У Раді хочуть почути звіт уряду про енергетичну безпеку за останні роки

Ситуація з блокадою на Донбасі виявила, що для унезалежнення від вугілля з окупованих територій не було зроблено фактично нічого.

Блокада руху товарів між вільною та окупованою територіями на Донбасі є перешкодою до відновлення територіальної цілісності України. Про це заявив під час засідання Ради національної безпеки та оборони президент Петро Порошенко, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

тверда моя позиція, тверда позиція нашої команди, що виключно політико-дипломатичним шляхом ми маємо повернути ці землі Україні. І є хибна позиція політиканів, які вважають, що ці землі терба відрізати і по факту подарувати їх", - заявив глава держави. Чіткої відповіді на те, чи розганятимуть блокаду силовими засобами, на РНБО не пролунало, натомість уже від п'ятниці в енергетиці діятиме режим надзвичайного стану.

ВідеоПрезидент заявив, що блокувальники залізниці своїми діями шкодять Україні

Експерти натомість нагадують, що ідеї, які відстоюють учасники блокування торгівлі з окупованими територіями, менше двох років тому озвучувалися представниками нинішньої влади, зокрема екс-голові фракції Блоку Петра Порошенка, а нині генеральному прокурору Юрію Луценку. Журналіст Юрій Бутусов нагадує, що іще в травні 2015 року президент та члени РНБО шукали варіанти зменшення енергетичної залежності від окупованих територій, а відтоді минуло вже два роки, за які змінилося мало. "Нічого не зроблено! І з цієї точки зору блокада корисна. Вона нам демонструє, що так жити не можна", - вважає представник Центру Разумкова Сергій Дяченко. Експерт пропонує замислитися над питанням, що буде, якщо поставки вугілля з Донбасу заблокує Росія, і вплинути на цю блокаду Київ уже не зможе. Саме тому представник аналітичного центру радить владі вести діалог із блокувальниками, а не шукати серед них винних. "Домовлятися, що вони знімають блокаду, а уряд почне вести активні дії, і не тільки уряд, а й компанія ДТЕК, бо це ж ключовий гравець тут", - нагадує Дяченко.

Експерті радять можновладцям думати не про надзвичайну ситуацію, примусову економію чи закупівлю вугілля за кордоном, а передусім модернізацію, аби українські ТЕС могли працювати на вугіллі, що видобувають на підконтрольних Україні територіях. У партії "Укроп" узагалі вважають, що запровадивши надзвичайні заходи, влада лише розписалася у власній неспроможності гарантувати енергетичну безпеку держави. Тому й вимагають звіту про те, що було зроблено для енергетичної незалежності України за останні роки. "Ми говоримо про залежність від антрациту три роки. За цей час можна було переобладнати ТЕЦ, створити стратегічний запас вугілля. Це штучна, на жаль, проблема", - каже народний депутат Тарас Батенко. У Кабміні ж кажуть, що виходу із ситуації шукатимуть, але вкотре повторюють, що на це потрібен час. Експерти ж нагадують чиновникам, що в умовах війни закони економіки та мирного часу не діють, і постійне підігрівання Росією конфлікту так само забирає в України мільярди, котрі можна було б скерувати на інші цілі.

Кореспондент ТСН Олександр Романюк

Залиште свій коментар