У справі Савченко Росія використала асортимент "трюків" КДБ сталінських часів – фахівці

У справі Савченко Росія використала асортимент "трюків" КДБ сталінських часів – фахівці

Надія Савченко / Фото: Getty Images

Фальсифікація справи, психологічний тиск, підроблені листи – всі ці методи широко застосовували у радянських спецслужбах.

Суд подалі від Москви впритул до підконтрольної сепаратистам території, утримання у старому СІЗО, відверта підтасовка фактів і навіть відсутність удаваності слідства це все психологічні прийоми старої школи КДБ по відношенню до Надії Савченко. Недаремно психологія у школах КДБ була одним із головних предметів, йдеться у сюжеті ТСН.

Колишній політв'язень Левко Лук'яненко досі у деталях пам'ятає, як фабрикували справи проти нього та однодумців. Як з дисидентів вибивали зізнання. Левка засудили до 25 років ув'язнення і ще п'ять на поселенні виключно за проукраїнську боротьбу.

"За сталінських часів ці методи вони більше використовували. Вони перед носом у людини стріляли. Знаєте, цих методів є багато. Дуже багато людей перелякалося у такому випадку і були готові підписувати все , що слідчий продиктує", - розповідає дисидент.

Історія зникнення та ув'язнення Надії Савченко - це суцільна маніпуляція та підтасовка фактів. А імітація слідства - типовий КДБстський прийом, добре обкатаний ще минулого століття.

"Те, що відбувається зараз із Савченко, дуже нагадує показові суди у 30-і роки, коли не тре було ніякого слідства, ніякої доказової бази, достатньо було звинувачення з боку колишніх співробітників чи з боку людей, які хотіли купити собі таким чином свободу - і таким чином будувалися гучні процеси. Не намагаються з'ясувати, що було насправді, їхнє завдання - це в першу чергу провести звинувачення і провести просто операцію залякування. В образі Савченко Путін через репресивну систему намагається зламати всю Україну", - впевнений історик Володимир Вятрович.

Потрапивши в полон до сепаратистів Надія стала вдалою здобиччю, під яку зручно не лише підігнати будь-який гучний злочин, а й зробити її інструментом антиукраїнської пропаганди. І Росія не могла цим не скористатися. Те, що реальні дати та обставини не співпадали з написаними у справі, там нікого не бентежить.

Сухе голодування Наді збило з пантелику російських слідчих. Звісно, полонянці не дали померти, але примусове годування оцінив би весь світ. І тут так вчасно з'являється лист нібито від президента України. Колишній генерал КДБ Радянського Союзу Олег Калугін розкриває завісу створення подібних сценаріїв.

"Півдюжини або навіть дюжина людей була в тій чи іншій мірі втягнута в це. В процес, підготовку - у збиранні інформації, підготовці документів у вищі інстанції, в погодженні. Для органів безпеки знайти або створити будь-який телефон - це не проблема", - коментує Калугін.

Фальшивий лист це типова провокація, яку застосовувало КДБ ще від 40-х років проти національно-визвольного руху. Найвідоміший приклад фейкового листування - був під час розшуку спецслужбами останнього командира УПА Василя Кука.

"На вулиці Короленка був спеціально навчений для таких оперативних цілей співробітник, який вмів писати почерком Кука, вмів писати від імені його до керівників окружних проводів спеціально з метою дезінформації, з метою внесення безладу в середовище підпілля", - ділиться заступник директора архіву СБУ Володимир Бірчак.

Звісно, Надію Савченко, на відміну від дисидентів, не піддавали фізичним тортурам. Світ став більш відкритим, інформація доступніша, а за процесом пильнують всі.

"У 60-х роках навіть були закриті накази, де можна було відповідні дії фізичного чи психологічного впливу, або навіть поєднувати, і використовувати проти дисидентів. Це було дозволено внутрішніми наказами, які знищені, про які мало хто знає і мало хто про це коментує. Тут говорити треба про політичний процес, який обгорнули у кримінальне право", - каже колишній начальник слідчого управління СБУ Василь Вовк.

Росія постійно відмовлялася вести перемовини зі звільнення Савченко, оголошення їй вироку двічі переносились. Психологічний вплив - замінив фізичний.

"Затягування цього процесу - є елемент психологічного тиску. Це те, що справді впливає на людину, показує її безпомічність. За Савченко нібито стоїть весь світ, але її доля вирішується однією людиною у Кремлі і їй постійно це демонструють", - запевняє Вятрович.

Таємниці методів роботи НКВС-КДБ Кремль досі ретельно оберігає. Навіть те, що було розсекречено ще на початку 90-х, офіційна Москва знову утаємничила. КДБшні методи у Росії нині як ніколи актуальні.

Кореспондент ТСН Валентина Доброта

До Савченко застосовували прийоми старої школи КДБ

До Савченко застосовували прийоми старої школи КДБ

Повʼязані теми:

Наступна публікація