Уряд на порозі відставки, а коаліція "тріщить по швах". Молдова знову опинилася на межі політичної кризи

В Кишиневі готуються відправити уряд у відставку

У Молдові через конфлікт між прем'єр-міністеркою Маєю Санду та проросійською "Соціалістичною партією" можуть відправити у відставку весь уряд, зруйнувати коаліцію та завести країну у глибоку політичну кризу. ТСН.ua розповідає, що призвело до конфлікту політиків з урядовцями в Кишиневі, чому він загрожує розвалом парламенту та як на це реагує світ.

"Прокурорський" скандал. Причина конфлікту

Конфлікт між прем'єр-міністеркою Молдови Майєю Санду та "Партією соціалістів Республіки Молдова" (ПРСМ) виник через внесення поправок до закону "Про прокуратуру". Річ у тім, що після проведення двох конкурсів на посаду генпрокурора, місце досі залишається вакантним, адже Санду сумнівається в тому, що відбір був чесним. 

Вона розповіла, що один із членів комісії занижував оцінки кандидатам, які мають досить високий бал у інших членів комісії. І тоді прем'єрка Молдови своїм рішенням скасувала результати конкурсу на посаду генерального прокурора та оголосила про те, що процедуру призначення буде змінено, а в закон "Про прокуратуру" буде внесено поправки, згідно з якими кандидати на пост обиратимуться прем'єр-міністром.

Згідно ст. 106 Конституції Молдови, "уряд має право взяти на себе відповідальність перед парламентом за програму, заяву загальнополітичного характеру або проєкт закону". Водночас, уряд йде у відставку, якщо протягом трьох днів парламент приймає резолюцію про вотум недовіри уряду. Пропозицію може внести група кількістю не менше однієї чверті депутатів (26). Якщо парламент не ухвалює таке рішення, то законопроєкт уряду набуває сили закону.

У Молдові вже співпрацюють з Україною щодо втечі з країни олігарха Плахотнюка
Прем'єр-міністерка Молдови Майя Санду

Такий крок Санду обурив представників проросійської Соцпартії. Вони заявили, що категорично не згодні з цим і що це - пряме порушення коаліційної угоди між ПРСМ та ACUM (представницею якої і є Майя Санду). Перед парламентом після цього постав вибір: погодитися з рішенням прем'єрки чи відправити уряд у відставку.

В результаті 8 листопада Фракція ПСРМ зареєструвала в парламенті ініціативу про висловлення вотуму недовіри уряд. Її обговорять на засіданні, що відбудеться протягом наступних кількох днів.

Як на ситуацію реагують політики

Президент Молдови Ігор Додон заявив про можливість відставки уряду і дострокових парламентських виборів, зазначивши, що виступає за збереження Кабміну та правлячої коаліції.

"Ситуація з'ясується найближчими днями. Уряд узяв на себе відповідальність перед парламентом за внесення змін до закону про прокуратуру. Згідно із законодавством, в цьому випадку можливі два варіанти: або парламент погоджується, або відхиляє закон. У цьому випадку уряд вважається таким, що відправлений у відставку. Третього не дано. Яким шляхом піде парламент - подивимося, на це відведено 72 години ", - сказав Додон в середу ввечері на телеканалі JurnalTV.

Він розкритикував рішення уряду щодо анулювання результатів конкурсу з відбору кандидата на пост генпрокурора. За його словами, всі конкурси провалилися або завершилися безрезультатно. Так було під час призначення членів Конституційного суду, директора Національного центру по боротьбі з корупцією, також провалився конкурс з відбору кандидата на пост директора Митної служби.

Додон висловив упевненість, що уряд Санду з імовірністю 90% піде у відставку.

Після зустрічі фракції соціалістів із Майєю Санду в п'ятницю, соціаліст Василь Боля на брифінгу розірвав копію коаліційної угоди між ПСРМ і ACUM. Боля заявив, що Санду грубо порушила підписані у вересні домовленості.

Він назвав Санду "симбіозом між Філатом і Плахотнюком" і сказав, що "випускники Гарварду" з уряду влаштували в країні "безлад".

Втім, за його словами, фракція соціалістів хоче зберегти коаліцію та діючий уряд. Для цього уряд повинен відкликати поправки в закон "Про прокуратуру", після чого соціалісти готові обговорювати необхідні заходи щодо реформи юстиції в парламенті.

Сама ж прем'єрка заявила, що ініціатива соціалістів винести вотум недовіри уряду свідчить про те, що вони не схильні шукати рішення.

"У них є тільки страх перед незалежним і вільним прокурором", - вважає Санду.

За її словами, якщо уряд відправлять у відставку, може виникнути проблема з фінансуванням з Євросоюзу.

"Цей уряд - єдиний, якому довіряють. Нам вдалося в найкоротші терміни відновити зовнішнє фінансування. За кілька місяців ми принесли в країну із зарубіжних джерел мільярди леїв", - заявила Санду.

Реакція Європи та США

В Європі та США одразу відреагували на нестабільність Молдови. Посольство США в п'ятницю опублікувало в Facebook заяву, в якій висловило підтримку зусиллям прем'єр-міністра Санду, президента Додона і правлячої коаліції "з подолання політичної безвиході".

"Реформи, критично важливі для демократичного розвитку Молдови, вже занадто довго затримуються. Як друг Молдови, ми закликаємо політичних лідерів країни швидко досягти консенсусу щодо рішення, яке збереже шлях до реформи правосуддя та дозволить уряду працювати над покращенням життя всіх молдован", - закликало відомство.

The United States supports the efforts of Prime Minister Sandu, President Dodon, and the governing coalition to overcome...

Опубліковано U.S. Embassy Moldova Пʼятниця, 8 листопада 2019 р.

Заяву практично аналогічного змісту у своєму Facebook оприлюднив глава представництва ЄС у Молдові Петер Михалко.

"We support the efforts of Prime Minister Sandu, President Dodon, and the governing coalition to overcome the current...

Опубліковано Peter Michalko Пʼятниця, 8 листопада 2019 р.

Чому конфлікт може завести Молдову у політичну кризу

На парламентських виборах 24 лютого жодній із партій Молдови не вдалося отримати достатньо голосів, щоб самостійно сформувати парламентську більшість. При цьому Партія соціалістів, яка налічує 35 депутатів зі 101, не змогла сформувати коаліцію ані з правим блоком ACUM, який отримав 26 мандатів, ані з правлячою Демократичною партією, що має 30 мандатів. Врешті-решт пік політичної кризи припав на початок літа. Останньої миті депутати соцпартії та ACUM домовилися про коаліцію, призначили спікера і прем'єра, але зробили це запізно – конституційний суд Молдови визнав недійсним новий уряд та усунув чинного президента Ігоря Додона від влади.

Однак згодом старий уряд Молдови пішов у відставку, тим самим нова влада змогла вивести країну з політичної кризи.

Тепер же, у разі відставки чинного уряду, коаліція в парламенті може розвалитися, що призведе до позачергових парламентських виборів. Такої ж думки дотримується Майя Санду.

"Схоже на те, що все йде до дострокових виборів. Ми зробили крок, який вважали правильним. Тому що інакше це не могло бути. Якості людини, яка перебуватиме в прокуратурі, занадто важливі", - сказала Майя Санду.

Залиште свій коментар