Перейти до змісту
Вакарчук і політичні амбіції: коли почав і який шлях пройшов відомий співак в українському політикумі

Фронтмен гурту "Океан Ельзи" відмовився балотуватися в президенти України.

Лідер українського гурту "Океан Ельзи" Святослав Вакарчук тривалий час тримав інтригу щодо свого висування на пост президента. Ще від минулого року, коли співак почав з'являтися у рейтингах і соціальних опитуваннях, країна очікувала, що ось-ось він оголосить про своє висування.

Найбільше очікування, що Вакарчук зробить відповідне оголошення, було на День Незалежності, 24 серпня минулого року, коли український гурт відігравав свій сольний концерт на "Олімпійському". Проте цього не сталося і тоді. Лише у січні, у самий розпал передвиборчої кампанії, Вакарчук натякнув - йде у політику: ""Я у справі, і ви дізнаєтесь більше найближчим часом. Я хотів би привнести в українську політику якомога більше нових осіб. Влада як така мене не цікавить. Що тягне мене в політику, так це розчарування нинішнім станом української політики. Дивитися на всі ці особи на рекламних щитах Києва нестерпно", - розповів Вакарчук.

Проте 28 січня він офіційно заявив - у президенти не балотуватиметься. "Я неодноразово заявляв, влада як така, президентський пост як такий – мені не цікаві. Мене цікавлять справжні зміни в країні. І щоб розставити всі крапки над "і", зняти всі питання, офіційно заявляю: я, Святослав Вакарчук, не братиму участь в президентських виборах 2019 року. Я добре усвідомлюю, що зараз, в джинсах можу зробити більше для країни, ніж вдягнувши краватку. І я не збираюся стояти осторонь", - розповів він.

ТСН.ua згадує, коли і як Вакарчук брав участь у політичних процесах України.

Початок

Розпочав Вакарчук політичну активність ще 20 років тому - на виборах 1999 року виступав з деякими іншими артистами в турі на підтримку кандидата в президенти Леоніда Кучми. Втім, більшу активність артист виявив вже у 2004 році - він залучався до Помаранчевої революції та виступав на Майдані Незалежності, зокрема на підтримку опозиційного у ті часи політика Віктора Ющенка.

Вакарчук, 2004
УНІАН
Прибічники Віктора Януковича виганяють з території свого палаткового містечка соліста групи Святослава Вакарчука в Харкові

Перший значний крок у велику політику стався у 2007 році. Тоді співак потрапив до парламенту на позачергових виборах до Верховної Ради 15-м номером у списку пропрезидентського блоку "Наша Україна - Народна самооборона". Вакарчук був членом комітету Верховної Ради з питань свободи слова та інформації, а також членом груп з міжпарламентських зв'язків з Російською Федерацією та іншими країнами. Втім, за два роки повноважень нардепа Вакарчук не подав жодного законопроекту. За період свого депутатства Вакарчук подав дві поправки до законопроектів, лише одна з яких була ухвалена.

Вакарчук, 2004, НУНС
УНІАН
Вакарчук ставить свій підпис на бюлетені під час мітингу лідерів блоку “Наша Україна – Народна самооборона” у Львові 15 вересня 2007

"Частина моїх пропозицій увійшла в деякі законопроекти, але оскільки завдання Комітету свободи слова та інформації не вважалися пріоритетними, то жоден із законопроектів так і не дійшов до голосування в сесійній залі... Ви розумієте, що ті люди, які зараз сидять там - узурпували владу. Маю на увазі - система узурпувала, вони створили ілюзію того, що вони щось роблять, нав'язали цю ілюзію людям і тепер ті думають про них так, як вони хочуть, щоб про них думали! Треба це змінювати", - пояснював тоді Вакарчук.

Вакарчук двічі виступав з парламентської трибуни і пропустив 56 з 71 пленарних засідань. Вже у вересні 2008 року він заявив, що знімає з себе депутатські повноваження. Музикант пояснив, що "політичне життя в країні звузилося до безжальної сутички за владу" і буде чесно, якщо він піде з Верховної Ради.

Революція Vol.2

До політичного життя країни Вакарчук повернувся у 2013 році. 28 листопада він заспівав на Майдані а вже 30 числа, після разгону студентів, засудив дії "Беркута" і назвав те, що сталося, "середньовіччям". "Я, як і багато хто в цій країні, втомився від політики. При цьому я завжди з повагою приймаю ваші політичні погляди, навіть якщо вони не збігаються з моїми. Але те, що сталося сьогодні вночі в Києві на Майдані - це не політика! Це - середньовіччя! Це жах! Для всіх! І на Сході і на Заході! Без винятку!", - звернувся тоді музикант до мітингувальників.

14 грудня 2013 року "Океан Ельзи" виступив старим складом на Євромайдані. Втім, тоді Вакарчук зазначав, що підтримав протести через побиття людей, які вийшли висловити свою думку, і що він підтримав би їх, навіть якби вони виступали за зближення з Росією і проти євроінтеграції.

Вакарчук, Майдан, 2013
УНІАН
Вакарчук виступає на сцені Євромайдану у Києві 14 грудня 2013 року

Через підтримку мітингувальників на Євромайдані заплановані на початку 2014 року концерти "Океана Ельзи" у Росії почали забороняти і скасовувати. Згодом, Вакарчук зі своїм гуртом взагалі припинили відігравати концерти у РФ, хоча у серпні 2014 року він зізнався, що не став би відмовлятися від виступу там, оскільки не хотів би розділяти людей, своїх фанатів, географічно.

У 2014 році, коли військові дії на Донбасі набули однієї з найгостріших фаз, фронтмен "Океан Ельзи" провів творчий вечір у Києво-Могилянській академії. Під час благодійного концерту вдалося зібрати кошти на ліки для українських військових. Зокрема, під час вечора було зібрано близько 107 тисяч грн.

Освіта

У 2015 році Святослав Вакарчук став учасником всесвітньої стипендіальної програми Єльського університету Yale World Fellow 2015. Ця програма спрямована на побудову мережі нових світових лідерів і розширення міжнародного взаєморозуміння. Як тоді зазначалось на офіційній сторінці програми Fellows, стипендіатами стали 16 людей з різних країн світу, враховуючи журналістів, фотографів, художників, громадських і політичних діячів. На офіційному сайті програми Вакарчук був представлений не лише як лідер рок-групи, а й як політичний діяч. Вже відтоді почали поширюватися чутки, ніби Вакарчук готується до великої політичної кар'єри.

Відео Радянська практика: юридичний університет відмовив Вакарчуку у наданні приміщення

Запросили і передумали. Святослав Вакарчук поскаржився, що в останній момент змінив місце зустрічі із юристами про верховенство права. Статтю на таку тему він опублікував раніше, і вона викликала резонанс. Тож йому запропонували провести зустріч у Харківському юридичному університеті імені Ярослава Мудрого. Раптом адміністрація заявила - приміщення Вакарчукові не дадуть з об'єктивних причини. 

Радянська практика: юридичний університет відмовив Вакарчуку у наданні приміщення

У 2016 році президент Петро Порошенко нагородив Вакарчука Орденом Свободи. Вакарчук відповів Порошенку тоді жорсткою промовою, в якій засудив корупцію в країні та тотальну несправедливість. "Ворог, який роз'їдає Україну зсередини – корупція, тотальна несправедливість, невігластво, низький рівень так званої еліти – значно підступніший і небезпечніший, ніж будь-який зовнішній ворог. Щоб перемогти його, теж потрібні герої - герої в українській політиці і владі. На жаль, на сьогоднішній день таких героїв ми не бачимо", - заявив тоді музикант.

Політична невизначеність

У 2018 році, приблизно за рік до чергових президентських виборів, Вакарчук почав не просто з'являтись у соціологічних опитуваннях різних соціологічних дослідницьких центрів, а й посідати в них провідні позиції. Хоча сам музикант неодноразово спростовував, що має політичні амбіції. Втім, вже у вересні 2018 року під час щорічної конференції YES натякнув, що "до політики готовий".

Ця невизначеність тривала доволі довго - Вакарчук ухилявся від відповіді на запитання, чи йде у президенти і на початку передвиборчої кампанії, що стартувала 31 грудня. Лише зараз зробив новий натяк - до політики все ж таки йтиме. Вакарчук вже традиційно для себе не став розкривати всі карти і повідомляти, що саме він має на увазі: чи він готується до політики у довгостроковій перспективі, або ж збирається очолити новий рух у рамках підготовки до чергових парламентських виборів. Обіцяє розкрити деталі згодом.

Відео Хто має шанс стати президентом: Вакарчук та Зеленський обігнали Порошенка у опитуванні

У опитуванні, кого українці бачать наступним президентом, нині перемагає Юлія Тимошенко з 10%, на другому місці– Володимир Зеленський. Діючий президент України, за даними опитування, нині ділить п'яту позицію з Бойком та Ляшком.

Хто має шанс стати президентом: Вакарчук та Зеленський обігнали Порошенка у опитуванні

Залиште свій коментар

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин