Урядові перестановки: хто складе компанію Яценюку в оновленому Кабміні

Близько восьми міністрів чинного уряду перебувають у відносній безпеці.

Політичні сили в Україні продовжують змагання за посади в уряді. Не дивно, що вони мають різні погляди на подальшу долю Кабміну - одні пропонують часткове оновлення і вже висувають конкретних претендентів на посади міністрів, інші - вимагають перезавантаження виконавчої гілки влади.

До останніх відноситься фракція "Самопомочі", депутати якої заговорили навіть про можливий вихід з парламентської коаліції, якщо уряд не піде у відставку. Після погоджувальної ради у парламенті лідер фракції "Самопоміч" Олег Березюк спростував чутки про прощання з коаліцією, але наголосив на тому, що відставка прем'єра Арсенія Яценюка та оновлення Кабміну є їхньої головною вимогою.

До вимог "Самопомочі" приєдналася і "Батьківщина". У фракції поки не висувають своїх кандидатів в уряд, пояснюючи це тим, що спочатку необхідно заслухати звіт чинного Кабміну і проголосувати вотум недовіри.

Водночас соратники Яценюка з "Народного фронту" заявили, що уряд піде у відставку, тільки якщо у Верховній Раді цього справді вимагатиме більшість. Якщо ж ні - "Народний фронт" закликає колег не шантажувати виходом з коаліції, а працювати в одній команді.

"Час визначатися, на якому боці ви є. Давайте не розводити балаканину. Збирайте голоси і голосуйте. Не треба нікого лякати, за крісла ніхто не тримається. Якщо буде підтримано залом – беріть відповідальність за країну на себе", - запропонував лідер фракції НФ Максим Бурба.

Лідер Радикальної партії Олег Ляшко у звичній для себе манері відкидає звинувачення у торгах за міністерські портфелі. Ще він заявляє, що і сам не проти стати новим прем'єром.

"Ми не обговорюємо зараз кандидатури, тому що спочатку - програма дій. Я хочу, щоб коаліція прийняла нашу програму дій, а потім будемо обговорювати посади. Вони всі говорять про посади, хто буде прем'єром або міністром... їх цікавлять лише посади. І тому вони думають, що я такий же, як і вони. І тому вони розповідають, що вони Ляшко пропонують посаду міністра екології, що вони пропонують Радикальній партії посаду прем'єра. Не треба нам ні посади міністра екології, ні віце-прем'єр-міністра, я сам готовий очолити уряд і стати прем'єр-міністром. І наша команда готова самостійно сформувати уряд", – сказав Ляшко.

Поки ж "Самопоміч" і "Батьківщина" наполягають на видачі Кабміну червоної картки, НФ звинувачує їх у саботажі політичного процесу, а Ляшко плекає ілюзії щодо свого майбутнього на посаді голови уряду, фракція "Блок Петра Порошенка" ухвалила вісьмох своїх кандидатів на посади в оновленому Кабміні.

До речі, нові обличчя у Кабміні мають з'явитися не тільки тому, що хтось із нинішніх посадовців став жертвою політичних чвар, або не впорався зі своєю роботою. Деякі міністерські крісла зараз просто є порожніми, а крім того вже давно планується створити у Кабміні дві нові посади – першого віце-прем'єра та віце-прем'єра з євроінтеграції.

Що ж до самого прем'єра, то поки у БПП не підтримують його відставки, ймовірніше за все, він лишиться незмінним. Лідер фракції БПП Юрій Луценко висловив думку, що відставка уряду Яценюка призведе до перевиборів Верховної Ради і політичної нестабільності. Тож, скоріш за все, БПП намагатиметься примиритися з рештою фракцій, в тому числі за допомогою міністерських портфелів.

Перший віце-прем'єр – нова посада, яка може з'явитися у Кабміні. БПП бачить на ній Віталія Ковальчука - першого заступника голови АП Бориса Ложкіна. Фактично Ковальчук - нова людина у команді Порошенка. До цього він займав керівні посади у партії Віталія Кличка, протягом півроку у 2014 році був лідером парламентської фракції УДАРу, звідки його й забрали до Адміністрації президента.

Ще однією цікавою пропозицією БПП став Павло Рябікін, якого висувають на посаду міністра інфраструктури. Чинний голова відомства Андрій Пивоварський написав заяву на звільнення ще у грудні. За офіційною версією, він йде через складнощі з набором фахівців на низькі зарплати. Проте ЗМІ писали, що справжня причина полягала у відсутності політичної підтримки його діяльності та у тому, що перший заступник голови фракції БПП Ігор Кононенко протягував своїх менеджерів на "фінансові посади" у міністерстві.

Рябікін - також "виходець" з УДАРу, але давно знайомий з Порошенком. Саме він очолював штаб Кличка під час виборів мера Києва, а на парламентський виборах був одним з керівників об'єднаного штабу УДАРу і БПП. Експерти характеризують його як людину, яка може вирішувати найскладніші питання та здатна будувати нескандальні стосунки з колегами.

Примітно, що категорично проти цих двох кандидатів від БПП виступає чинний прем'єр. Джерела "Української правди" прогнозують, що Яценюк блокуватиме призначення як Ковальчука, так і Рябікіна. "Ковальчук непростий, це головний біль для Яценюка, бо він публічно буде не погоджуватися з прем'єром, а Арсеній в Кабміні звик класти ноги на сусіднє крісло", – вважає співрозмовник у БПП.

Кандидатуру Рябікіна прем'єрська команда може відхилити тому, що людей Яценюка поступово витіснили з ключових посад у Мінінфраструктури, і він може використати ситуацію для поновлення свого впливу на цю сферу.

Про появу посади віце-прем'єра з європейської інтеграції в уряді говорять уже давно. Зараз БПП пропонує призначити на неї свою депутатку Ольгу Бєлькову. Вона є заступником голови комітету ВР з питань енергетики та ядерної політики, а також є членом низки груп міжпарламентських зв'язків з кількома країнами, серед яких Франція, Британія та Штати. Має юридичну й економічну освіту та ступінь магістра з держуправління Гарвардської школи Кеннеді. Є автором блогів та неодноразово критикувала чинний уряд за пробуксовування реформ.

Віце-прем'єру В'ячеславу Кириленку, який за сумісництвом займає посаду міністра культури, також шукають заміну. БПП пропонує повернути культурне міністерство Євгену Нищуку, який очолював його протягом року після Євромайдану.

В уряді є ще один сумісник - віце-прем'єр Геннадій Зубко. Проте поки інших претендентів на посаду міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ, яку зараз обіймає Зубко, не озвучується.

Немає ясності у питанні, хто займе місце міністра екології. В.о. голови відомства Сергій Курикін втрапив у корупційний скандал. 27 січня на засіданні уряду викрили схему незаконних дій з грошима за "кіотським протоколом" під керівництвом Мінекології. Слідча комісія рекомендувала уряду звільнити Курикіна. У кулуарах Ради ходили розмови про те, що "екологічний портфель" віддадуть Радикальній партії, якщо Ляшко погодиться повернутися до коаліції. Проте БПП вже запропонувала свого кандидата – нардепа і доктора фармацевтичних наук Гліба Загорію. До обрання у Верховну Раду він разом із батьком вів сімейний бізнес - Загорія займав посаду гендиректора фармацевтичної фірми "Дарниця". До речі, у рейтингу українського Форбс "Найуспішніші сім'ї України" його компанія зайняла 16 сходинку за результатами сукупного виторгу за 2014 рік.

На фоні затягування реформи міністр охорони здоров'я Олександр Квіташвілі написав заяву про відставку ще у липні 2015 року, проте його рішення досі не було розглянуто Радою. Водночас запропонована вчора президентською фракцією заміна міністру - Олексій Гончаренко - вже завзято демонструє готовність очолити відомство. Нардеп від БПП роздає інтерв'ю, критикуючи  Квіташвілі та нахвалюючи свої здібності та навички саме у сфері охорони здоров'я. До речі, Гончаренко майже 10 років був членом Партії регіонів, виступав за надання російській мові державного статусу, а Одесу називав "центром Новоросії".

Свого єдиного міністра Олексія Павленка наприкінці січня відкликала "Самопоміч". Таке рішення було прийнято через недовіру до Кабміну Яценюка.  Водночас у фракції наголошують, що Павленко може повернути свою посаду голови міністерства аграрної політики вже у новому уряді. "Якщо в новому складі уряду аграрний сектор буде збережений за фракцією "Самопомочі", і якщо фракція буде учасником коаліції, то Олексій Павленко стане нашим кандидатом на посаду", - заявила нардеп від "Самопомочі" Тетяна Острикова.

Однак у БПП мають своє бачення, хто має отримати аграрне міністерство. Президентська фракція пропонує кандидатуру нардепа Тараса Кутового, заступника Юрія Луценка.

У листопаді 2015 року Яценюк, розповідаючи про можливі перестановки у Кабміні, серед перших "на виліт" несподівано назвав і міністра освіти Сергія Квіта. Як виявилося пізніше, у спілкуванні між прем'єром та журналістом сталася помилка. Сам міністр також йти з посади не планує, наголосивши в інтерв'ю 2 лютого, що і прем'єр, і президент підтримують нинішні освітні реформи. Тим не менш за день до цього БПП висунула іншого кандидата на місце Квіта - нардепа Олександра Співаковського. Він є заступником голови Комітету ВР з питань науки і освіти. До обрання депутатом працював першим проректором у Херсонському державному університеті.

3 лютого розгорівся скандал з відставкою міністра економічного розвитку і торгівлі Айвараса Абромавичуса, який причиною свого рішення назвав активізацію блокування реформ та нав'язування сумнівних осіб у команду. Зокрема, він звинуватив першого заступника глави фракції БПП Ігоря Кононенка у лобіюванні своїх людей на високі посади у держкомпаніях.

Багато громадських діячів та політиків, в тому числі й депутати з президентської фракції, висловили підтримку міністру економіки. Багато хто пропонував Кононенку скласти мандат.

Водночас сам Кононенко назвав заяву міністра спробою перекласти відповідальність за невдачі у роботі міністерства. Крім того, він заявив, що фракція БПП вже обговорює кандидатуру Віталія Ковальчука як заміну Абромавичусу.

Крім того, заяву про відставку написав міністр інформаційної політики Юрій Стець, таким чином виконавши свою обіцянки піти після року роботи. Пропозицій щодо заміщення майбутньої вакантної посади поки не лунало.

У відносній безпеці перебувають решта урядовців, серед яких міністр енергетики Володимир Демчишин, міністр спорту Ігор Жданов, міністр оборони Степан Полторак, міністр соціальної політики Павло Розенко, міністр фінансів Наталя Яресько, міністр юстиції Павло Петренко та голова МВС Арсен Аваков.

Щоправда, щодо дій більшості з них часто лунає критика. А про відставку Арсена Авакова серйозно заговорили після скандалу з Міхеілом Саакашвілі у грудні 2015 року. Команді Яценюка начебто пропонували знайти заміну голові МВС. Проте поки Аваков міцно тримається за посаду, погрожуючи розвалом коаліції та навіть неотриманням траншу МВФ і обвалом гривні у разі його уходу. До того ж ціна за повалення Авакова може виявитися для президентської фракції занадто високою – Яценюк неодноразово висловлювався про необхідність відставки Володимира Демчишина, призначеного до уряду за президентською квотою.

Зазначимо, що список кандидатів на міністерські посади від БПП передав пресі нардеп Сергій Лещенко, через що у нього пізніше стався конфлікт з головою фракції Юрієм Луценком. Лещенко також зазначив, що на засіданні фракції не було кворуму, а відтак рішення було ухвалене з порушенням Положення про фракцію. Сам Лещенко підтримує лише одну кандидатуру зі списку - Євгена Нищука. Призначення решти, на його думку, є проявом корупційної логіки.

ВідеоКерівництво міністерства екології підозрюють у спробі вкрасти 550 млн гривень

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: