В Адміністрації президента відповідальність за виконання реформ перекладають на Кабмін.
Жити по-старому громадяни України більше не хочуть. І це особливо яскраво показав останній тиждень, коли в столиці одразу в кількох місцях спалахнули протести проти рішень старої влади. У регіонах - нарікань іще більше. Там при посадах лишилося чимало тих, хто брав хабарі і карав за підтримку Майдану ще за часів Януковича.
За рік після початку Майдану українці втратили багато сліз, багато крові та багато життів, але відтоді їхні вимоги не змінилися. Про це йдеться в сюжеті ТСН.Тиждень.
Вигнання Януковича та його уряду і підписання угоди про асоціацію з Євросоюзом стали, фактично, єдиними великими успіхами перемоги Майдану. Домігшися свого щодо керівництва країни, народ ледве не з перших днів нової влади відчував, що несправедливість не зникає. В регіонах, конкретних містах і селах, ті, хто вчора вимагав у людей хабарі, карав за підтримку Майдану, саджав у в'язниці та віддавав накази, лишилися на посадах. І способи лишилися ті ж.
Лише в Києві, цього тижня сталося три прямих протистояння місцевих жителів і влади. Зіткнення з силовиками, що захищали забудовників із документами, виданими ще корупціонером Черновецьким, доводить, що хтось подумав: заплати кому слід і думку містян можна спустити в унітаз. Помилку корупціонерів на столичному масиві Осокорки було видно здалеку. Двічі зведений паркан згорів разом зі сторожкою.
Цілком схожим чином згоріли будівельні приміщення на Райдужному масиві наступного дня.
"Із літа 2014 року мешканці масиву активно відстоюють цю ділянку, цю територію, на якій колись росли дерева. Дерева були зрізані. Активісти були на прийомі і в голови Дніпровської райдержадміністрації, і в мера Києва. Але, як бачимо, на сьогоднішній день нічого не міняється. Сюди знову нагнали людей, знову намагаються щось робити, звідси вивозять пісок у невідомому напрямку", - нарікає активіст Олег Смичок.
Люди беруть владу в руки тоді, коли легальна влада виявляється безпомічною.
"Багато землі було відведено ще в часи Черновецького. І зараз люди починають там будувати. Документи всі є", - говорить мер Києва Віталій Кличко.
Подібну безпорадність місцевої влади вже неприховано називають контрреволюцією. У Кіровограді нового голову облдержадміністрації представляли зі скандалом. Люди ледь не розірвали спецзагони міліції, що захищали вчорашнього ворога.
"Ця людина рік тому, коли починався Євромайдан, і під час революції була по той бік барикад, вірно служила режиму Януковича, була організатором антимайдану. Коли в Кіровограді відбувалося побиття людей, він був по ту сторону. І зараз його призначення - це плювок нам усім у душу", - наголошує активіст Кіровоградського Євромайдану Андрій Лаврусь.
Пристосуванці завжди вигідні центральній владі, але дуже швидко наближають розчарування у тих, хто її обрав. Скільки лишилося запасу довіри - один з найважливіших прогнозів для нинішнього керівництва країни, яке вже запізнюється з реформами в країні.
"Достроковими парламентськими виборами я завершив створення політичних передумов для проведення змін. Уже наступного тижня має відбутися перше засідання новообраної Ради. Я негайно внесу на затвердження парламенту кандидатуру прем'єр-міністра. Реформи мають стартувати негайно", - сказав днями президент України Петро Порошенко.
Часу на розкачку не залишилося. Це підтвердив і візит віце-президента США Джо Байдена, який, з високою ймовірністю, підштовхнув українських політиків до необхідних домовленостей. Результат – уранці в п'ятницю підписали коаліційну угоду, як основу для радикальних змін країни і швидкого створення уряду.
"Є прохання – пришвидшити процес делегування своїх представників до складу Кабміну. Мова йде не про політичні квоти, а політичну відповідальність", - підкреслив прем'єр-міністр Арсеній Яценюк.
Нинішній та потенційний майбутній прем'єр Яценюк усвідомлює ризики Кабінету міністрів. "Самопоміч" і партія Тимошенко "Батьківщина" відмовляються працювати в уряді, натомість "Блок Петра Порошенка" та "Народний фронт" не можуть поділити портфелі. Та що важливіше - перекладають уже один на одного можливу політичну відповідальність.
"Виконання реформ завжди, і за законом, і за принципом, і дивлячись на європейські країни, – перебуває у Кабінеті міністрів. Жодним чином не може Адміністрація президента або якась інша структура перебирати на себе функції виконання реформ. Це - завдання Кабінету міністрів", - наголосив заступник глави Адміністрації президента Дмитро Шимків.
Таку позицію вже оцінили міжнародні кредитори України і не погодились. Відповідальність, кажуть, буде спільною.
"Державна влада вцілому, що включає, насамперед, уряд, а також Національний банк та Адміністрацію президента. Насправді, програма реформ настільки комплексна, що потребує спільного розуміння і спільних дій усіх гілок української влади. Це вкрай важливо для тих особливих обставин, у яких сьогодні опинилася Україна", - говорить директор Світового банку у справах України, Білорусі та Молдови Чімяо Фан.
Серед найперших завдань називають боротьбу з корупцією, реформу прокуратури, міліції, виборчого законодавства, системи державних закупівель. І, звичайно ж, негайну реформу оборонного відомства країни.
За рік після Майдану в Україні зовсім мало хто покараний. Люди – не сліпі і добре розгледіли спробу суддів скасувати люстрацію. І якщо цей корупційний реванш вдасться, реакція, швидше за все, буде миттєвою.
Навіть урочистий Майдан у десь його першої річниці, 21 листопада, нагадує – єдине, хто точно змінився, це – народ, який говорить, що він пильнує і пильнуватиме владу та розвиток своєї країни.
Кореспондент ТСН Сергій Швець