термін. Детально про цю концепцію можна почитати тут→

Інша ідея була у Юрія Луценка – він пропонував створити нову партію з молодими обличчями. За його ідеєю, суспільству треба запропонувати великий національний план дій і створити під нього політичне об’єднання.

Натомість Борис Ложкін говорив, що варто мати "план Б", тобто підготувати наступника. Таким наступником міг стати або Володимир Гройсман, або Юрій Луценко. Обоє мають серйозні політичні амбіції.

Та на жодну пропозицію Порошенко не погодився. За інформацією ТСН.ua, зараз на столі президента лежать три стратегії, тобто чіткі поради, як перемогти на президентських виборах – авторства Ігоря Гриніва, Вікторії Сюмар та Юрія Стеця. Жодної з них він не дотримується у повному обсязі та грає у власну гру. 

"Порошенко сам собі стратег, він виїжджатиме на перерізані стрічок, соціальних подачках, говоритиме про реформи, сильну армію і безвіз",  – прогнозує один з представників "стратегічної дев’ятки".

У найближчій перспективі Порошенко збирається зайнятися діалогом з виборцями. Тобто їздитиме Україною, проводитиме зустрічі з активістами, де розповідатиме про власні реформи і заслуги.

"У нас є спад довіри, але цю довіру ще можна повернути. Це робиться через спілкування. Люди повинні чути владу і розуміти, що ми робимо, за що відповідає президент, а за що уряд", – говорить співрозмовник з оточення президента.

Петро Порошенко в Одесі
Сайт президента України

Змити реальність

Найважливішим завданням політтехнологів Банкової стане робота з конкурентами, щоб Порошенко зміг вийти до другого туру і не програти.

Згідно з останньою соціологією, в президентських симпатіях Порошенка випереджає Юлія Тимошенко.  Соціологічне дослідження Київського міжнародного інституту соціології показує, що в грудні 2017 року за Тимошенко проголосувало би 7,9% виборців, за Порошенка – 6,5%. Далі йдуть Анатолій Гриценко - 4,9%, Юрій Бойко – 3,6%, Олег Ляшко – 3,5%, Андрій Садовий – 3,2%.

Дещо інші цифри в грудневому дослідженні фонду "Демократичні ініціативи"  й соціологічної служби Центру Разумкова. З тих, хто планує піти на вибори, лідерку "Батьківщини" підтримують 12,1%, чинного президента – 10,2%, третій у рейтингу – Анатолій Гриценко з 7,8%.

"Про Петра вже все розказали, весь негатив відомий і його ж постійно критикують. А от по інших кандидатах історій мало, тому ми почнемо витягувати все на гору. Просто цим ще ніхто не займався", – стверджують в команді президента, уникаючи будь-яких деталей.

Однак, це не зовсім так: "вітання" своїм конкурентам Порошенко вже переказує і робить це публічно. У ролику перед новорічним зверненням президента було показано картинку 2008 року – Юлію Тимошенко в супроводі президента Росії Володимира Путіна.

Популярність Анатолія Гриценка може зменшитися, якщо колишньому міністру оборони згадають справи про розкрадання у армії у часи, коли він очолював відомство. На таку можливість Луценко натякнув під час свого виступу в комітеті Верховної ради з питань нацбезпеки минулої середи.

"Що стосується розкрадань в армії. Такі провадження є, але в більшості з них уже закінчився термін давності. Мені залишились лише дії з 2008 року. Але такі провадження є, деякі з них уже на виході. Думаю, що ближчим часом я отримаю чергові політичні обвинувачення", – говорив генпрокурор.

Чорною кішкою для всіх кандидатів в президенти залишається Святослав Вакарчук. Якщо він погодиться йти на вибори, то чіткого плану протидії, крім тези "він музикант і нічого не розуміє в реальній політиці", ні в кого поки немає.

Крім корекції симпатій до конкурентів, в АП шукають вигідного технічного кандидата для другого туру. Такими називають Юрій Бойка, Вадима Рабіновича та Олега Ляшка. Однак, за умови падіння рейтингу Порошенка, практично у кожного з них є шанси стати для влади неприємним сюрпризом і, можливо, навіть вийти в другий тур без чинного президента.

Кореспондент ТСН.ua Роман Кравець. 

ВідеоДепутати з "Народного фронту" заявили, що підуть на вибори-2019

Залиште свій коментар

Вибір редакції