Удар РНБО по 236 нардепах: хто з політиків підтримав капітуляційну "Харківську угоду" з Росією

ТСН.ua наводить повний список нардепів VІ скликання, які підтримали скандальну угоду.

Сьогодні на брифінгу секретар РНБО Олексій Данілов розповів, що депутати, які у 2010 році голосували за так звані "Харківські угоди", згідно яких термін перебування Чорноморського флоту РФ у Криму було подовжено з 2017 до 2042 року, мають відповідати за статтею "державна зрада".

ТСН.ua вирішив нагадати читачам про ці події майже 11-річної давнини та розповісти, хто ці політики.

Харківські угоди: передумови так званого пакту "Януковича-Медвєдєва"

Договір про перебування військ Чорноморського флоту Росії в українському Криму підписали у далекому 1997 році тодішні очільники двох держав Леонід Кучма та Борис Єльцин. Росія зобов’язувалася у 2017 році вивести свої кораблі з Криму.

Після приходу до влади Віктора Ющенка, українська влада почала нагадувати росіянам про необхідність підготовки виводу флоту. Як сьогодні нагадав Олексій Данілову, у 2008 році РНБО ініціювала законопроєкт, який урегульовував питання виходу Чорноморського флоту Росії з Криму у 2017 році.

"Цей законопроєкт з невідомих причин не був розроблений. Ми вважаємо, що це була "перша цеглина", яка стала руйнувати всю систему української  безпеки і привела до так званих "Харківських угод", — зазначив він.

Проте у 2010 році до влади прийшов Віктор Янукович і зовнішньополітичний вектор держави змінився. 21 квітня 2010 року у Харкові він підписав угоду з тодішнім президентом Росії Дмитром Медведєвим, згідно з якою термін перебування Чорноморського флоту РФ у Севастополі подовжено з 2017 до 2042 року з автоматичним продовженням на 5 років, якщо будь-яка сторона не висловить заперечення.

Фото: УНІАН

"Харківські угоди" були ратифіковані українським парламентом у безпрецедентно короткий час, через чотири дні після підписання. Опозиційні партії розкритикували цей документ, назвавши його "Новою Переяславською радою". Спікер ВР Володимир Литвин був змушений проводити засідання, затулившись парасолею, адже опозиціонери закидали трибуну Ради яйцями і димовими шашками. Під крики "ганьба", сутички та бійки 236 нардепів все ж спромоглися ухвалити цей документ, який став однією з передумов окупації Криму у 2014 році.

Хто ці депутати

  • 160 депутатів від Партії регіонів (загальна кількість членів фракції — 161). Не голосував лише Дмитро Шенцев, який брав участь у бійці.
  • 27 депутатів від Комуністичної партії України (весь склад);
  • 20 депутатів від фракції блоку Литвина (весь склад);
  • 13 позафракційних депутатів (загальна кількість позафракційних — 16). З 16 позафракційних депутатів 11 — члени Партії Регіонів, які склали депутатську присягу безпосередньо перед голосуванням і ще не встигли увійти до фракції. Інші двоє депутатів, які проголосували за ратифікацію угоди  — це Інна Богословська та Василь Кисельов;

Опозиційні сили:

  • 9 депутатів від фракції блоку Юлії Тимошенко (загальна кількість членів фракції — 154), які є членами коаліції: Валентин Зубов, Володимир Іваненко, Петро Кузьменко, Олег Маліч, Святослав Олійник, Валерій Писаренко, Ігор Савченко, Іван Сідельник, Олег Черпіцький.
  • 7 депутатів від фракції "Наша Україна — Народна самооборона" (загальна кількість членів фракції — 72), які є членами коаліції та Давид Жванія, який на момент голосування не входив до більшості: Юрій Бут, Сергій Василенко, Станіслав Довгий, Давид Жванія, Володимир Поляченко, Олександр Омельченко, Ігор Палиця.
Нагадаємо, що ДБР оголосило Януковичу підозру у держзраді через "Харківські угоди".

Стаття з добірки новин:
Рішення Верховної Ради
Наступна публікація