Перейти до змісту
Вакцинна дискримінація: як дії західних країн відкрили шлях російському Sputnik V
ТСН.ua

Російською вакциною не хоче щепитися навіть Путін. Але це не заважає Кремлю продавати Sputnik V країнам, яким не вистачило сертифікованих вакцин.

Російська вакцина Sputnik V від COVID-19, ефективність якої ніким не доведена, вже стала дипломатичною і політичною зброєю Кремля. Москва вкладає шалені ресурси в її просування, особливо в країнах Латинської Америки, що може підірвати вплив Сполучених Штатів у регіоні. Російську Sputnik V можна порівняти з "Північним потоком-2", доцільність якого також є досить сумнівною, але для Москви це питання  міжнародного визнання і престижу. 

Понад 10 країн вже вакцинуються "Супутником". Загалом понад 30 держав її зареєстрували. І провина заможних західних країн тут теж є. Ще минулого року багато держав законтрактували величезні об’єми вакцин, якими їхнє власне населення щеплюватися не хоче. Надлишків вони не продають, залякуючи запровадженням "імунних" паспортів для відкриття кордонів і повноцінного відновлення руху людей. Росія, вдало користуючись ситуацією, просуває власну вакцину. 

ТСН.ua дізнавався, що про російський Sputnik V думають в ЄС, і чому Сполучені Штати через власну недалекоглядність можуть програти Росії вакцинальну кампанію. 

Вакцинна дипломатія

"Фестиваль паніки та істерики". Так ТСН.ua ще пів року тому прокоментував ситуацію з закупівлями і розподілом вакцин у світі один з українських дипломатів. Реальністю стало те, про що попереджали минулого року. Заможні західні країни законтрактували величезні обсяги найпопулярніших вакцин Pfizer, Moderna і AstraZeneca. Інші ж мають обмежений доступ до вакцин, або зовсім відрізані від щеплень. 

Наприклад у Сполучених Штатах схвалення Управління з продовольства і медикаментів (FDA) отримали лише дві вакцини Pfizer і Moderna. Хоча до 600 млн доз  Pfizer і Moderna США законтрактували ще 300 млн доз AstraZeneca, 110 млн доз Novavax та 100 млн доз Johnson & Johnson. Враховуючи те, що не всі в Штатах виявляють бажання вакцинуватися, американські ЗМІ пишуть, що Вашингтон міг би передати свою квоту ВООЗ, яка за програмою COVAX перерозподілить ці надлишки. Проте наразі Сполучені Штати відкидають таку можливість. 

У статті "Як російська вакцина Sputnik V розповсюдилася Латинською Америкою" видання Politico зазначає, що за ініціативою COVAX мали вакцинуватися до 20% країн, що розвиваються. У пріоритеті були саме чотири країни Латинської Америки, включаючи Болівію та Колумбію. Проте жодної вакцини за ініціативою COVAX, як і Україна, вони так і не отримали (хоча адміністрація Байдена проспонсорувала COVAX на $4 млрд). 

Не допомогли з вакцинами і Сполучені Штати. Це спонукало Аргентину, Болівію, Мексику, Нікарагуа та Венесуелу дозволити використання російської Sputnik V. Навіть Колумбія, найближчий союзник США в регіоні, розглядає можливість схвалення російської вакцини. І це попри те, що у грудні влада країни вислала двох російських дипломатів, звинувативши у шпигунстві. 

Ба більше, за інформацією газети The Washington Post, деякі американські дипломати, що працюють у Росії, звернулися до Москви з проханням провакцинуватися Sputnik V, бо Вашингтон не зміг їм гарантувати доставку вакцин власного виробництва. Проблеми з вакцинацією у США направду є. Все почалося ще за президентства Дональда Трампа, який заперечував небезпеку COVID-19, що призвело до зростання антивакцинальних настроїв. Провальна відповідь на пандемію, від якої загинуло вже пів мільйона американців, обіцянки Байдена вакцинувати мільйон людей на день, які наразі не виконуються, заганяють Вашингтон у цугцванг, коли й відмовитися від законтрактованих вакцин не можна, і використати не вдається, бо люди не хочуть щеплюватися.  

Шантаж на благо

Питання вакцинації вже давно стало політичним, зокрема і в Україні. Про те, що щеплення українців від коронавірусу провалено, писав і ТСН.ua. Водночас треба визнати, що заможні західні країни зробили все, щоб держави, які розвиваються, враховуючи Україну, не змогли отримати вакцину навіть за ініціативою COVAX. 

У схожій ситуації опинилася крихітна країна Сан-Марино в центрі Італії, яка не є членом ЄС. У січні, за словами асоційованої членкині Ради зовнішньої політики "Українська призма" Вікторії Вдовиченко, Сан-Марино та Італія підписали протокол на постачання до 50 тис. доз вакцин. Проте станом на сьогодні жодної дози вакцини в Сан-Марино так і не отримали. Тому влада країни пішла на так званий план "Б" — закупівлю російського Sputnik V. Перші 7,5 тис. доз прибули до країни у вівторок, 23 лютого. 

По-перше, це політичний провал Риму. Понад 6 тис. жителів Сан-Марино щодня їздять на роботу в Італію. Тому вакцинування жителів цієї маленької країни мало б стати пріоритетом для Риму.  По-друге, це політичний провал всього Заходу. Адже понад 3 тис. жителів Республіки Сан-Марино мають американські паспорти. Тож, якщо вони вакцинуються Sputnik V, це буде першим випадком вакцинування американців російською вакциною.  

З одного боку, це може бути спробою шантажу з боку Сан-Марино, щоб змусити Італію виконати свої зобов'язання щодо постачань вакцин Pfizer і Moderna. Як минулого року зробила сама Італія з російською гуманітарною допомогою, яка країні не дуже то й була потрібна. Проте Вікторія Вдовиченко нагадує ТСН.ua, що тоді офіційний Рим це використав, щоб виторгувати для себе у Брюсселя економічні преференції, показуючи, що, на відміну від Москви, ЄС не здатен так швидко прийти на допомогу. 

Чому Москві вдалося

Наразі Sputnik V вакцинуються Алжир, Аргентина, Азербайджан, Білорусь, Болівія, Іран, Мексика, Пакистан, ОАЕ , Сербія та інші. Серед країн-членів ЄС першою до використання російську вакцину схвалила Угорщина. Відповідні заяви лунали і в Чехії. До речі, від вівторка, 23 лютого, чехів зобов’язали одягати респіратори або дві хірургічні маски одночасно. Через стрімке розповсюдження мутованого британського штаму там фіксують до 10 тис. заражень щодня. 

За словами українця Леоніда Минька, який працює в Чехії стоматологом, в країні щеплять трьома вакцинами: Pfizer, Moderna і AstraZeneca. Сам він вакцинувався AstraZeneca, бо Pfizer не дочекався. Про російську вакцину каже, що заяви про можливість її постачання звучали від президента Мілоша Земана, який не приховує симпатій до Москви. Припускав таку можливість і прем’єр Чехії Андрей Бабіш після перемовин у Белграді з сербською колегою Аною Брнабич. Сербія не тільки активно вакцинує своє населення Sputnik V. У Белграді заявили, що до кінця року можуть почати її виробництво. 

"У Facebook багато пропаганди щодо Sputnik V, здебільшого серед російськомовних. Чехи цьому не довіряють. Всі прагнуть щепитися Pfizer. Спочатку через те, що вакцини було мало, тим, хто вже перехворів на COVID, хотіли робити тільки одну дозу через півроку. Бо економили, а черги великі. Я потрапив до першої хвилі вакцинації медиків. Щодо російської вакцини нічого у нас в Чехії не кажуть, бо немає інформації. Якщо на всі сертифіковані в ЄС вакцини у нас є повна інформація, враховуючи клінічні випробування, контрольні групи, скільки людей проявило та не проявило ознаки COVID після вакцинації, ефективність, механізм дії… То на Sputnik V просто немає ніде інформації. Тому експертно обговорювати це на рівні лікарів немає сенсу. Все це на рівні здогадок", — каже ТСН.ua Леонід Минько. 

Чому Росії так вправно вдається просувати свою ніким і ніде не сертифіковану Sputnik V, якою навіть Володимир Путін не хоче вакцинуватися? Бо жодних підтверджених фактів ефективності "Супутника" чи клінічних досліджень немає. Крім статті про російську вакцину у британському медичному журналі The Lancet, де йдеться про 91,6% ефективності російської вакцини. 

За словами Вікторії Вдовиченко, тут є декілька факторів. По-перше, Москва може достатньо швидко відгукнутися на заклики інших держав. По-друге, їхня вакцина може дуже швидко з’явитися на ринках інших країн, бо Москві це не треба ні з ким погоджувати, доводячи її ефективність. Росіянам просто вірять на слово. 

"Для того, щоб вакцина потрапила на європейські ринки, вона має узгоджуватися європейською владою за механізмом, який був ухвалений ще в грудні 2020 року. Європейська агенція лікарських засобів (EMA) уповноважена затверджувати рекомендовані вакцини для держав-членів ЄС. EMA не рекомендувала Sputnik V. Але це не означає, що держави-члени ЄС не можуть схвалювати її самостійно в обхід бюрократичного апарату ЄС. Це те, що сталося з Сан-Марино, коли Італія не змогла здійснити поставку за підписаним протоколом. Не забуваймо, що ця Республіка славиться своїми офшорами, маючи доволі тісну економічну взаємодією з РФ. Тому для Сан-Марино виявилося надзвичайно просто і легко домовитися з Росією", — підсумовує для ТСН.ua Вікторія Вдовиченко. 

Відео Новини України: вакцинація від COVID-19 почнеться вже завтра

Вакцинація від коронавірусу почнеться вже завтра. Про це заявив головний санлікар Віктор Ляшко. Перші щеплення зроблять вакциною "Covishield". Цей препарат є розробкою Оксфордського університету та шведського концерну "АстраЗенека", але виготовляють його на індійському підприємстві. До Києва сьогодні зранку прибуло 500 тисяч доз. Всю інформацію про вакцину збирає ТСН.  

Новини України: вакцинація від COVID-19 почнеться вже завтра