Вибори на окупованому Донбасі та умови для фінансової допомоги США. Про що Нуланд говорила в Києві

Востаннє помічниця держсекретаря відвідувала Україну в грудні 2015 року.  

Помічниця держсекретаря США Вікторія Нуланд, яка вчора приїхала до України, сьогодні продовжила зустрічі з українськими керівниками та провела у Києві підсумкову прес-конференцію за результатами перемовин.

Проблемна ситуація у Генпрокуратурі, корупційні скандали та зрештою відсутність явного процесу у впровадженні реформ могли змусити Нуланд відвідати Україну вперше з грудня 2015 року. У Держдепі ж напередодні зазначали, що їхня представниця планує обговорити низку двосторонніх та регіональних питань. Зокрема, темою для розмови мали стати реформи та реалізація Мінських домовленостей. 

Вибори на Донбасі

Учора після зустрічі американки з представниками парламентських фракцій розгорівся скандал через її ймовірні висловлювання, які оприлюднило об'єднання "Самопоміч".

Згідно із повідомленням політсили, США розраховують на те, що Україна проведе вибори на окупованих територіях Донбасу уже цього літа. Також Держдеп нібито наполягав на тому, щоб Україна вписала до Конституції особливий статус для нині окупованих територій та забезпечила амністію бойовикам. Однак при цьому гарантій, що Росія виведе з Донбасу свої війська та важке озброєння, немає, зауважили в "Самопомочі". Ворожа ж зброя залишиться під спеціальним наглядом ОБСЄ. Натомість Держдеп нібито обіцяв подовження санкцій проти РФ до січня.

Сьогодні ж Нуланд прокоментувала заяви "Самопомочі" та зауважила, що конкретні дати проведення виборів на окупованому Донбасі під час зустрічей не називались. Вона наголосила, що інтерпретації окремих народних депутатів є некоректними.

нуланд і парубій
УНІАН
Голова ВР Андрій Парубій на зустрічі із Вікторією Нуланд

"Повідомлення про нашу зустріч із представниками Верховної Ради вчора були зовсім не точні. Ми не називали жодних конкретних дат щодо того, коли мають відбутися вибори", - заявила представник Держдепу США.

Більше того, вона додала, що США "абсолютно дали чітко зрозуміти, що для виконання вимоги проведення виборів згідно з Мінськими домовленостями потрібно забезпечити мирні умови, потрібно забезпечити безпеку, щоб ОБСЄ мало відповідний доступ. І повинні бути створені умови для кандидатів у питанні висунення своїх кандидатур, агітації за себе, спілкування з виборцями".

Крім того, очільник Кабміну Володимир Гройсман після урядового засідання також зауважив, що Нуланд не робила категоричних заяв щодо виборів на Донбасі і не називала конкретні терміни їхнього проведення.

"Я вчора зустрічався з пані Вікторією Нуланд. Таких категоричних заяв не було", - сказав він.

Гройсман, Нуланд
УНІАН
Нуланд на зустрічі з Гройсманом

Також американський дипломат наголосила сьогодні, що на Донбасі повинні пройти справжні вибори, на яких громадяни зможуть обрати своїх лідерів, а не маріонеток Москви.

"Ми зосереджуємося на виконанні Мінських угод, як це було погоджено, і в яких йдеться про забезпечення громадянам Донбасу права для проведення справжніх виборів, не фальшивих виборів для десятка маріонеток з Москви, а справжніх виборів для їхніх власних лідерів, щоб вони могли знову приєднатися до демократичної спільноти в Україні", - сказала вона.

Фінансова допомога в обмін на успішні реформи

Крім питання виконання Мінських угод, Нуланд також обговорила з українським чиновництвом стан реформування країни. Учора Гройсман переконував помічницю Керрі в тому, що робота його уряду зосереджується на проведенні важливих реформ. Він визнав, що реальний стан справ є дуже складним і потребує максимальної концентрації і максимальної відданості реформам в країні.

Водночас Нуланд, як йдеться в повідомленні урядової прес-служби, висловила повну підтримку Кабміну Гройсмана, хоча й наголосила, що роботи доведеться зробити багато.

"Україна вже показала величезний прогрес, але попереду ще залишається дуже багато роботи", - сказала вона.

У розмові із новим прем'єром Нуланд також підтвердила готовність США виділити черговий пакет фінансових гарантій для України після прийняття важливих для продовження реформ законопроектів, які були визначені в рамках домовленостей із Міжнародним валютним фондом.

Сьогодні на прес-конференції помічниця держсекретаря звернула увагу на те, що фінансова допомога США залежить лише від інтенсивності реформ в Україні, а не від виконання Мінських угод. Зокрема Нуланд наголосила, що необхідно прискорити реформи судів та прокуратури. Крім того, американська чиновниця зазначила, що хоче бачити результати боротьби з корупцією: "Настав час замкнути тих, хто роками крав".

"Фінансова і технічна допомога Сполучених Штатів Україні пов'язана з тим, щоб Україна залишалася на шляху реформ; пов'язана з продовженням співпраці за програмою Міжнародного валютного фонду; продовженням проведення судової реформи, антикорупційних реформ, реформ в енергетиці. І саме це є передумовою, а не питання з Мінську", - наголосила Нуланд.

Вона вказала на те, що Україна повинна продовжити співпрацю з Міжнародним валютним фондом, має завдання продовжити реформу судоустрою та потребує нового генерального прокурора.

"2016-й може і повинен бути роком, коли реформи в Україні стануть незворотніми. Попереду ще багато важкої праці. Ми це постійно повторювали під час зустрічей протягом цих кількох днів - Україна повинна продовжити співпрацю з Міжнародним валютним фондом; Україна потребує нового генерального прокурора; Україна має завдання продовжити реформу судоустрою. Корупція все ще залишається серйозною проблемою", - наголосила Нуланд.

Однак представниця Держдепу вирішила згадати і позитивні моменти в реформуванні країни.

"У вас стабілізувалася валюта, ви за довгий час вперше досягли енергетичної незалежності, ви стабілізували бюджетний процес, у вас сформувалася нова поліція, тобто зроблено вже дуже чимало", - обнадійливо зауважила Нуланд.

Мінські домовленності й ситуація на окупованому Донбасі

Помічниця держсекретаря США сьогодні переконувала, що Сполучені Штати активізують зусилля разом з Німеччиною та Францією для досягнення виконання Мінських угод, про це впливові країни домовилися у Ганновері.

"Одне із рішень, яке було ухвалено у Ганновері, полягає у тому, що Сполучені Штати тепер активізують свої дипломатичні зусилля у тісній співпраці з лідерами "нормандського формату", з Німеччиною і Францією, для досягнення виконання Мінських угод", - сказала Нуланд.

вікторія нуланд у києві
УНІАН
Вікторія Нуланд в Україні

Водночас вона також запевнила президента Петра Порошенка у збереженні санкцій проти Росії до повного виконання Мінських угод.

"В мене також був шанс поінформувати президента Порошенка і міністра Клімкіна про зустрічі президента Обами у Ганновері, про його двосторонню зустріч з канцлером Меркель, про ширшу зустріч з канцлером Меркель, президентом Олландом, прем'єр-міністром Кемероном та прем'єр-міністром Ренці, на яких в тому числі обговорювалося питання України і, таким чином, підтвердити (Порошенку) нашу спільну позицію, що санкції проти Росії будуть залишатися чинними до того часу, як вона повністю не виконає своїх зобов'язань за Мінськими домовленостями", - запевнила Нуланд.

Також вона звернулася до питання розміщення міжнародної поліцейської місії на Донбасі, яка має забезпечити проведення майбутніх виборів.

"Щодо міжнародної поліцейської місії, безумовно, проводяться інтенсивні обговорення щодо того, як забезпечити достатню безпеку для проведення нормальних виборів, для того, щоб громадяни Донбасу почували себе у безпеці під час голосування, щоб кандидати брали участь у виборах. Ми маємо Спеціальну моніторингову місію ОБСЄ, яка не могла повноцінно виконувати свою роботу, й існують питання, чи потрібно нам її посилити, але рішення ще не прийнято", - сказала Нуланд.

Зрештою, американський дипломат закликала як коаліцію, так і опозиціонерів працювати на зміни в Україні разом. 

"Ми також, як і раніше, наполегливо закликали до єдності серед усіх демократичних сил та усіх реформаторів, тих, які перебувають у коаліції, та тих, які до неї не входять, щоб вони продовжували домагатися змін, і щоб робили це разом", - сказала вона, очевидно, реагуючи на хитку ситуацію в українському парламенті: навіть голосування за прем'єра показало, що єдності від Ради очікувати дуже важко.

Чиновниця анонсувала приїзд і свого керівника: за її словами, Джон Керрі зацікавлений у приїзді в Україну. Тож українській владі слід очікувати зустрічі з ним цієї весни, поки що впроваджуючи реформи.

ВідеоДо Києва приїхала помічниця держсекретаря США Вікторія Нуланд

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: