Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
В Україні стартував тотальний контроль за чиновниками. Усе, що потрібно знати про е-декларування

На сайті наразі є 40 декларацій.

1 вересня - фінальна дата, до якої мали усунути всі технічні неполадки, і таки змусити українських чиновників розкрити правду про своє майно і нести відповідальність за кожен прихований факт.

Цю систему зі скандалом хотіли запустити ще у середині серпня без атестата надійності. Початок декларування без сертифіката безпеки викликав обурення президента, прем'єра, а також керівництва Євросоюзу. Систему оголосили неготовою і передали державним структурам на доопрацювання. Напередодні 1 вересня розробники заявили, що все гаразд, але перші декларації на сайті Національної агенції запобігання корупції з'явилися тільки напередодні ввечері. Нині на сайті таких декларацій вже більше 40.

Слід зазначити, що електронна декларація – це критичне ускладнення життя для більшості державних функціонерів. На сайті Національної агенції із запобігання корупції мають за два місяці зібрати мінімум 50 тисяч фантастично цікавих документів.

Кого стосується?

До кінця жовтня повинні публічно зізнатися у власному багатстві: президент, народні депутати, голова Нацбанку, чиновники категоній А та Б, а саме міністри, начальники, топ-менеджери державних установ включно до керівника відділу, прокурорів, поліцейських і суддів. Решту державного апарату – зараз це мінімум 300 тисяч чиновників і ще більше силовиків – повинні заповнити електронні декларації до травня наступного року.

Як заповнювати?

Щоб заповнити декларацію, потрібно отримати електронний цифровий підпис. Підпис та особистий ключ до нього потрібно отримати в акредитованому центрі сертифікації ключів. Підписи та ключі до них потрібні не лише для заповнення декларацій, а й і для ведення підприємцями електронної звітності, участі в електронних торгах та державних закупівлях, при доступі до закритих реєстрів. Перше заповнення досить складне, але є відеорозяснення і право виправити помилки протягом 7 днів.

Що треба вказувати?

На відміну від старих паперових декларацій, куди вписували нерухомість, гроші на рахунках та автомобілі близьких членів родини, в електронній декларації мають міститися відомості про збереження в готівці, недобудоване житло, а також будь-яке рухоме майно вартістю більше 100 мінімальних зарплат – а це близько 138 тисяч гривень. Так само декларується вся інтелектуальна власність, авторські права, а також, і це дуже важливо – витрати в усіх угодах по купівлі чи продажу власності. Також в декларацію вносять входження особи до керівництва, ревізійних чи спостережних органів громадських об"єднань, благодійних огранізацій і навіть членство в таких об'єднаннях.

За що карають?

Раніше все, за що відповідав декларант – це своєчасна подання декларації. Відповідальності за брехню та неточності не було взагалі.

Тепер за прогалини в деклараціях – вже не адміністративна, а кримінальна відповідальність. Штраф від 42 з половиною до 51 тисячі гривень, громадські роботи до 240 годин та навіть позбавлення волі до двох років – з позбавленням права займати посаду до 3 років.

Утім відповідальність наступає лише тоді, коли корупціонер занизив вартість об"єкту майна на суму більше ніж 250 мінімальних зарплат – тобто 344,5 тисячі гривень. Якщо вилка достовірності – від 100 до 250 мінімалок - це 137 тисяч гривень - то відповідальність адміністративна, а штраф складає від 17 до 42 тисяч. Якщо ж заповнювач декларації помилився не більше ніж на 137 тисяч, то відповідальності жодної.

Хто перевіряє?

Про брехню та неточності в деклараціях у нацагенство запобігання коррупції будуть повідомляти не лише журналісти, а й звичайні громадяни. Які можуть помітити не лише незадеклароване майно, а й невідповідність доходів та витрат чиновника чи депутата. Держава дозволила громадянам навіть писати анонімні листи, якщо вони бояться за власне здоров'я. Але так чи інакше суспільство починає реально стежити за владою, і це величезний крок вперед.

Залиште свій коментар

Вибір редакції