"Виборів під дулом кулеметів не буде". Зеленський пояснив свою позицію щодо формули Штайнмаєра

Дата публікації
Перегляди
6988
"Виборів під дулом кулеметів не буде". Зеленський пояснив свою позицію щодо формули Штайнмаєра

УНІАН

Гарант наголосив, що потрібен новий закон про "особливий статус" Донбасу.

Президент України Володимир Зеленський під час термінового брифінгу 1 жовтня розповів, що мається на увазі під "формулою Штайнмаєра".

Український гарант наголосив, що  особливий порядок в окремих районах Донеччини та Луганщини почне діяти лише після проведення місцевих виборів, які будуть конституційними.

"Хочу окремо поговорити про найбільшу страшилку останніх тижнів – під назвою "формула Штайнмаєра".  Це одне, в принципі, два речення. Тимчасовий закон про особливий порядок самоврядування окремих районах Луганської та Донецької областей, відомий також як особливий статус Донбасу, починає діяти на постійній основі за умови коли там відбудуться вибори , місцеві вибори, проведені згідно Конституції України та законодавства України та після публікації ОБСЄ, що вибори відбулися за стандартами… Це означає, що ніяких виборів під дулом кулеметів не буде і не може бути", - наголосив він.

При цьому Зеленський нагадав, що закон про так званий особливий статус Донбасу діє до 31 грудня поточного року.

"Буде новий закон. У цьому новому законі не буде перейдено жодної червоної лінії. Саме тому не буде ніякої капітуляції", - пояснив Зеленський.

Також він наголосив, що до проведення виборів контроль над кордоном має бути в України. 

"Ми зовсім не говоримо про структуру цих виборів. Але ми розуміємо, якщо ми хочемо, щоб вибори пройшли згідно законодавства України, то ми розуміємо, що не може бути ані кулеметів, кордон повинен бути наш", - додав президент. 

Нагадаємо, сьогодні, 1 жовтня, у Мінську відбулося засідання Тристоронньої контактної групи щодо врегулювання ситуації на Донбасі. Перед початком зустрічі у Кремлі заявляли, що відмова України підписати "формулу Штайнмаєра" у Мінську "суттєво загальмує процес".

Раніше російська сторона в ТКГ повідомляли, що на засіданні 18 вересня українські представники відмовились підписати "формулу Штайнмаєра". Водночас Україна зазначила, що не має принципових заперечень по суті "формули Штайнмаєра" щодо місцевих виборів, однак реалізація цієї формули можлива лише за умови виконання низки пунктів, серед яких повне припинення вогню, забезпечення ефективного моніторингу СММ ОБСЄ на всій території України, виведення з території України збройних формувань іноземних військ і військової техніки та інше. У Кремлі ж заявили, що "формула Штайнмаєра" має бути підписана без жодних умов.

20 вересня глава МЗС України Вадим Пристайко розповів про чітко виписані формулювання, які узгодили радники на зустрічі Тристоронньої контактної групи у Мінську. Він зазначив, що у вересні 2019 року радники "нормандської четвірки" погодили не "формулу Штайнмаєра", а погодили інше чітке формулювання.

В ньому також йдеться, що закон про особливий статус застосовується on temporary basis, тобто на тимчасових умовах, з моменту проведення виборів, а на постійній основі він починає діяти після визнання БДІПЛ ОБСЄ того, що вибори відповідають високим стандартам.