Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
У законі про нацбезпеку заклали можливість обійти вимогу щодо цивільного міністра оборони

Депутати розповіли, як це можна зробити бездоганно з юридичної точки зору.

Верховна Рада ухвалила закон про національну безпеку, котрий адаптує українське законодавство до стандартів НАТО. Відтак на липневий саміт Альянсу до Брюселя Петро Порошенко поїде не з порожніми руками, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

Закон про національну безпеку та оборону розробляли півтора року спільно із партнерами з Північноатлантичного Альянсу, Євросоюзу та Сполучених Штатів. Тепер у президента буде матеріальний доказ того, що Україна таки рухається до натівських стандартів. "Це – своєрідна конституція у сфері безпеки і оборони", - пояснив нардеп Іван Вінник.

ВідеоКрок назустріч НАТО. Верховна Рада ухвалила Закон про національну безпеку та оборону

Ухвалений закон адаптує українське законодавство до стандартів НАТО. Поки що здебільшого на папері, адже для реальних змін потрібно ще поліпшити низку інших законів і почати їх втілювати на практиці.

Крок назустріч НАТО. Верховна Рада ухвалила Закон про національну безпеку та оборону

Щоправда, для того, щоб закон про нацбезпеку запрацював, депутати мають ухвалити зміни до цілої низки інших законів – на це вони собі відвели ще півроку. В кінцевому результаті зміниться вертикаль управління в оборонному секторі, а громадськість через відповідний парламентський комітет отримає можливість контролювати, як використовуються гроші з оборонного бюджету та відбуваються закупівлі техніки та озброєнь. Із наступного року міністром оборони повинна бути людина без погонів, бо цивільний міністр – одна із вимог НАТО. Але самі депутати зізнаються, що в законі вже заклали шпаринку, як цю норму обійти. "Були поправки про те, що мінінстр не повинен бути військовим 5-10 років, але вони всі були відхилені. Тому сьогоднішній міністр, генерал армії, 31 грудня може написати заяву звільнитися зі Збройних сил і 1 січня буде призначений", - розповів депутат Тарас Пастух.

А от Служба безпеки України встояла – реформувати її зобов’язуються згодом, але не пізніше, ніж за півроку. Головна вимога – залишити за спецслужбою лише питання територіальної цілісності та боротьбу з терроризмом, а от повноваження розслідувати економічні злочини, що на практиці часто оберталося утисками бізнесу, в СБУ мають забрати. "Вони вважають, що краще такий закон, хоч і неідеальний, але він є – а це півтора роки роботи, аніж вимагаючи зараз ідеального, втратити ті напрацювання, які є. Такою є позиція наших західних партнерів. Розуміючи, що немає політичної волі на реформу СБУ в сесійній залі", - пояснила Ганна Гопко.

Фотогалерея Порошенко в Мюнхені зустрівся з генсеком НАТО (2 фото)

Депутати, підбадьорені схвальними реакціями натівських генералів на ухвалений ними закон, очікують на відповідний крок назустріч від Альянсу. "Мені дуже імпонує сьогоднішня заява пана Вершбоу про те, що НАТО тепер має зробити крок наступний назустріч Україні. І надати Україні статус партнера з розширеними можливостями", - зізналася Ірина Фріз. А найбільші оптимісти сподіваються, що Україна може у Брюселі отримати навіть План дій щодо членства в НАТО – тобто почати реальний шлях до вступу в Альянс.

Кореспондент ТСН Ольга Кошеленко

Залиште свій коментар

Вибір редакції